Co zobaczyć w Wilnie?

Z pięknem i malowniczością tamtejszej przyrody może rywalizować jedynie bogactwo architektury starego miasta.

Zdjęcie

Panorama Wilna /123/RF PICSEL
Panorama Wilna
/123/RF PICSEL

Miasto Mickiewicza, Słowackiego i Miłosza, enklawa polskiej kultury na Litwie i wielki ośrodek religijny nie bez powodu przyciąga coraz większe rzesze turystów. Dość niskie ceny noclegów i wszędzie obecny język polski sprawiają, że wielu rodaków czuje się tam jak u siebie.

Wycieczkę do stolicy Litwy warto rozpocząć od jego najbardziej charakterystycznego miejsca, czyli Starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Otoczona jest średniowiecznym murem obronnym, a wypełniona historycznymi budynkami w stylu gotyckim, kościołami, rezydencjami magnackimi i domami pokrytymi czerwoną dachówką. Jest też prawdopodobnie największa w Europie – ma 360 ha (trzy razy większa niż krakowska).

Reklama

Najważniejszym z budynków jest Ratusz Wileński z urokliwą ulicą Wielką

Na Starówce znajduje się również słynny Uniwersytet Wileński, na którym kształciło się wielu wybitnych Polaków. Wycieczkę możesz jednak zacząć tradycyjnie od Ostrej Bramy, czyli bramy miejskiej w stylu gotyckim z początku XVI w., gdzie znajduje się klasycystyczna kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej z cudownym obrazem Matki Boskiej Miłosierdzia. W jej pobliżu stoi muzeum, w którym odwzorowano celę Konrada – to tam odbywa się akcja słynnych „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Symbole Wilna to Zamek Giedymina usytuowany na Górze Zamkowej oraz bazylika archikatedralna, w której spoczywają m.in. św. Kazimierz, król Aleksander Jagiellończyk, królowa Barbara Radziwiłłówna oraz serce Władysława IV Wazy. Szczególnym miejscem dla nas jest cmentarz na Rossie (jeden z najstarszych w Europie).

To jedna z czterech polskich nekropolii narodowych. Koniecznie wybierz się na wieżę telewizyjną – wypijesz tu kawę i nasycisz oczy panoramą miasta. Miała być ona symbolem wyższości radzieckiej myśli technicznej nad myślą zachodnią.

Jest wyższa od wieży Eiffla – ma 326,5 m wysokości. Wilno słynie również z licznych budowli sakralnych.

Koniecznie musisz odwiedzić kościół św. Piotra i Pawła, do dziś uznawany za prawdziwą perłę baroku, a przez turystów nazywany „kościołem białym” ze względu na swoje wnętrze. Zajrzyj też do kościoła św. Anny wybudowanego w stylu gotyku niderlandzkiego w XV w.

Przejdź się najstarszym mostem miasta

A jeśli zapragniesz nieco odpocząć od gwarnego centrum miasta, koniecznie odwiedź jego spokojniejszą dzielnicę, czyli Zarzecze Wileńskie, nazywane wileńskim Montmartre – centrum imprez artystycznych, klimatycznych winiarni i restauracji. W jednej z nich możesz spróbować lokalnych przysmaków.

Postaraj się skosztować tradycyjnego, ciemnego chleba litewskiego o lekko kwaśnym smaku oraz słynnych cepelinów, czyli pyz z surowych (albo mieszanki surowych i gotowanych) tartych ziemniaków. We wschodniej Polsce nazywa się je kartaczami.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Na żywo

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej