​Czechy - jak zaplanować podróż?

Idealne na weekendowy wypad, romantyczną wycieczkę we dwoje i rodzinne wakacje. O jakim kraju mowa? To jasne, że o Czechach! Jeżeli planujesz wyjazd do naszych południowych sąsiadów i masz kilka pytań dotyczących ubezpieczeń zdrowotnych, paszportu czy poruszania się na terenie tego prześlicznego kraju, zerknij na krótki poradnik, który przygotowaliśmy właśnie z myślą o tobie. Z nami łatwo i przyjemnie zorganizujesz wymarzony urlop bez żadnych przykrych niespodzianek.

Zdjęcie

Stacja kolejowa w Pradze /123/RF PICSEL
Stacja kolejowa w Pradze
/123/RF PICSEL

Dokumenty, przepisy wjazdowe i poruszanie się po kraju

Republika Czeska należy zarówno do Unii Europejskiej, jak i strefy Schengen, dlatego granicę możemy przekroczyć w dowolnym momencie bez kontroli i odprawy celnej. Wystarczy posiadać ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport, by bez ograniczeń podróżować po terenie całego państwa. 

Jeżeli jednak planujemy wycieczkę dłuższą niż 3 miesiące lub w celach zarobkowych, powinniśmy zgłosić to odpowiednim władzom. Jakie środki transportu najlepiej sprawdzą się w Czechach? Z racji położenia tego uroczego kraju, najwygodniejszy będzie oczywiście samochód. Z Krakowa do granicy dojedziemy w zaledwie kilka godzin, a świetnie rozwinięta infrastruktura drogowa i duża ilość autostrad umili nam podróżowanie pomiędzy największymi atrakcjami republiki. 

Reklama

Pamiętajmy jednak o winietkach - za miesięczną zapłacimy nieco ponad 300 CZK, a za roczną 3 razy więcej. Warto również skorzystać z usług linii autobusowych (podróż między Pragą a Brnem to wydatek ok. 150 CZK) lub pociągów, w których młodzież i grupy mogą liczyć na spore zniżki.

Waluta, bankomaty i wymiana pieniędzy

Obowiązującą w Czechach walutą jest korona czeska, dzieląca się na 100 halerzy. Mimo że w wielu miejscach bez problemu zapłacimy korzystając z euro, to polecamy zaopatrzyć się w chociaż niewielką ilość lokalnej gotówki. Zakupimy ją w bankach, kantorach oraz niektórych hotelach - warto rozejrzeć się za najdogodniejszym kursem w kilku miejscach, gdyż mogą się one znacząco różnić. 

Mamy także dobrą wiadomość dla miłośników płatności bezgotówkowych, bo karty płatnicze i kredytowe są honorowane niemal wszędzie. W razie potrzeby możemy wówczas podjąć gotówkę z bankomatu, na który także nietrudno natrafić. 

Jeżeli zastanawiasz się, jak drogie okażą się wakacje w Czechach, to czeka na ciebie kolejna pozytywna informacja - nie będzie tak źle. Ceny są raczej podobne do polskich, noclegi znajdziemy już od 150 koron za łóżko. Piwo to koszt około 12 CZK, podczas gdy butelkę wody kupimy już za 8 CZK. Obiad dla jednej osoby waha się od 70-120 koron, a same restauracje są o wiele tańsze niż te znane z naszego kraju.

Parę słów o czeskiej opiece zdrowotnej

Przed wyjazdem koniecznie zaopatrzmy się w bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ uzyskamy w najbliższym oddziale NFZ - wystarczy jedynie wypełnić odpowiedni wniosek. Dokument ten uprawnia nas do darmowej opieki medycznej na terenie krajów Unii Europejskiej, w tym oczywiście Czech. 

Warto jednak pamiętać, że dotyczy on tylko podstawowych usług lekarskich. Mimo że pomoc zapewniona nam zostanie podczas nagłej choroby lub urazu, to polecamy dodatkowo zaopatrzyć się w prywatną polisę ubezpieczeniową. Pokryje ona koszty ewentualnego transportu medycznego lub bardziej zaawansowanych zabiegów (np. stomatologicznych). 

Jeżeli poczujemy się gorzej, przeziębimy lub złapiemy grypę, to podstawowe lekarstwa przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe zakupimy w aptece bez recepty.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej