Co warto zobaczyć w Stambule?

To, co najbardziej uderza przyjeżdżającego do Stambułu turystę, to ogrom metropolii nad Bosforem. Liczący ok. 18 milionów mieszkańców Stambuł jest największym miastem w Europie.

Reklama

Ciągnie się wzdłuż Bosforu na długości ponad 30 kilometrów i kilku kilometrów wszerz. Składa się z niezliczonych dzielnic, ale przeciętny turysta poznaje zaledwie kilka z nich.

Przede wszystkim leżące po obu stronach Złotego Rogu Sultanahmet z najważniejszymi zabytkami: Pałacem Topkapi, Hagia Sophia, Błękitnym Meczetem i Podziemną Cysterną oraz Beyoglu (dawna Pera) z Wieżą Genueńczyków i Iskiklal Kadesi, czyli Bulwarem Niepodległości.

Stambuł jest dobrym miejscem, żeby przekonać się o umowności podziałów geograficznych. Promowa przeprawa z Europy do Azji, czyli na drugą stronę Cieśniny Bosfor, trwa kwadrans – obie strony nie różnią się zbytnio od siebie.

Rejs na znajdujące się już na Morzu Marmara Wyspy Książęce, letnisko zamożnych stambulczyków, trwa ok. 1,5 godziny. Żeby poczuć prawdziwy klimat dawnego Stambułu, wystarczy zejść nieco ze szlaku turystycznego wokół najważniejszych zabytków miasta na południe od Błękitnego Meczetu lub podjechać kilka przystanków tramwajem do położonych dalej dzielnic Fatih lub Balat.

Tę pierwszą zamieszkiwali dawniej Grecy, drugą — Żydzi. Obie te społeczności, które przez wieki nadawały miastu niepowtarzalne oblicze, są dziś nieliczne.

Podróż : Bezpośrednie loty z Warszawy do Stambułu oferuje LOT. Możliwe są także loty z przesiadką w atrakcyjnych cenach przez Kijów lub Belgrad.

Noclegi: Ogromny wybór dla każdego i w różnych cenach. W ścisłym centrum od 25 euro. Na własną rękę najlepiej za pomocą wyszukiwarek np. hostelbookers lub podobnych. Informacje turcjawsandalach.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej