Czy można bezpiecznie podróżować do Somalii?

Pogrążony w wojnie domowej kraj wciąż istnieje na mapie, mimo że coraz rzadziej odwiedzają go turyści. Na dużym jego obszarze wciąż trwają walki, co sprawia, że zainteresowani afrykańską kulturą przyjezdni mogą tylko pomarzyć o wyprawie swojego życia. Co się stało z Somalią?

Kilka słów o kraju

Somalia położona jest w północno-wschodniej części Afryki na niezwykle malowniczych i dzikich ziemiach. Przylega do Oceanu Indyjskiego, jednocześnie sąsiadując z Kenią, Etiopią i Dżibuti. Korzystne ukształtowanie terenu i występowanie sawann sprzyja rozwojowi unikalnych gatunków fauny i flory. Dwa rezerwaty przyrody zlokalizowane na południu Somalii chronią niedotkniętą ludzką ręką przyrodę. 

Mimo swoich niewątpliwych atutów, kraj cały czas dotyka wiele tragedii. Wojna domowa, tocząca się na jego terytorium sprawia, że rząd kontroluje tylko jego niewielkie części, a miejscowa ludność zmuszona jest egzystować w bardzo ciężkich warunkach. 

Reklama

Długotrwała susza spowodowała parę lat temu klęskę głodową, na skutek której zmarło niemal tyle ludzi, ile ofiar poniosły za sobą liczne krwawe starcia. Mimo wielu interwencji z zewnątrz i prób naprawy polityczno-gospodarczej tego afrykańskiego państwa, sytuacja w Somalii pozostaje bardzo ciężka.

Zagrożenia

Z powodu konfliktów mających obecnie miejsce na terenie Somalii, przed zaplanowaniem podróży należy koniecznie zorientować się w aktualnej sytuacji politycznej w państwie. Komunikaty MSZ dotyczą głównie wyjazdów turystycznych - warto zainteresować się nimi zanim zdecydujemy się na wyjazd w tamte regiony. W chwili obecnej większość źródeł odradza podróżowanie do tego afrykańskiego kraju, gdyż ryzyko poniesienia obrażeń lub nawet śmierci drastycznie wzrosło. 

Dużym zagrożeniem na somalijskich ziemiach są nie tylko żołnierze, ale również piraci. Zdecydowanie odradza się korzystanie z nadmorskich dróg, zaznaczając, że należy zachować odstęp co najmniej 100 mili morskich od wybrzeża. Unikaj także lotów lokalnymi liniami (m.in. etiopskimi), gdyż niebezpieczeństwo ataku terrorystycznego lub porwania samolotu jest bardzo duże. Większość wypraw kierujących się do Somalii ma charakter humanitarny i za bezpieczeństwo tego typu misji odpowiadają ich organizatorzy.

Atrakcje Somalii - czy jest tam coś, co warto zobaczyć?

Przed 1991 rokiem Somalia obfitowała w różnorodne atrakcje, ciesząc turystów niezwykłymi zabytkami i unikalną kulturą. Skutkiem wojen domowych z pięknych gmachów pozostały jednak tylko zgliszcza, a jedyne w swoim rodzaju budowle, jak parlament czy meczet Fahr en-Din, bezpowrotnie zniszczono. Do kraju wybierają się niemal wyłącznie dziennikarze, chcący udokumentować rozgrywające się tam na co dzień tragedie, oraz członkowie misji humanitarnych, pragnący pomóc żyjącej w biedzie ludności. Niegdyś wielką atrakcję stanowiła piękna plaża Gezira, obecnie część pogrążonej w wojnie stolicy - Mogadiszu.

Informacje praktyczne

Obywatele Unii Europejskiej decydujący się na podróż do Somalii koniecznie potrzebują wyrobić sobie wizę. Dokument uzyskać można w Ambasadzie Republiki Somalijskiej w Nairobi. Przed wyjazdem należy również udać się do lekarza, który doradzi, jakie szczepienia powinniśmy wykonać. Zalecane są te na WZW typu A i B, polio i żółtą gorączkę. 

Zagrożenie chorobami tropikalnymi należy do wysokich, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. W północnej Afryce opieka medyczna znajduje się na bardzo niskim poziomie, dlatego koniecznie trzeba zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę i wykupić odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej