Co warto zobaczyć w Marsylii?

Położona nad Morzem Śródziemnym Marsylia to drugie co do wielkości miasto w kraju. Tereny znane ze śródziemnomorskich fiordów, malowniczych masywów górskich i średniowiecznych zabytków od lat przyciągają żądnych przygód turystów. Poznaj tą niezwykłą wielokulturową metropolię!

Miasto wielu kultur

Jeżeli zapytamy jakiegokolwiek Francuza o najbardziej niebezpieczny region w jego kraju na pewno skieruje nas właśnie do... Marsylii. Mimo że miasto jest pełne atrakcji turystycznych, a przyjezdni nie przestają podziwiać jego niepowtarzalnej aury to wciąż pozostaje jednym z cieszących się gorszą sławą francuskich metropolii. 

Wybierając się na południe należy pamiętać, że samotne spacery po biedniejszych dzielnicach Marsylii bywają ryzykowne. W tłumie należy także pilnować portfela: grasuje tam niestety wielu kieszonkowców. Miasto zamieszkuje mozaika rasowa, kulturowa i wyznaniowa, co jest powodem wielu konfliktów, ale także dodaje mu uroku. Niezwykła barwność okolicy na pewno rzuci ci się w oczy podczas zwiedzania. Nie zniechęcaj się bowiem złą opinią o Marsylii- te rejony są tak piękne, że koniecznie trzeba je odwiedzić!

Reklama

Historia regionu

Założona przez Greków prawie 600 lat p.n.e. Marsylia stała się pierwszym polis na terenach Europy Zachodniej. Do czasów dzisiejszych nie ostały się jednak praktycznie żadne ślady dawnej helleńskiej kultury, gdyż tereny przechodziły kolejno przez ręce Rzymian, Wizygotów, Burgundów i Francuzów, którzy wielokrotnie przebudowywali miasto. Zostało ono również niemal doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej. Pod koniec XX wieku Marsylia rosła w siłę, a na jej ziemiach zaczęli osiedlać się imigranci, wpływając na jej strukturę i atmosferę.

Atrakcje turystyczne Marsylii

Będąc w tym niezwykłym mieście, należy koniecznie przespacerować się po centrum. To właśnie tam znajdziemy historyczne obiekty takie jak Vieux Port oraz kościół Notre Dame de la Garde. Wybudowana w XIX wieku Bazylika położona jest na górującym nad Marsylią wzniesieniu.

To popularne miejsce pielgrzymek z całego świata, które największe wrażenie robi nocą, gdy zostaje pięknie oświetlony. Na dzwonnicy świątyni umieszczona jest 9-metrowa złocona statua Matki Boskiej, do niedawna największa na świecie. Z wzgórza roztacza się wspaniały widok na całe miasto, dlatego naprawdę warto się na nie wspiąć. Po powrocie do portu można skusić się na skorzystanie z bezpłatnego promu, Ferry Boat, by zobaczyć Marsylię z nieco innej perspektywy.

Ślady dawnych czasów

Miłośnicy przeszłości na pewno znajdą coś dla siebie w Muzeum Historii Marsylii, bogatym w różne eksponaty: makiety, zdobione meble i stare dokumenty. Zainteresowanie przyjezdnych budzi również XVII-wieczny Ratusz i opactwo San Victor. Słynny na cały świat Chateau d'If, czyli znajdujący się na skalistej wyspie zamek, to także punkt nie do przeoczenia. W jego murach funkcjonowało niegdyś tajemnicze więzienie, w którym przetrzymywano głównie działaczy politycznych. Do fortecy można dostać się statkiem kursującym ze Starego Portu.

Parki i ogrody

Ukształtowanie terenów wokół miasta sprzyjało powstawaniu wielu terenów zielonych. Do dziś można podziwiać szczycące się niezwykłą roślinnością i pięknymi krajobrazami parki, których historia sięga początków XIX wieku. 

Najważniejszymi z takich obiektów są Jardin de la Colline Puget, czyli pierwszy publiczny ogród na okolicznych terenach, oraz Parc Valmer z unikalnym widokiem na morze. Warto przespacerować się chociaż jednym z wielu niepowtarzalnych marsylskich parków, by w pełni poczuć śródziemnomorską atmosferę miasta.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również