Dlaczego warto odwiedzić Sienę?

Wąskie uliczki, malownicze widoki, tajne zakamarki... Poznaj Toskanię z zupełnie innej perspektywy i wybierz się do prawdziwie pięknego włoskiego miasta - Sieny. Czekają na ciebie niezwykłe historyczne zabytki, bogate kolekcje muzealne i wiele innych atrakcji. Dowiedz się, co warto zobaczyć!

Lokalizacja miasta i legenda jego powstania

Położona w centrum Włoch Siena to jedno z najważniejszych miast Toskanii, szczególnie pod względem turystycznym. Stanowiąc istotny ośrodek historyczny, charakteryzujący się antycznym układem ulic i zawierający wiele zabytkowych budynków, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Istnieje ciekawa legenda dotycząca powstania Sieny, związana z życiem synów Remusa, jednego z mitycznych założycieli Rzymu. 

Senio i Aschio, gdyż tak nazywali się bracia, uciekając przed swoim wujem Romulusem ukryli się pośród górskich skał i założyli tam osadę, wznosząc zamek. Herbem nowo powstałego miasta stało się godło ich rodu, czyli wilczyca karmiąca mlekiem dwoje ludzkich dzieci. 

Reklama

Położona wzdłuż głównych szlaków handlowych Siena przez wieki pełniła funkcję istotnego centrum kupieckiego. Sprzyjająca lokalizacja sprawiła, że miasto szybko wzbogaciło się, a jej majętni mieszkańcy udzielali pożyczek pieniężnych obywatelom innych państw.

Siena - atrakcje turystyczne

Nieustannie ruchliwa i intrygująca Siena to wspaniałe miejsce na długie spacery. Trzeba podkreślić, że jej piękna starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO już w 1995 roku. Zaczynamy od centrum - rynek Piazza del Campo wyróżnia się niezwykłym kształtem muszli i zlokalizowanymi wokół niego unikatowymi zabytkami. 

Palazzo Publico, którego powstanie datuje się na XIII wiek, wciąż zachwyca monumentalną fasadą, jednocześnie pełniąc funkcję muzeum, bogatego w zbiory związane z historią miasta. Warto zerknąć okiem na zgromadzone wewnątrz działa malarskie, dokumenty i szkice, obrazujące barwną przeszłość okolicznych terenów. Tuż obok znajduje się ponad stumetrowa wieża Torre del Mangia. 

Mimo że na jej szczyt prowadzą aż 503 stopnie, to warto je pokonać, by móc obejrzeć rozległą panoramę Sieny z góry. A jest co oglądać! Na głównym placu znajduje się również biała marmurowa fontanna, będąca niegdyś punktem końcowym doprowadzających wodę do centrum akweduktów. Najważniejszy zabytek miasta stanowi jednak XII-wieczna gotycka katedra Cattedrale di Santa Maria Assunta. Budowa tego niezwykłego budynku trwała niemal... 200 lat! 

Koniecznie trzeba wejść do wielkiej świątyni i zachwycić się średniowiecznymi płaskorzeźbami, freskami i zabytkową marmurową amboną autorstwa Nicola Pisano.

Muzea w Sienie

Jeżeli należysz do grona miłośników historii, to dobrze się składa - Siena oferuje przyjezdnym wiele niezwykłych wystaw, dzięki którym możemy poznać jej burzliwe losy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Museo dell'Opera Metropolitana, znajdujące się w niedokończonej nawie miejskiej katedry. 

Prezentuje ono wiele religijnych dzieł malarskich, rzeźb i dawnych przedmiotów codziennego użytku, a także oszałamiający obraz przedstawiający panoramę miasta. Interesujące eksponaty odnajdziemy również w Muzeum Narodowym Pinacoteca Nazionale, które zachwyci nas perełkami włoskiego renesansu, oraz w Museo Civico, bogatym w sztukę zarówno z czasów średniowiecza, jak i XIX-wieczną.

Toskańskie festiwale

Siena znana jest jednak nie tylko z artystycznego rzemiosła, lecz również z licznych kulturalnych festiwali odbywających się co roku i sięgających tradycją do kilkuset lat wstecz. Chyba największą sławę zyskał Palio di Siena, czyli trwający kilka dni festyn ku czci Matki Boskiej. 

Barwne pochody, kolorowe jarmarki, pokazy i gry to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają turystów podczas tej hucznej imprezy. Na jej zakończenie odbywa się widowiskowy wyścig konny wokół Piazza del Campo. Nie można go przeoczyć!

Włoch - informacje praktyczne

Walutą obowiązującą we Włoszech jest euro. Ani w Sienie, ani w żadnym innym z większych miast nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem bankomatu lub kantoru, dlatego noszenie ze sobą dużej ilości gotówki nie ma sensu. Kraj należy do Unii Europejskiej i strefy Schengen, dlatego wybierając się w podróż nie musimy zabierać ze sobą paszportu czy wizy - wystarczy nam dowód osobisty. 

Warto jednak upewnić się wcześniej, czy jest w odpowiednio dobrym stanie technicznym i da się na jego podstawie bezbłędnie określić naszą tożsamość. Przed wyjazdem można również zakupić odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne lub wyrobić kartę EKUZ, uprawniającą do bezpłatnej pomocy lekarskiej za granicą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej