Co warto zobaczyć w Alzacji?

Alzacja położona jest w samym sercu Europy. Ten niewielki rejon Francji, blisko granicy z Niemcami i Szwajcarią, może się poszczycić bogatą historią i kulturą, a także - nowoczesną gospodarką.

Zdjęcie

Dzielnica Kolmaru, zwana "Małą Wenecją" zawdzięcza swą nazwę domom z muru pruskiego przeglądającym się w rzece Lauch /123/RF PICSEL
Dzielnica Kolmaru, zwana "Małą Wenecją" zawdzięcza swą nazwę domom z muru pruskiego przeglądającym się w rzece Lauch
/123/RF PICSEL

Najmniejszy z regionów Francji

Alzacja ma zaledwie 50 km szerokości i 190 km długości (historyczna kraina Alzacja była odrobinę większa: obejmowała jeszcze okolice miasta Belfort), co czyni ją najmniejszym z regionów Francji, a jednocześnie - jednym z najgęściej zaludnionych.

Położona w dolinie Renu kraina o częściowo nizinnym charakterze, otoczonym od zachodu masywem Wogezów, obfituje w rozległe tereny leśne. Charakterystycznymi elementami krajobrazu Alzacji są także winnice oraz browary: region słynie bowiem z produkcji wysokiej jakości alkoholi, między innymi rieslinga. Alzacja jest krainą rozwiniętą również przemysłowo - w Miluzie kwitnie produkcja samochodów, a w okolicach tego miasta - przemysł wydobywczy.

Reklama

Alzacja - między Francją a Niemcami

Urzędowymi językami Alzacji są francuski i niemiecki, ale większość mieszkańców mówi po alzacku (dialekt języka niemieckiego z zapożyczeniami z francuskiego).

Dwujęzyczność Alzacji ma swoje korzenie w historii regionu, przechodzącego w swoich dziejach kolejno z rąk francuskich do niemieckich i z powrotem.

Strasburg - "stolica Europy"

Stolica Alzacji - Strasburg - to miasto rozwijające się bardzo dynamicznie i tętniące życiem. Przy całej swej nowoczesności, może się poszczycić wieloma ciekawymi zabytkami, z wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzielnicą Grande Ile na czele. Symbolem miasta jest położony w pobliżu pięknej gotyckiej katedry Najświętszej Marii Panny XV-wieczny Maison Kammerzell, kultywujący od stuleci najlepsze tradycje gastronomiczne.

W Strasburgu warto jeszcze zobaczyć dzielnicę Petite France, z urokliwymi domami i kafejkami o konstrukcji szachulcowej. W centrum Petite France znajdują się oryginalne kryte mosty Ponts Couverts o XIII-wiecznych korzeniach. Co ciekawe, nazwa dzielnicy pochodzi nie od Francji, lecz... od szpitala leczącego chorych na choroby weneryczne.

Kolmar - serce winnic

Domy szachulcowe stanowią też istotny element krajobrazu Kolmaru, miasta - stolicy okolicznych winnic. Całości idyllicznego pejzażu dopełniają wszechobecne w centrum kwiaty. Najciekawszymi częściami Kolmaru są pełna malowniczych kanałów dzielnica Petite Venise ("Mała Wenecja") oraz stare miasto. Warto zajrzeć też do muzeum Unterlinden, gdzie przechowywane jest arcydzieło gotycko-renesansowej sztuki ołtarzowej - słynny Ołtarz z Isenheim.

Miluza - nie tylko samochody

Miluza jest kojarzona przede wszystkim z przemysłem samochodowym, a tamtejsze Muzeum Motoryzacji (pierwsze na świecie) zawiera jedną z największych kolekcji. W mieście znajdziemy też wiele innych muzeów związanych z różnymi gałęziami przemysłu (ich zagęszczenie jest niespotykane gdzie indziej!). 

Ale Miluza to atrakcja nie tylko dla miłośników techniki - pasjonaci zabytków poczują się tu jak w domu, spacerując po zabytkowej starówce. Szczególnie godny uwagi jest ratusz oraz kościół Saint-Étienne.

Muzeum starych karuzeli

W Ungersheim na powierzchni 100 hektarów powstał wielki skansen wsi alzackiej (ponad 70 domów, ustawionych tak, aby tworzyły wioskę). Jednak nie rozmiary świadczą o jego wyjątkowości, lecz ekspozycja starych karuzeli ukazująca ewolucję wesołych miasteczek. Jest to jedyna taka wystawa w Europie.

Najczęściej odwiedzany zamek Francji

Haut-Koenigsbourg koło miejscowości Orschwiller w Wogezach uchodzi za najpopularniejszy wśród turystów zabytek Francji. Nic dziwnego - rezydencja położona na skalistym wzgórzu na wysokości 757 m n.p.m. robi wrażenie zarówno z daleka, jak i z bliska. 

Ogromne zamczysko powstało wskutek przebudowy w końcu XIX wieku średniowiecznej warowni i stanowi piękny przykład historyzmu w architekturze. Wnętrza zachwycają mnóstwem detali dekoracji, a także - kolekcją broni. 

Ciekawostką jest fakt, iż zamek ten - w intencji fundatora przebudowy, cesarza Wilhelma II - miał być symbolem powrotu Alzacji do Niemiec.

Góra Małp i loty orłów

Alzacja to teren również bardzo ciekawy pod innym względem. Znajdująca się tu Góra Małp to miejsce wyjątkowe. Na przestrzeni 24 hektarów, w lesistych warunkach zbliżonych do dzikich, żyje tutaj około 300 małp różnych gatunków. Oprowadzający po terenie przewodnicy opowiadają wiele ciekawostek o życiu tych bliskich nam ssaków.

W Kintzheim można natomiast podziwiać niezwykły spektakl - Volerie des aigles, czyli swobodne loty orłów nad ruinami zamku. Spektakl ma także wymiar pedagogiczny - towarzyszący pokazom komentarz pozwala lepiej poznać zwyczaje tych wspaniałych ptaków.

Wogezy - wokół gór i jezior

W zajmującym sporą część powierzchni Alzacji masywie Wogezów istnieją dwa parki przyrodnicze: Regionalny Park Przyrody Wogezów Północnych oraz Regionalny Park Przyrody Wzgórz Wogezów. 

W pierwszym z nich pośród pejzaży gór, malowniczych przełęczy oraz jezior co krok natrafimy na pamiątki przeszłości: warownie oraz piękne przykłady architektury i sztuki ludowej. Drugi - zachwyci krajobrazem torfowisk, ściernisk i buczyn.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej