Co zwiedzać w północnej Anglii

Ta część Wielkiej Brytanii najpiękniejsza jest w październiku, gdy zakwitną wrzosowiska. Piękno przyrody uzupełniają wiekowe zabytki.

Zdjęcie

Whitby Abbey - ruiny benedyktyńskiego opactwa /123/RF PICSEL
Whitby Abbey - ruiny benedyktyńskiego opactwa
/123/RF PICSEL

Na wspaniały krajobraz składają się ogromne przestrzenie, malownicze jeziora, łagodne pagórki, stare zamki i średniowieczne miasta.

Dla aktywnych

Wymarzonym miejscem dla pragnących uciec od zgiełku miast są okolice Newcastle upon Tyne. Przez wioski prowadzą liczne trasy rowerowe.

Reklama

Najsłynniejsza, 280-kilometrowa Reivers Cycle Route, wiedzie z Tynemouth w Northumberland do Whitehaven w Lake District. Bardzo modna w tym regionie jest też jazda konna.

Parki narodowe Northumberland, Yorkshire Dales oraz North York Moors oferują kontakt z dziewiczą przyrodą. Koniecznie trzeba przespacerować się po największych na Wyspach Brytyjskich i jednych z większych w świecie, wrzosowiskach.

Do najpiękniejszych parków zalicza się The Lake District. Jest tu szesnaście malowniczo położonych jezior, otoczonych pagórkami i górami.

Dawne dzieje

Na miłośników zabytków czekają warownie, np. Howard i Ripley, oraz opactwa – Whitby i Foun- tains. Warto też odszukać pozostałości celtyckie i rzymskie. Najbardziej znany jest Wał Hadriana, rzymski mur obronny wybudowany w latach 121-129.

Jego pozostałości można oglądać m.in. w pobliżu Segedunum i Great Chesters. Perełką jest miasto York.

Tu znajduje się jeden z największych kościołów średniowiecznych York Minster. Whitby z kolei urzeka pięknym położeniem na tarasach rzeki.

JOG

Dla dzieci: oceanarium

W Hull znajduje się jedno z najlepszych oceanariów na świecie. Powstało w 2002 r. The Deep jest domem dla ponad 3,5 tys. ryb, w tym groźnych rekinów, ryb-pił i płaszczek.

Unikalna kolekcja, połączona z interaktywnymi wystawami i audiowizualnymi prezentacjami, opowiada historię oceanów oraz przepowiada ich przyszłość.

Podziwiamy mieszkańców tropikalnych lagun i lodowatych wód Antarktyki. Do Hull całkiem niedawno trafiło pięć pingwinów Gentoo, które zamieszkały na nowym wybiegu.

Spacerując szklanymi tunelami, schodzimy na głębokość 9 metrów pod wodę, a wyjeżdżamy szklaną windą, której droga biegnie przez... środek akwarium. Wielkie przeżycie nie tylko dla dzieci! Więcej na stronie: www.thedeep.co.uk

Rezydencje: Howard, Ripley

Północna Anglia zachwyci wielbicieli starych posiadłości.

HOWARD: To jedna z największych i najwspanialszych prywatnych rzydencji w Wielkiej Brytanii. Od 300 lat jest w posiadaniu rodziny Howard. Znajduje się w hrabstwie North Yorkshire, ok. 25 km od miejscowości York.

Jej mury kryją ponad 140 pomieszczeń. Zamek „grał” w wielu filmach. Można go zwiedzać.

Więcej na: www.castlehoward.co.uk

RIPLEY: Ten typowo angielski zamek powstał na początku XIV w. Zbudowany z szarych łupków, gościł królów i rebeliantów. Od 700 lat jest w posiadaniu jednej rodziny. Rezydencję otacza wspaniały ogród kwiatowy i warzywny oraz spory park. Tę posiadłość również można zwiedzać.

Więcej na stronie: www.ripleycastle.co.uk

Wrzosy: Yorkshire

To tutaj znajdują się największe wrzosowiska w Anglii. Zajmują prawie 1,5 tys.km2. Weszły w skład parku narodowego North York Moors. Przez fioletowe pola prowadzą szlaki turystyczne, po których można również jeździć rowerem. Teren jest pagórkowaty.

Jedna z dolin, The Hole of Horcum, o głębokości ok. 130 m, przypomina amfiteatr. Według legendy stworzył ją olbrzym, który wybierając w tym miejscu ziemię, usypał z niej okoliczne wzgórza.

Więcej informacji na stronie: www.northyorkmoors.org.uk


Jak dotrzeć do północnej Anglii?

Północna Anglia leży pomiędzy rzeką Trent a Szkocją. Główne miasta to York i Manchester.

DOJAZD: Można tu dotrzeć promem z Holandii i Belgii (do Hull) lub z Holandii do Newcastle upon Tyne.

Inny wariant zakłada lot tanimi liniami do Londynu (bilety mogą kosztować już 120 zł) i stamtąd pociągami: z dworca Euston pojedziemy w kierunku północno-zachodnim, a z Kings Cross w północno- wschodnim. Po Anglii można podróżować busami.

NOCLEGI: W pensjonatach w Yorku za noc w pokoju dwuosobowym zapłacimy 200 zł. W Manchesterze noc w hostelu w sali wielo osobowej kosztuje ok. 90 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również