​Czarnogóra - praktyczne informacje dla turystów

Klimatyczne wybrzeże, przepiękne krajobrazy, wyjątkowa architektura... Wakacje w Czarnogórze wydają się świetnym pomysłem nie tylko ze względu na niezliczoną ilość czekających na nas atrakcji, ale też z powodu dogodnego położenia tego kraju i jego unikalnej kultury. Jak sprawić, by nic nie zepsuło wymarzonego urlopu? To proste! Mamy dla ciebie parę wskazówek, dzięki którym przygotujesz wycieczkę raz-dwa i, co ważniejsze, bez żadnych problemów.

Zdjęcie

Czarnogóra to piękne krajobrazy i smaczne jedzenie /123/RF PICSEL
Czarnogóra to piękne krajobrazy i smaczne jedzenie
/123/RF PICSEL

Jakie dokumenty są potrzebne, by wyjechać do Czarnogóry?

Jeżeli planowany przez nas wyjazd będzie krótszy niż 30 dni, to wystarczy, że weźmiemy ze sobą ważny dowód osobisty. W przypadku 30-90 dniowej podróży, konieczne będzie również wyrobienie paszportu, a pobyt dłuższy niż 3 miesiące zalegalizujemy dopiero wydaną w uprawnionej do tego placówce wizą. 

Biorąc pod uwagę niesprecyzowane prawo straży granicznej, dzieci powinny legitymować się paszportem bez względu na czas wizyty. Wysyłając pociechę na szkolną lub inną zorganizowaną wycieczkę, zadbajmy też, by posiadała ze sobą potwierdzony notarialnie dokument, świadczący o naszej zgodzie małoletniego na wyjazd. Pamiętajmy również, że wwóz kwoty wyższej niż 2000 euro wymaga deklaracji podczas odprawy celnej.

Reklama

Bezpieczeństwo i opieka zdrowotna

Jeżeli wahasz się, czy na pewno Czarnogóra jest dobrym pomysłem na wakacyjną wycieczkę - przestań się martwić! Kraj należy do bardzo bezpiecznych, nawet drobne kradzieże są rzadkością, a pozytywnie nastawieni do Polaków tubylcy chętnie pomogą ci w każdej sytuacji. 

Przed wyjazdem nie ma potrzeby poddania się dodatkowym szczepieniom, a w razie wypadku każdy turysta może liczyć na bezpłatną pomoc medyczną. Warto jednak wziąć pod uwagę, że państwowa opieka zdrowotna jest na dość niskim poziomie, a za prywatną trzeba będzie zapłacić.

Między innymi z tego powodu poleca się wcześniejszy zakup odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, która pokryje ewentualne koszty leczenia. W dobrze zaopatrzonych czarnogórskich aptekach znajdziemy większość leków obecnych również na naszym rynku.

Czarnogórska waluta i ceny

Obowiązującą w Czarnogórze walutą jest euro. Koniecznie weźmy ze sobą trochę gotówki i kartę płatniczą - bankomaty są ogólnie dostępne, a większość dużych sklepów, restauracji i hoteli obsługuje transakcje bezgotówkowe. 

Pamiętajmy też, by pieniędzy nie wymieniać na ulicy, lecz w bankach, które w większych miastach znajdziemy bez problemu. Ceny żywności i podstawowych produktów są podobne, jak te w Polsce: za chleb zapłacimy około 0,5 EUR, za mleko 0,6 EUR, a czekoladę kupimy już za 0,8 EUR.

Wiele restauracji oferuje pyszne regionalne posiłki w przystępnych cenach, lecz jeśli zależy nam na oszczędzaniu, zawsze możemy sami przyrządzać swoje obiady - wydamy wówczas zdecydowanie mniej pieniędzy. Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej