Co warto zobaczyć w Sudanie?

Bogata historia, monumentalne zabytki, piramidy, dawne grobowce... Mało kto wie, że Sudan skrywa aż tak niesamowite atrakcje. Dowiedz się, co warto zobaczyć, wybierając się w podróż do północnej Afryki i poznaj burzliwą przeszłość tej części kontynentu.

Zdjęcie

Piramidy w Sudanie /AFP
Piramidy w Sudanie
/AFP

Poznaj ten niezwykły kraj!

Położony w północno-wschodniej części Afryki Sudan nie jest bardzo popularnym celem wakacyjnych wycieczek naszych rodaków. Dlaczego? Większość ludzi kojarzy kraj głównie ze względu na dawne konflikty zbrojne mające miejsce na jego terenach, problemy z żywnością i wodą oraz biedę. Mało kto zdaje sobie sprawę, że państwo ukrywa naprawdę warte zobaczenia atrakcje - monumentalne piramidy (o wiele więcej niż w Egipcie!), dawne architektoniczne cuda czy budzące ciarki na plecach grobowce starożytnych władców. 

To właśnie na terytorium obecnego Sudanu rozwinęła się niegdyś najstarsza afrykańska kultura, to tutaj przenikały się wpływy chrześcijaństwa i islamu, a wreszcie kolonizatorzy uznali kraj za jeden z najważniejszych handlowo-rolniczych ośrodków. 

Reklama

Burzliwa historia w połączeniu z różnorodnością kultur jego mieszkańców sprawiła, że wyróżnia się on dziś mnóstwem zabytków i wartych odwiedzenia niezwykłych miejsc. Sprawdź, co koniecznie trzeba zobaczyć, wybierając się na wycieczkę do Sudanu!

Atrakcje Sudanu

Jedną z największych atrakcji tego kraju są niewątpliwie piramidy. Znajdziemy ich tutaj o wiele więcej niż w popularnym Egipcie, bo aż prawie dwie setki! Ulokowane na pustyni dawnej Nubii monumentalne grobowce nie przyciągają aż tylu żądnych przygód turystów, a to dziwne, gdyż liczne kompleksy wydają się nawet piękniejsze niż chociażby ten słynny Cheopsa. 

Meroe, czyli miejsce, w którym znajdują się piramidy i pozostałości innych starożytnych świątyń, to stanowczo punkt nie do przeoczenia! Piękne dzikie tereny to jednak nie jedyne bogactwo Sudanu. Koniecznie trzeba wybrać się także do jego stolicy - Chartumu, którego Muzeum Narodowe może poszczycić się gigantyczną kolekcją antycznych eksponatów. 

To właśnie tam dowiemy się najwięcej o przeszłości kraju, jego dawnych mieszkańcach i codziennym życiu starożytnych. Podczas wizyty w mieście warto również przespacerować się alejkami wyspy Tuti i spróbować lokalnej kawy serwowanej w cieniu palm. Gratka dla smakoszy! Zwiedzając północną Afrykę nie można ominąć również niezwykłego akwenu jakim jest Morze Czarne. 

Odwiedzając Port Sudan turyści chętnie korzystają z jego pięknych plaż i możliwości zanurzenia się w niezwykle słonej wodzie. Przez miasto prowadzi również szlak do Arabii Saudyjskiej, którym można dostać się do Mekki. Bardzo często korzystają z niego pielgrzymi.

Inne ciekawe miejsca

Miasta Sudanu oferują przyjezdnym ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu. Oprócz historycznych muzeów, na każdym kroku spotkamy również prawdziwe architektoniczne perełki. Przykładem może być typowo pustynne budownictwo Kassali i gliniane domy, które znajdziemy w Omdurmanie. W jednym z jego miejskich gmachów ulokowano muzeum, pokazujące realia czasów kolonializmu. 

Warto zapoznać się z jego interesującą wystawą i poczuć specyficzny wojenny klimat tamtych lat. Jeżeli chcemy przywieźć z Afryki etniczne pamiątki rozejrzyjmy się także po lokalnym targu. Złota i srebrna biżuteria, drewniane rękodzieło czy tradycyjne jedzenie to tylko niewielka część przedmiotów, które możemy tam nabyć. Z ciekawości można przespacerować się również na okoliczny Camel market i na własne oczy zobaczyć handel... wielbłądami! Niezwykłe przeżycie, które zapamiętamy na długo.

Sudan - wskazówki, informacje praktyczne

O czym należy pamiętać, wybierając się na wycieczkę do Sudanu? Przede wszystkim o niezbędnych dokumentach, które musimy uzyskać w ambasadzie. Aby móc wyjechać do tego kraju konieczne będzie zdobycie wizy oraz posiadanie ważnego paszportu. 

Trzeba także pamiętać o obowiązku meldunkowym - do trzech dni po przyjeździe należy zgłosić się do odpowiednich służb. W przypadku noclegu w hotelu lub pensjonacie, recepcja ośrodka powinna wypełnić ten obowiązek za nas - warto upewnić się, że wszystko zostało zrobione jak należy.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zwiedzanie Pułtuska

    Położony pięknie nad rzeką, z fantastyczną historią, zabytkami i prawdziwie kosmicznymi atrakcjami, Pułtusk jest wyśmienitym celem na weekendową wycieczkę dla całej rodziny. więcej