Co warto zobaczyć w okolicach Bratysławy?

Bratysława wciąż pozostaje w turystycznym cieniu Pragi i Wiednia. Samo miasto ma sporo do zaoferowania swoim gościom, również w jego okolicy czeka wiele atrakcji.

Zdjęcie

Ruiny zamku Devin na Słowacji /123/RF PICSEL
Ruiny zamku Devin na Słowacji
/123/RF PICSEL

Bratysława jest spokojnym, ale również wciąż rozwijającym się miastem. Stare miasto, choć niewielkie, jest bardzo urokliwe i nie tak licznie uczęszczane przez turystów, jak starówki innych europejskich miast. Dzięki temu wydaje się bardziej autentyczne. W okolicy słowackiej stolicy jest też kilka wartych odwiedzenia miejsc.

Zamek Devín

Dawniej była tu wieś, dziś są przedmieścia Bratysławy (ok. 10 kilometrów od centrum), znane z położonego tutaj zamku. Na szczycie wapiennej skarpy nad brzegiem Dunaju wznosi się jeden z najstarszych zamków Słowacji, który jest datowany na 864 rok. Wcześniej istniał tu obronny, celtycki gród oraz rzymska twierdza. 

Reklama

W jednym ze skrzydeł budowli otwarto muzeum, ruiny także dostępne są dla turystów. Nieopodal znajduje się (w południowo-zachodniej części Małych Karpat) rezerwat Devinská Kobyla - warto go odwiedzić i przejść ścieżką przyrodniczą na wzgórze Snadberg, gdzie widoczne są skały pochodzące sprzed 14-16 mln lat.

Marianka - miejsce pielgrzymek

W niewielkiej wsi Marianka znajduje się XIV wieczny klasztor i kościół Paulinów. W gotyckim kościole pod wezwaniem Narodzenia Marii wystawiona jest pochodząca prawdopodobnie z końca XIV wieku figurka Marii Panny Teleńskiej słynąca z wypraszania cudownych łask. 

Dlatego miejsce to jest jednym z najstarszych ośrodków pielgrzymkowych. Wokół klasztoru stworzono tereny zielone służące kontemplacji, można spacerować ścieżkami drogi krzyżowej, podziwiać kapliczki oraz skorzystać z cudownego źródełka.

Winne miasteczko Svätý Jur

Warto wybrać się do miejscowości Svätý Jur pri Bratislave. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1209 roku, stanowiło wtedy centrum miasta świętojureckiego. Miasteczko słynie z udokumentowanej, ale także wciąż żywej tradycji winiarskiej. 

Turyści mogą spacerować wśród zabytkowej zabudowy centrum, podziwać m.in. domy winiarzy oraz kościół św. Jerzego. Znajdują się tutaj również pozostałości murów obronnych, ciekawy kasztel Pallfych oraz synagoga. Przy drodze w kierunku Stupavy wznoszą się pozostałości po zamku Biely Kameň. Ruiny pochodzą z XIII wieku, wojska tureckie zniszczyły zamek w 1663 roku.

Pałac w Rusovcach

We wsi Rusovce, na południe od Bratysławy, znajduje się pałac wraz z parkiem. Zbudowany w stylu angielskiego neogotyku przypomina nieco zamek. Wokół znajduje się obszerny, pięknie rozplanowany park. Łatwo przeoczyć najcenniejszy w tym miejscu zabytek. Jest nim romański krzyż wmurowany w jedną ze ścian kaplicy pałacu - jest to najstarsza tego typu pamiątka na Słowacji. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również