Dlaczego warto pojechać do Toskanii?

Toskania to najczęściej odwiedzany region Włoch, ulubiona kraina Dantego, Leonarda da Vinci i milionów turystów z całego świata. Na czym polega magia tego miejsca?

Zdjęcie

Panorama Florencji /123/RF PICSEL
Panorama Florencji
/123/RF PICSEL

Czar przyrody

Toskania to malownicza kraina w centralnej części Włoch, rozciągająca się od Apeninów po Morze Tyrreńskie.  Jej krajobrazy, kulturowe dziedzictwo i historyczne miasta z Florencją na czele czynią Toskanię niekwestionowanym liderem międzynarodowej turystyki.  Naturalna różnorodność - od wybrzeży pokrytych złotym piaskiem, przez skaliste urwiska, po strome przylądki -  to najcenniejszy skarb regionu.  

Wyspy Archipelagu Toskańskiego otoczone śródziemnomorską roślinnością i krystalicznie czystą wodą nie mają sobie równych! Barwną scenerię nieskażonej natury można podziwiać w Alpach Apuańskich oraz w kilku innych chronionych obszarach, takich jak laguna Orbetello, będąca domem różowych flamingów.  Najbardziej typowa sceneria Toskanii to jednak ta, w której  piękno natury łączy się z kilkusetletnią pracą człowieka...

Reklama

Magia historii

Średniowieczne wioski, historyczne miasta, zamki i twierdze, lokalne kościoły i piękne opactwa, jak Sant'Antimo są rozrzucone po całym terytorium Toskanii. Zatoka Golfo di Baratti, a także Vetulonia, Vulci i Pitigliano stoją na straży historii, będąc nekropoliami etruskiej cywilizacji. Z kolei  w Roselle i Cosa  zaklęta została atmosfera starożytnego Rzymu.  

Najbardziej rozpoznawalnym miastem w Toskanii jest jej stolica - Florencja. To wybitna kolebka kultury i sztuki. Miasto stanowi jedyne w swoim rodzaju muzeum, zawierające niezliczone ilości eksponatów i zabytków, w tym kościół Santa Maria Novella, katedra Santa Maria del  Fiore, Pałac Vecchio. 

Znajdująca się we Florencji Galeria Uffizi  to najstarsza i najsłynniejsza instytucja muzealna w Europie. Jej popularność jest tak duża, że aby zwiedzić ją w sezonie bilety należy kupić przynajmniej dzień wcześniej. Inne historyczne miejsca, które cieszą się wśród turystów podróżujących po Toskanii zainteresowaniem to Siena i miasto krzywej wieży - Piza.

Moc możliwości

Toskania oferuje szeroki wachlarz wakacyjnych możliwości: aktywny urlop, relaksujący wypoczynek oraz wycieczki  ścieżkami natury, historii i sztuki.  Wybrzeża, zarówno te piaszczyste jak i kamieniste mają świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. 

W Toskanii pełno jest miejscowości uzdrowiskowych, takich jak Montecatini, Saturnia, Montepulciano, Monsummano and Bagno Vignoni, które oferują kuracje wodami termalnymi . Toskania to świetne miejsce na "zielone wakacje". 

Na całym terytorium regionu odnajdziesz miejsca do jazdy konno, wspinaczki górskiej, pieszych wycieczek i jazdy rowerowej. Tu każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej