Co warto zobaczyć w Augsburgu?

Augsburg to niemieckie miasto, na prawach powiatu. Leży w Bawarii nad rzekami Lech i Wertach. Znane jest w Europie za sprawą wielu zabytków i jednego z największych węzłów kolejowych w całej Bawarii.

Zdjęcie

Augsburg nocą /123/RF PICSEL
Augsburg nocą
/123/RF PICSEL

Źródła historyczne określają rok 15 p. n. e. jako datę założenia przez Rzymian osady wojskowej, która stopniowo ulegała przekształceniom, różnym wpływom, aż do obecnego stanu Augsburga. 

W swojej historii miasto było siedzibą biskupstwa, ulubionym miejscem wielu wybitnych artystów, kompozytorów i cesarzy. 21 czerwca 1156 roku, cesarz Fryderyk I Rudobrody nadał mu prawa miejskie. Miasta nie ominęła wojna. W 1945 roku zostało zajęte przez armię Sanów Zjednoczonych.

Reklama

Zgodnie z podziałem administracyjnym w Augsburgu znajduje się 17 dzielnic, które podzielone są na 42 osiedla. Funkcjonują tutaj zakłady produkcyjne Siemens, Osram, fabryka maszyn drukarskich, zakłady motoryzacyjne, papiernicze oraz precyzyjne. 

Miasto ma bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę kolejową. Jest największym węzłem kolejowym w całej Bawarii. Skupia siedem stacji kolejowych oraz sieć tramwajową. 

Wyjątkowa jest główna ulica miasta -  Maximilianstrasse. Poruszają się po niej stare, zabytkowe tramwaje, nadając miastu wyjątkowy klimat. Funkcjonuje tu Uniwersytet Augsburski oraz Politechnika, oba z lat siedemdziesiątych XIX wieku.

Zabytki Augsburga

Wbrew pozorom w mieście o wysoko rozwiniętym przemyśle zachowanych jest mnóstwo zabytków i budynków wartych uwagi.

Najważniejszym jest pochodząca z XI wieku katedra Najświętszej Marii Panny, nazywana po niemiecku Dom "Mariä Heimsuchung". Jest najstarszą katedrą w tej części Niemiec. Ozdobiona jest "szklanymi witrażami proroków". Na drewnianych drzwiach z brązu znajdują się tablice ze scenami ze Starego Testamentu.

Uwagę zwrócić należy też na Sankt Urlich und Alfa, czyli kościół poświęcony zmarłym mieszkańcom. Ich groby ulokowane są we wnętrzu świątyni. Duże wrażenie robi także Ratusz ze Złotą Salą (Rathaus und Goldene Saal), który jest perłą niemieckiego manieryzmu. Zdobi go osiemdziesięciometrowa wieża, z której widać całą panoramę miasta. 

Znajduje się tu także dom Mozarta, Brechta, fontanny porozrzucane po mieście i najważniejsza, będąca symbolem miasta - fontanna Augusta.

Najstarszą w mieście, renesansową budowlą jest pałac Fuggerów. Został zbudowany z inicjatywy Jakub II Fuggera. Odbywały się w nim przesłuchania Marcina Lutra oraz koncert Wolfganga Amadeusza Mozarta. Niestety, wnętrze pałacu nie jest udostępnianie dla zwiedzających, budynek można podziwiać tylko z zewnątrz.

Fugierówka

Fugierówka jest osiedlem stworzonym dzięki zamożnej rodzinie Fuggerów. W jego skład wchodzą komunalne budynki dla biedniejszych mieszkańców. Zaraz po zbudowaniu tych domów, w 1523 roku mieszkali w nich zadłużeni rzemieślnicy. Obecnie za wynajem maleńkich mieszkań, zainteresowani wnoszą symboliczne opłaty roczne. 

Każde mieszkanie ma podobny układ: trzy pokoje, kuchnia, mały ogródek, ewentualnie poddasze. Dodatkowym zobowiązaniem ludzi tam mieszkających jest odmówienie trzech modlitw dziennie w intencji pierwszych właścicieli, którzy sfinansowali budowę ich obecnych domów.

Jak spędzać czas wolny w Augsburgu?

Augsburg jest bardzo dobrze zorganizowanym miastem, dlatego atrakcji i rozrywki nawet dla najwybredniejszego turysty nie zabraknie. Jeśli wybiera się aktywny wypoczynek można skorzystać z rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych czy pływalni. 

Sympatycy spokojniejszego wypoczynku mogą znaleźć coś dla siebie w szerokim repertuarze miejscowych kin i teatrów, spędzić czas w kawiarenkach i knajpkach, albo odwiedzić muzeum astronomiczne i meteorologiczne, interaktywne muzeum włókiennictwa, zoo, czy ogród botaniczny. 

Miasto posiada swoje kluby sportowe - Augsburger Panther, czyli klub hokejowy oraz klub piłkarski FC Augsburg, który rozgrywa mecze na stadionie Rosenaustadion.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej