​Czarnogóra - nie tylko wybrzeże

Złociste plaże i obłędnie niebieskie morze stały się w ostatnich latach wizytówką Czarnogóry. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania ten do niedawna najmniejszy z krajów byłej Jugosławii. Ci, którzy lubią wypoczywać na łonie natury odnajdą ciszę i spokój w Parku Narodowym Durmitor, miłośnicy historii z wypiekami na twarzy zwiedzą monastyr Ostrog i okolice Podgoricy, a wszyscy zachwycą się pięknem Jeziora Szkoderskiego - największego na Półwyspie Bałkańskim akwenu śródlądowego.

Zdjęcie

Kościół Zmartwychwstania Chrystusa w Podgoricy /123/RF PICSEL
Kościół Zmartwychwstania Chrystusa w Podgoricy
/123/RF PICSEL

Durmitor

Wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, Durmitor to prawdziwa perła wśród pięciu parków narodowych Czarnogóry. Tu znajduje się najgłębszy w Europie kanion, w którym pieni się nieokiełznana rzeka Tara - popularne wyzwanie dla amatorów raftingu. 

Na tych, którzy wolą spokojniejszy wypoczynek, czekają dobrze oznakowane szlaki górskie, wijące się wśród szczytów Gór Dynarskich, świerkowych lasów i szafirowych jezior polodowcowych. 

Reklama

Na wycieczkę warto wynająć przewodnika, który bezpiecznie przeprowadzi Was przez tę dziką krainę. Do pobliskiego miasteczka Žabljak - najlepszej bazy wypadowej do zwiedzania Durmitoru - łatwo dojedziecie samochodem lub busem z Podgoricy.

Podgorica

Stolica Czarnogóry nie cieszy się popularnością wśród autorów przewodników turystycznych. Burzliwe dzieje, w tym trzęsienia ziemi i alianckie naloty podczas II wojny światowej, pozbawiły ją widowiskowych zabytków, jakimi mogą się pochwalić najpopularniejsze z europejskich stolic. Czy to znaczy, że będąc w niej przejazdem, nie ma sensu wychodzić z samochodu? Skądże! 

Z wojennej pożogi ocalał fragment zabudowy w dzielnicy Stara Varoš z wąskimi uliczkami, ruinami twierdzy z IV wieku oraz wzniesioną jeszcze przez Turków wieżą zegarową. Wzgórze Gorica ze średniowiecznym kościołem św. Jerzego to zaś doskonały punkt widokowy - stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama na miasto. 

Inne ciekawe miejsca to wykuty w grocie skalnej monastyr Dajbabe oraz Muzeum Przyrodnicze z bogatą kolekcją flory i fauny. Wieczorem, kiedy będzie nieco chłodniej, warto wybrać się na spacer - przez Podgoricę przepływa aż sześć rzek, nad którymi przerzucono nowoczesne, pięknie podświetlone mosty (najbardziej widowiskowym z nich jest z pewnością Most Millenium).

Stolica Czarnogóry to również doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Przepływające przez nią rzeki tworzą przepiękne kaniony, wśród których leżą ruiny dwóch rzymskich osad. 

Z Duklji, niegdyś stolicy prowincji i domu prawie dziesięciu tysięcy Rzymian, ocalały zarys forum oraz fragmenty ścian i kolumn dawnych posiadłości, w Medunie zaś znajdują się pozostałości twierdzy z IV wieku (eksponaty pochodzące z obu osad można obejrzeć w miejskim Muzeum Archeologicznym). Co więcej, tylko 50 kilometrów dzieli Podgoricę od wybrzeża oraz najsłynniejszego klasztoru Czarnogóry - monastyru Ostrog.

Monastyr Ostrog

Klasztor wykuty w pionowej ścianie klifu - to nie koszmar architekta, to monastyr Ostrog. Przytulony do rdzawo-szarej skały, jest jednym z najświętszych miejsc dla prawosławnych pielgrzymów, którzy przybywają tłumnie, by oddać hołd relikwiom cudotwórcy św. Bazylego Ostrogskiego. 

Wewnątrz, oprócz nieosłoniętej trumny, znajduje się wykuta w skale cerkiew z freskami z XVII wieku i aż siedemnastoma dzwonami (jeden z nich, ważący jedenaście ton, to największy dzwon na Bałkanach). Z maleńkiego balkonu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na równinę Bjelopavlići. 

Uwaga: jeśli nie czujecie się pewnie w swoim samochodzie, lepiej zostawcie go na dolnym parkingu i przesiądźcie się do przeznaczonego dla turystów autobusu. Droga prowadząca do monastyru jest wąska, kręta i pozbawiona zabezpieczeń, zazwyczaj też panuje na niej duży ruch.

Jezioro Szkoderskie

To największe z jezior Półwyspu Bałkańskiego znajduje się na granicy Czarnogóry i Albanii, i ma status parku narodowego. Na rozlewiskach i w porastających brzegi sosnowych lasach żyje aż 270 gatunków ptaków - w tym niezwykle rzadkie pelikany, które można obserwować podczas wycieczek organizowanych przez Park. 

Z błękitnej wody jeziora wychylają się malownicze wysepki z ruinami zamków i klasztorów (najstarszy zbudowano jeszcze w XIV wieku). Warto obejrzeć je z bliska podczas rejsu łodzią, w który chętnie zabierają turystów mieszkańcy okolicznych miasteczek. 

Ci, którzy pragną przede wszystkim wypocząć, znajdą tu piękne plaże, ścieżki rowerowe i łagodne szlaki górskie. Smakosze powinni zaś odwiedzić południowy region jeziora, zwany Crmnicą, z którego pochodzą najlepsze czarnogórskie wina.

Jeśli więc macie ochotę odkryć mniej znaną stronę, skorzystajcie z tanich lotów do Czarnogóry

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej