Co zwiedzić w Dallas - sercu Teksasu

Jedno z większych miast USA położone w zachodniej części kraju przyciąga turystów licznymi muzeami i historycznymi pamiątkami po prezydencie Johnie Kennedym, który tutaj zginął.

Zdjęcie

Dallas city skyline o zmierzchu /123/RF PICSEL
Dallas city skyline o zmierzchu
/123/RF PICSEL

Dallas położone jest w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas. Mieszka tutaj prawie 2 miliony ludzi, co czyni je trzecim najgęściej zaludnionym miastem w Teksasie i dziewiątym w USA. Założone zostało w 1856 roku. 

Rozwinęło się głównie dzięki przemysłowi naftowemu i bawełnianemu. Wybudowanie kolei żelaznej pozwoliło miastu osiągnąć podobny poziom, jak miastom portowym. Współcześnie Dallas jest światowym ośrodkiem technologii komputerowej, transportu i bankowości.

Reklama

Muzea

Turyści w Dallas nie będą narzekać na brak rozrywek. Przede wszystkim warto wybrać się do kilku muzeów. Muzeum Sztuki prezentuje około 22 tysiące dzieł sztuki, w tym takich artystów, jak O'Keeffe, Pollock, Rothko, Warhol, Renoir, Van Gogh, Cezanne, Monet. Odwiedzający mogą również w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu przyglądać się pracy konserwatorów oraz poznać najnowsze technologie służące do konserwacji obrazów.

Zwiedzanie Muzeum Nauki i Przyrody Perot założono w1936 roku będzie atrakcja dla dzieci i dorosłych. Jeden dzień może nie wystarczyć, aby choć pobieżnie zobaczyć wszystko, co się tutaj znajduje. Muzeum posiada bogatą ofertę zajęć edukacyjnych.

Ci, którzy chcieliby poznać historię Dallas powinni wybrać się do Hall o State w parku Fair. Zbiory obejmują ponad 3 miliony eksponatów. Muzeum zlokalizowane jest w budynku z 1930 roku wybudowanym w stylu art deco.

Dallas Heritage Village (bezpłatny wstęp w trzecią niedzielę miesiąca) jest rodzajem żywego skansenu, w którym można poznać życie dawnej, amerykańskiej wsi. Znajdują się tu eksponaty i budynki z XIX wieku i początku XX.

Zabójstwo Kennedy'ego

22 listopada 1963 w Dallas zginął w zamachu prezydent John Kennedy. W mieście jest muzeum oraz park poświęcony jego pamięci. The Six Floor Museum at Dealay Plaza zlokalizowane jest w dawnym budynku, z którego snajper strzelił do prezydenta Kennedy'ego. Znajdują się tu pamiątki prezentujące klimat społeczno-polityczny lat '60, kronikę zabójstwa prezydenta oraz jego następstwa.

Spacerując po Dallas

Nieopodal Pioneer Plaza znajduje się osobliwa rzeźba. Kilkadziesiąt krów i byków z brązu upamiętnia czasy, kiedy w Dallas odbywały się spędy bydła oraz prowadzących je kowbojów. Dallas Cowboys to także nazwa znanej w całych USA drużyny futbolowej.

Skwer dziękczynienia (Thanks-Giving Square) to miejsce otwarte dla ludzi ze wszystkich narodów, kultur i tradycji religijnych. Znajduje się tu unikalny budynek w kształcie spirali zwany Domem Amerykańskiego Dziękczynienia (Home of American Thanksgiving), nieopodal stworzono ogród medytacji.

Informacje praktyczne

W miesiącach wakacyjnych (lipiec-sierpień) w Dallas potrafi być naprawdę gorąco, temperatury dochodzą do 36 stopni. W zimie jest nieco cieplej niż w Polsce, temperatura rzadko spada poniżej 3 stopni. Najprzyjemniejsza do zwiedzania pogoda jest w maju, czerwcu i wrześniu.

W Dallas, jak na duży ośrodek miejski przystało, jest bogata oferta noclegowa. Pokój w hotelu można znaleźć już za 130-150 złotych. Oczywiście, nie brakuje również ekskluzywnych hoteli, gdzie za noc będzie trzeba zapłacić ponad tysiąc złotych.

Miasto jest dobrze skomunikowane z Ameryką i Stanami, jednak nie ma co liczyć na bezpośrednie loty z Polski.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej