Co zobaczyć w Astanie?

Republika Kazachstanu jest rzadkim kierunkiem wypraw, nawet wytrawnych podróżników. Jeżeli chcesz poznać to utworzone po rozpadzie ZSRR państwo, poczuć jego ducha - nie wybieraj się do stolicy. Astana to nowe miasto, które niewiele ma wspólnego z całą resztą Kazachstanu.

Zdjęcie

Astana - stolica Kazachstanu /123/RF PICSEL
Astana - stolica Kazachstanu
/123/RF PICSEL

Astana - środkowoazjatycki Berlin

Astana pełni funkcję stolicy kraju od 1997 roku. Nie zakorzeniła się jeszcze w świadomości Polaków, dla których wciąż jest nią Ałmata. Decyzja prezydenta Nursułtana Nazarbajewa sprawiła, że niewielkie miasto w ciągu kilku lat zamieniło się w nowoczesne centrum na miarę zachodnich metropolii. 

Skąd pomysł przeniesienia stolicy? Prawdopodobnie zrodził się on wraz z chęcią odcięcia się od czasów radzieckich. Ponadto dawna stolica przeludniła się, utrudniając komunikację. Nieoficjalnie mówiło się o separatystycznych dążeniach mieszkańców Astany (wtedy Akmoła), przeniesienie ośrodka władzy miało je zminimalizować. 

Reklama

Dziś Astana to monumentalne centrum zapełnione budynkami rządowymi. Jak na stolicę państwa jest tu jednak bardzo pusto. Mieszka tutaj zaledwie 700 tys. mieszkańców. 

Stolica wiatru

Astana ulokowana jest na półpustynnych stepach. Zimy są tu szczególnie srogie. Wtedy temperatura spada tu do -40 stopni Celsjusza. Pierwszy śnieg pojawia się już w październiku i utrzymuje- jak w Polsce - do początku kwietnia. 

Astana to stolica wiatru. Silne, stepowe podmuchy osiągają prędkość nawet do 130km/h.  Ma to też dla mieszkańców plusy - wiatr działa jak wentylator oczyszczający stolicę z zanieczyszczonego powietrza.

Atrakcje turystyczne

Astana to nowoczesne miasto, które z tradycją i historią niewiele ma wspólnego. Jeśli planujesz wycieczkę do stolicy Kazachstanu nastaw się na podziwianie nowoczesnej architektury. A ta na pewno robi na turystach duże wrażenie. Szczególnie, że to nowe budownictwo ulokowane jest na kazachskich stepach. 

Co warto zobaczyć w Astanie? Godnym uwagi obiektem jest Piramida Pokoju i Pojednania, w której znajduje się teatr operowy. Budynek składa się z pięciu kondygnacji trójkątów, co daje efekt szklanej piramidy. 

W planie zwiedzania nie można pominąć wieży widokowej Bajterek, będącej symbolem nowej stolicy Kazachstanu. To ponad 100 metrowa budowla zawierająca taras widokowy oraz galerię sztuki. Najbardziej popularny wśród turystów jest jednak "największy namiot świata" - Chan Szatyr. To przejrzysty szałas, którego wnętrze stanowi centrum handlowo - rozrywkowe.

Jak dotrzeć do Astany?

Możliwości są trzy: samolot, samochód, pociąg. Jeśli wybierzemy pierwszą opcję musimy liczyć się z kosztami w granicach 1300 - 3000 zł. Decydując się na lot - pamiętajmy o konieczności dotarcia do Astany z Ałmaty. 

Choć 14 km od Astany znajduje się drugi co do wielkości port lotniczy w kraju, większość połączeń ma swój finał w dawnej stolicy. Trzecia opcja jest tańsza i zdecydowanie mniej komfortowa. Raz w tygodniu z Warszawy jedzie do Astany jeden wagon, podłączany do różnych pociągów. Ale podróż trwa 5 dni. W końcu dzieli nas ok. 5000 km.

Wizy do Kazachstanu

Aby dostać się do Kazachstanu musisz posiadać wizę turystyczną. Można ją dostać w Ambasadzie Kazachstanu w Warszawie. Aby ją otrzymać należy złożyć podanie do konsula. Do petycji trzeba dołączyć opis trasy podróży. 

Wycieczkę do Kazachstanu musisz więc wcześniej dokładnie zaplanować. Czas wyrobienia wizy formalnie wynosi 5 dni od dnia złożenia dokumentów, jednak lepiej postarać się o nią wcześniej - na wypadek niespodziewanych problemów.  

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej