Co warto zobaczyć w Alabamie?

Położony nad Zatoką Meksykańską stan Alabama to esencja południa Stanów Zjednoczonych z zabudową pamiętającą czasy wojny secesyjnej, pamiątkami dawnego przemysłu oraz walk o swobody obywatelskie. Miłośnicy nowoczesności też znajdą tu coś dla siebie: ośrodek badawczy technologii wojskowej i kosmicznej NASA.

Zdjęcie

Birmingham w Alabamie /123/RF PICSEL
Birmingham w Alabamie
/123/RF PICSEL

Od Alibamu do Alabamy

Swoją nazwę stan i rzeka Alabama zawdzięczają plemieniu Alibamu (zbieracze ziół), mieszkającemu w górnym biegu rzeki. Z Europejczyków pierwsi dotarli tu Francuzi i założyli w 1702 roku Fort Louis de la Louisiane (dzisiejsze Mobile). 

W późniejszych latach obszar późniejszego stanu przechodził przez ręce brytyjskie i francuskie. W 1812 roku jako dwudziesty drugi stan został włączony do Unii.

Reklama

Założono tu wielkie plantacje bawełny, na których pracowali czarnoskórzy niewolnicy, pod koniec XIX wieku stanowiący prawie połowę ludności stanu. Po zniesieniu niewolnictwa działała tu aktywnie owiana czarną legendą rasistowska organizacja Ku Klux Klan.

Stan 22 parków

Alabama ma charakter nizinny, od północnego wschodu graniczy z wyżyną Cumberland, od północnego wschodu - z Appalachami. Panuje tu klimat wilgotny podzwrotnikowy i zwrotnikowy. Latem i jesienią dość częstym zjawiskiem w tym stanie są huragany i tornada.

Bogata przyroda Alabamy jest chroniona w dwudziestu dwóch parkach stanowych, obfitujących w szlaki turystyczne: piesze, rowerowe i konne. Najbardziej różnorodny teren znajdziemy w Lake Guntersville State Park.

Mobile - miasto fortów

W najstarszym mieście Alabamy możemy podziwiać dawne forty z czasów wojny secesyjnej: Conde, Morgan, Gaines. Pamiątki przeszłości przechowywane są w Mardi Gras Cottage Museum, a o bliższej historii przypomina okręt wojenny z czasów II wojny światowej - USS Alabama.

Birmingham - stalowe serce Alabamy

Największe miasto stanu Alabama zasłynęło z wydobycia stali. O tej tradycji przypomina posąg Wulkana, rzymskiego boga ognia, usytuowany na Red Mountain - w miejscu dawnego wydobycia. W stalowni znajduje się obecnie muzeum: Sloss Furnaces National Historic Landmark. 

W Birmingham warto zwrócić uwagę także na starą zabudowę miasta sprzed wojny secesyjnej oraz na pamiątki związane z historią Afroamerykanów: w Birmingham Civil Rights Institute można zobaczyć filmy dokumentalne, a Alabama Sports Hall of Fame upamiętnia czarnoskórych sportowców.

Pełne pamiątek po walkach o swobody obywatelskie jest również miasto Selma, w którym w 7 marca 1965 roku doszło do krwawych starć zwolenników Ruchu na Rzecz Swobód Obywatelskich z policją.

Huntsville - kosmiczne centrum NASA

Huntsville słynęło niegdyś z uprawy bawełny. Obecnie o bawełnie nikt już tu prawie nie pamięta, a główną atrakcję miasta stanowi Marshall Space Flight Center. W centrum NASA można zwiedzić U.S. Space and Rocket Center, a w nim zobaczyć między innymi słynnego Saturna V - jedną z trzech takich rakiet na świecie.

Alabama - jak zwiedzać?

Aby dokładnie zwiedzić stan najłatwiej wypożyczyć samochód. W większych miastach Alabamy (Mobile, Birmingham) znajdują się lotniska krajowe. Ze znalezieniem noclegu na różnie wyposażoną kieszeń nie ma problemu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej