Cypr - informacje praktyczne

Położony pomiędzy Europą a Azją Cypr to wyspa zachwycająca klimatem i pięknymi pejzażami, niepokojąca natomiast pogmatwaną sytuacją społeczną i polityczną. Na tej intrygującej wyspie wciąż wiele pozostaje do odkrycia.

Zdjęcie

Nikozja - stolica Cypru /123/RF PICSEL
Nikozja - stolica Cypru
/123/RF PICSEL

Między Wschodem a Zachodem

Położony we wschodniej części Morza Śródziemnego Cypr to trzecia jego wyspa pod względem wielkości. Liczący 9 251 km² powierzchni Cypr ustępuje w tej kwestii jedynie Sycylii i Sardynii. Choć wyspa formalnie należy do Azji, jej historia i kultura mocno są osadzone w tradycji europejskiej, a większość rodowitych mieszkańców stanowią Grecy; natomiast ludność turecka - mniejszość.

Ze względu na strategiczne położenie u wrót Azji, Cypr od stuleci stanowił teren rywalizacji wielkich mocarstw o wpływy; najaktywniejsze były tu: Turcja, pod której panowaniem znajdował się przez stulecia, oraz Wielka Brytania, do której należał od XIX wieku, natomiast ludność grecka dążyła do Enosis - zjednoczenia z Grecją.

W 1960 roku, po krwawych starciach grecko-tureckich oraz atakach na Brytyjczyków, Cypr uzyskał niepodległość, co jednak nie zakończyło konfliktu, który w 1974 roku przerodził się w otwartą wojnę. W jej efekcie doszło do podziału wyspy i utworzenia w jej północnej części Tureckiej Republiki Cypru Północnego, nieuznawanej przez żadne państwo świata poza Turcją, Nachiczewańską Republikę Autonomiczną i Organizację Współpracy Islamskiej. 

Reklama

Przez centrum stolicy Cypru - Nikozję prowadzi ustanowiona przez ONZ Zielona Lina (strefa zdemilitaryzowana, dzieląca ją na dwie części), a na północy wyspy trwa intensywna kolonizacja turecka.

Nikozja - podzielona stolica

Będąca stolicą dwóch państw, Cypru oraz nieuznawanej przez świat Tureckiej Republiki Cypru Północnego, Nikozja stanowi światowy ewenement, a ustanowiona przez ONZ Zielona Linia - jedną z jej większych atrakcji turystycznych, obok XIII-wiecznego kościoła św. Zofii, murów weneckich czy Mevlevi Tekke - zakonu tańczących derwiszy.

Rajskie plaże i luksusowe kurorty

Cypr przyciąga turystów przede wszystkim pięknymi plażami i przejrzystą, o widoczności na kilkanaście metrów, wodą - to raj dla plażowiczów i nurków. Najsłynniejszym kurortem jest drugie co do wielkości miasto wyspy - Limassol, oferujące wypoczywającym różnorodne aktywności, od szkół nurkowania i windsurfingu, poprzez turystyczne rejsy (wokół wyspy, a także - do Izraela i Libanu), po zwiedzanie. 

W Limassol znajdują się ciekawe ruiny antycznych budowli - świątyni Apollina oraz łaźni, a także XIV-wieczny zamek Kolassi, w którym brał ślub sam król Ryszard Lwie Serce.

Naprzeciwko mariny w porcie Pafos znajduje się jedna z największych atrakcji Cypru - stanowisko archeologiczne ze słynnymi mozaikami. Spacer pomiędzy pozostałościami starożytnych rezydencji (najpiękniejsze znajdziemy w Domu Orfeusza czy Domu Dionizosa) to niemal obowiązkowy "punkt programu" odwiedzin na Cyprze.

Ci, którym nurkowanie nie przychodzi z łatwością, mogą odwiedzić Akwarium Pafijskie. Prezentuje ono w 72 wielkich akwariach życie Morza Śródziemnego.

Zwiedzając wybrzeże Cypru, nie sposób także pominąć "skały Afrodyty", czyli miejsca, gdzie według legendy miała się narodzić grecka bogini miłości.

Półwysep Akamas to najdziksza część wybrzeża Cypru, a znajdująca się na nim plaża Lara Beach słynie z wylegujących się na niej żółwi.

Olimp na Cyprze

Pejzaże Cypru to nie tylko plaże, lecz także - wznoszące się na znaczną wysokość nad poziomem morza góry Troodos, których najwyższym szczytem jest... Olimp, ustępujący wysokością greckiemu imiennikowi o prawie 1 000 metrów. 

Cypryjski Olimp mierzy 1952 m n.p.m., a z jego wierzchołka można dostrzec nawet Turcję. W górach znajdują się bogate złoża mineralne, a także - zabytkowe cerkwie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Na górze Kykkos mieści się chętnie odwiedzany przez turystów klasztor, uchodzący za najbogatszy na Cyprze, a słynący ze znajdującej się w nim cudownej, niedostępnej dla oczu zwykłych śmiertelników, ikony.

Cypr - dla każdego

Wybrzeże Cypru przyciąga miłośników plaży i gwaru, tętni ono bowiem towarzyskim życiem: tłumy turystów, liczne restauracje i nocne kluby sprawiają, że jest to miejsce idealne dla tych, co do pełnego wypoczynku potrzebują życia społecznego.

Część Cypru położona w głębi wyspy przyciągnie natomiast uwagę miłośników ciszy i spokoju; w przeciwieństwie bowiem do dość zatłoczonego wybrzeża, jest ona znacznie rzadziej odwiedzana i w mniejszym stopniu - skomercjalizowana.

Na Cypr można dolecieć tanimi liniami z Polski, a także - zorganizować wycieczkę za pośrednictwem jednego z biur podróży, prześcigających się w ofertach wyprawy na "wyspę Afrodyty".

Cypr - fakty

Stolica: Nikozja
Ludność: 840 407
Powierzchnia: 8997 (5642 - bez Cypru Północnego) km²

Ustrój: republika federacyjna

Jednostka monetarna: euro (EUR)

Religia dominująca: prawosławie


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej