Co warto zobaczyć w Weronie

Miasto rozsławione przez Szekspira jest dzięki niemu uznawane za jedno z bardziej romantycznych miejsc we Włoszech.

Zdjęcie

Stary most w Weronie /123/RF PICSEL
Stary most w Weronie
/123/RF PICSEL

Werona położona w północnych Włoszech kojarzy się przede wszystkim z romantyczną historią miłości Romea i Julii. Turyści odwiedzają tutaj ich domy, fotografują się przy rzeźbie, zostawiają pamiątkowe napisy. Jednak w Weronie jest również wiele innych, wartych uwagi zabytków.

Historia Werony

Historia Werony sięga V-IV wieku p.n.e. - to z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki na jej temat. W 86 roku p.n.e. została włączona w skład państwa rzymskiego, co przyspieszyło jej rozwój. W ciągu stuleci znajdowała się pod różnymi wpływamy - była stolicą państwa Ostrogotów, następnie księstwa lombardzkiego, miała swój okres niezależności, a także czas przynależności do Austrii. W skład państwa włoskiego weszła w 1866 roku.

Reklama

Starożytna Arena w Weronie

Z uwagi na bogatą historię w mieście zachowało się wiele ciekawych zabytków. Do najstarszych należy rzymska Arena oraz łuk triumfalny Porta dei Leoni. Arena wybudowana została w I w. p.n.e. i jest jednym z największych rzymskich amfiteatrów, które zachowały się do dziś. Mogła pomieścić 22 tysiące widzów. Obecnie wykorzystywana jest podczas festiwali operowych i koncertów. Dostępna jest również dla zwiedzających.

Romeo i Julia

William Szekspir nigdy nie odwiedził Werony osobiście, poznał ją poprzez pisma. Wyobrażał ją sobie jako miasto podobne do Wenecji. To tutaj umieścił akcję dramatu Romeo i Julia, co przyniosło Weronie sławę. Na postawie tragedii wyodrębniono miejsca, w których miała się rozgrywać sztuka. 

Jednym z najchętniej odwiedzanych jest Dom Julii, który powstał w jednej ze średniowiecznych kamienic dopiero w XX wieku. Na podwórzu stoi naturalnych rozmiarów posąg Julii, do którego chętnie przytulają się turyści robiąc pamiątkowe zdjęcia. 

Niektórzy wierzą, że dotknięcie jej piersi przyniesie szczęście w miłości. Balkon, z którego miała wyglądać ukochana Romea, dobudowano przed II wojną światową. Grób Julii znajduje się w krużgankach kościoła San Francesco al Corso, który oddalony jest około dwa kilometry od starego miasta.

Domem Romea zwany jest XIII-wieczny pałac należący niegdyś do rodu do rodu Cagnolo Dom Romea. Nie jest on dostępny dla zwiedzających, turyści mogą jedynie obejrzeć go z zewnątrz. Na ścianie umieszczono tablicę z napisem: "Ach! Gdzież jest mój Romeo?".

Bazylia w Weronie

Bazylika San Zeno Maggiore zyskała sławę dzięki Szekspirowi - to tutaj mieli zawrzeć ślub Romeo i Julia. Ciekawa architektonicznie budowla wzniesiona została w stylu romańskim i szybko stała się wzorem dla innych kościołów. W krypcie umieszczone są relikwie patrona miasta, św. Zenona.

Zamek Castelvecchio

Zamek położony nad rzeką Adige, został wybudowany na polecenie Cangrande II z rodu Scaligerich w drugiej połowie XIV wieku. Miał pełnić funkcję zarówno mieszkalną, jak i obronną. 

Niegdyś otoczony był fosą, która dziś jest sucha. Zamek jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury gotyckiej. Obecnie we wnętrzach urządzono muzeum miejskie prezentujące głównie zbiory malarstwa i biżuterii.

Miasto placów

W Weronie znajduje się kilka malowniczych placów. Jednym z nich jest Piazza delle Erbe, który tętni życiem od I w.p.n.e. W czasach rzymskich pełnił rolę forum na skrzyżowaniu dwóch najważniejszych arterii miasta. Centru miasta stanowi piazza Bra, na który wchodzi się przez podwójny łuk Portonni della Bra. Plac Dantego wraz z dziedzińcem Palazzo della Regione uznawany jest za miejsce wyjątkowo romantyczne.

Jak dojechać?

W Weronie znajduje się lotnisko. Można również skorzystać z połączeń do oddalonego o niecałe 2 godziny drogi autostradą Mediolanu lub około 1,5 godziny Bolonii. Podróż samochodem z Polski (licząc od stolicy) zajmie około 14 godzin.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej