Co zobaczyć w Uzbekistanie?

Rozpościerający się pomiędzy dwiema wielkimi rzekami, Amu-darią i Syr-darią Uzbekistan leży na dawnym Jedwabnym Szlaku. Czar prawdziwych perełek Azji Środkowej rozpostartych pośród pustyni wciąż czeka na odkrycie...

Zdjęcie

Samarkanda w Uzbekistanie /123/RF PICSEL
Samarkanda w Uzbekistanie
/123/RF PICSEL

Tędy wiodły karawany...

Przez tereny obecnego Uzbekistanu w dawnych czasach wiodły karawany z towarami z Chin do Europy - tędy prowadził bowiem Jedwabny Szlak (co ciekawe, jedwab nigdy nie był głównym towarem transportowanym tą drogą; ze wschodu wędrowało bowiem oprócz niego także żelazo, papier i jadeit; na wschód natomiast - złoto, perfumy i rośliny uprawne). 

W średniowieczu istniało tu wiele chanatów, wraz z biegiem historii stopniowo podbijanych przez Rosję carską. W 1924 roku powstała Uzbecka Socjalistyczna Republika Radziecka, a w 1991 roku Uzbekistan ogłosił niepodległość.

Reklama

Obecnie państwo to jest republiką, którą autorytarnie od 23 lat rządzi prezydent Islom Karimov.

Uzbekistan - między dwiema rzekami

Państwo o powierzchni 447 400 km² i prawie 30 milionach mieszkańców rozpięte jest na równinie między dwiema wielkimi rzekami: Amu-darią i Syr-darią. Północny wschód i wschód Uzbekistanu zajmują góry: Ałaj i Tienszan, z najwyższym szczytem w kraju - Hazrat Sulton (4634 m n.p.m.). Panuje tu klimat kontynentalny skrajnie suchy, z ciepłymi zimami i upalnymi latami.

Uzbekistan jest jednym z dwóch na świecie (obok Liechtensteinu) państw podwójnie śródlądowych: nie dość, że sam nie ma dostępu do morza, to również i jego sąsiedzi (Afganistan, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Turkmenistan) go nie mają.

Państwo katastrofy ekologicznej

Jezioro Aralskie było niegdyś jednym z czterech największych jezior na świecie, ze względu na słony charakter i rozległą powierzchnię miejscowi nazywali je nawet morzem. Dziś - pozostało z niego zaledwie około 25%, a to wszystko za sprawą radzieckiej myśli irygacyjnej z lat 60. XX wieku: wykorzystano wtedy do nawadniania pól rzeki zasilające Jezioro Aralskie, co spowodowało znacznie mniejsze jego zasilanie w wodę i - w konsekwencji - wzrost zasolenia i śmierć ryb.

Osady rybackie znalazły się kilkadziesiąt kilometrów od zbiornika wodnego; podobnie - część rzek przestało do niego dopływać. Słony pył pełen szkodliwych substancji chemicznych (przez lata wymywanych z pól) jest roznoszony przez wiatr, stwarzając zagrożenie dla ludzkich osad.

Zabytki Uzbekistanu - czas zatrzymany w miejscu

Mimo problemów ekologicznych Uzbekistan może wiele zaoferować turystom - jest to prawdziwa perełka Azji Środkowej. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się Chiwa, miasto-dzieło sztuki, którego piękne pałace i świątynie zachwycają bogactwem dekoracji pamiętających bardzo daleką przeszłość. Można powiedzieć, że w Chiwie czas stanął w miejscu, mimo że jej mieszkańcy normalnie żyją i pracują.

Wiele zabytków, nie do obejrzenia w jeden dzień, posiada również Buchara, słynąca z pięknych minaretów z Char Minar na czele,  medres i rozległych placów. Najbardziej imponującą budowlą jest pałac władców - Archu.

Najbardziej znanym miastem Uzbekistanu jest Samarkanda - choć pod względem liczby zabytków ustępuje Chiwie i Bucharze. Warto tutaj odwiedzić przepiękne mauzolea Ruchabad oraz Gur-i Mir, a także przepiękny kompleks medres - Registan.

Szachrisabz pełne jest ruin monumentalnych budowli z czasów, gdy było stolicą imperium Timura Wielkiego.

Wrażenie "czasu zatrzymanego" jest szczególnie silne podczas odwiedzin w żyznej Dolinie Fergańskiej, bardzo tradycyjnym pod względem stylu życia regionie Uzbekistanu, ostoi muzułmanów w tym państwie.

Szaszłyk z byczych jąder i inne przysmaki - kuchnia Uzbekistanu

Potrawy, jakich możemy skosztować w Uzbekistanie, są typowe dla kuchni Azji Środkowej, a zatem na stołach królują pilaw (ryż z warzywami i mięsem), manty (ciasto pierogowe z mięsem) oraz lagman (kluski z sosem mięsno-warzywnym). Częstym daniem są również szaszłyki, w Samarkandzie również - z byczych jąder. Tradycyjnym napojem jest herbata, popijana z małych miseczek.

Uzbekistan - informacje praktyczne

Wiza: Aby odwiedzić Uzbekistan, potrzebna jest wiza, wydawana po przedstawieniu pisemnego zaproszenia do tego kraju oraz zaświadczenia o zatrudnieniu.

Meldunek: W Uzbekistanie obowiązuje (i jest przestrzegany) obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców.

Waluta: Walutą Uzbekistanu jest sum (1 USD =~2 700 UZS). Ponieważ najwyższy nominał to 1 000 UZS, to pieniądze najłatwiej nosić w... reklamówce.

Język: Choć część mieszkańców Uzbekistanu zna podstawowe zwroty po angielsku czy francusku, językiem-kluczem wciąż pozostaje rosyjski (i uzbecki oczywiście).

Religia: Dominującą religią jest w Uzbekistanie islam, jednak jego konserwatywną wersję napotkamy jedynie w Kotlinie Fergańskiej. W większości kraju nie obowiązują restrykcje co do stroju, bez problemu kupimy też alkohol.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również