Co zwiedzać w Bukareszcie

Stolica Rumunii należy do miast nietypowych. W przeciwieństwie do innych metropolii w Europie nie stanowi głównego celu turystycznych wycieczek. Dzieje się tak za sprawą wielu strat, które miejska infrastruktura poniosła w wyniku trzęsień ziemi, a także czasów wojen i rządów komunistycznych. Mimo tego warto spędzić kilka dni na odkrywaniu Bukaresztu i przywracaniu jego mieszkańcom nadziei w to, że miasto ma jeszcze szansę stać się turystycznym centrum całego regionu.

Zdjęcie

Biblioteka Uniwersytecka w Bukareszcie /123/RF PICSEL
Biblioteka Uniwersytecka w Bukareszcie
/123/RF PICSEL

Sposoby zwiedzania "Paryża wschodu"

Unikalne i przedziwne rozwiązania urbanistyczne sprawiły, że na zwiedzanie Bukaresztu najlepiej wybrać się...pieszo. Tylko wtedy można przeczesać każdy metr, spokojnie się rozejrzeć i dostrzec piękno tych zabytków, które przetrwały burzliwe czasy w historii miasta i całego kraju. Jeżeli zależy Ci na szybkim przemieszczaniu się po stolicy Rumunii powinieneś skierować się najbliższej stacji metra. Do dyspozycji masz aż 4 linie i prawie 50 przystanków. 

Pamiętaj, że miasto liczy sobie 2 miliony mieszkańców i nie należy do najmniejszych. Ciekawostką metra w Bukareszcie jest odkryta kilka lat temu prywatna linia służąca jedynie komunistycznym dygnitarzom. Na terenie całego miasta funkcjonuje także 19 linii trolejbusów, które - co ciekawe, jeżdżą w dwóch osobnych obiegach i nie mają połączenia. 

Reklama

Stosunkowo najwygodniejszym sposobem poruszania się po mieście jest sieć autobusów. Tabor w większości jest nowoczesny a dobór linii i kursów jest duży. Pamiętaj, żeby w miarę możliwości unikać podróżowania tramwajami. Ich rozkładu nie znajdziesz na przystankach a motorniczy sami decydują o której godzinie pojawią się w danym miejscu.

Najciekawsze zabytki Bukaresztu

Pomimo ogromnych strat i wielu zniszczeń w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Bukareszt wciąż oferuje wiele ciekawych miejsc, które powinieneś odwiedzić. Bez wątpienia należy do nich słynna na całym świecie kopia paryskiego Łuku Triumfalnego, który zlokalizowany jest na alei Kiseleff. Prawie trzydziestometrowa konstrukcja naprawdę robi wrażenie. 

Jeżeli interesują cię zabytki architektury sakralnej, nie możesz pominąć Katedry Patriarchalnej - to centrum Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Ukończenie jej budowy szacuje się na rok 1658. W jej murach przechowywane są relikwie Św. Demetriusza Nowego, który uznawany jest za patrona Bukaresztu. Stolica Rumunii to także miasto pokaźnych pałaców. W samym centrum miasta stoi imponująca swoimi rozmiarami budowla - siedziba parlamentu. 

Do budowy tego pałacu potrzebny był materiał z rozebranych kamienic z całej okolicy. Wysiedlono wówczas prawie 45 tysięcy mieszkańców. Obecnie w murach Pałacu Parlamentu znajduje się ponad 1000 pokoi, 30 sal i prawie 500 biur a także sala koncertowa i kilka parkingów podziemnych. Kolejnym pałacem godnym zobaczenia jest obecna siedziba Europejskiego Centrum Szkolnictwa Wyższego UNESCO. Budynek pochodzi z początku XX wieku.

Muzea w Bukareszcie

Miasto może pochwalić się także interesującymi obiektami muzealnymi. Spacerując po Bukareszcie koniecznie powinieneś odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej - jeden z pierwszych tego typu obiektów na świecie. W jego kolekcji znajdziesz ponad 30 tysięcy eksponatów! Szczególnie godny polecenia jest model...słonia morskiego.

Sztuka rumuńska nie zyskała międzynarodowego rozgłosu tak jak włoska czy francuska, jednak warto zapoznać się ze zbiorami Narodowego Muzeum Sztuki - sala poświęcona malarstwu zapiera dech w piersiach! Podobnie zresztą jak doskonal odwzorowany skansen, który znajdziesz w Parku Herastrau. To idealne miejsce do spokojnego spaceru z całą rodziną.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej