Co trzeba zobaczyć w Wiedniu?

Przez ponad 600 lat był głównym ośrodkiem władzy monarchii Habsburgów. Dziś to bajkowe miasto jest prawdziwą ucztą dla miłośników sztuki.

Zdjęcie

Wiedeń - widok na miasto z lotu ptaka /123/RF PICSEL
Wiedeń - widok na miasto z lotu ptaka
/123/RF PICSEL

Mówisz Wiedeń, myślisz Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Johan Strauss? A może na myśl o Wiedniu rozmarzasz się i widzisz karnawałowe bale?

Nie, Ty na pewno przesiadujesz w jednej z uroczych kawiarenek i popijasz przepyszną kawę albo po koncercie w filharmonii pędzisz głodna (już nie kultury)do budki z kiełbaskami, bo w Wiedniu to jest w dobrym tonie.

Reklama

Bez względu na to, którą historię wybierasz, ruszamy z Tobą do tego uroczego miasta kuszącego historią, zabytkami, muzyką, pysznymi tortami i winem.

Wiedeń u Twych stóp

Aby ogarnąć to miasto w całości, warto wdrapać się na wieżę katedry św. Szczepana. Widok stąd zapiera dech w piersiach, ale to dopiero przedsmak Wiednia. Katedra zachwyca.

Nawet bardziej w środku niż na zewnątrz. W połowie XIX wieku na miejscu dawnych murów miejskich została wybudowana wokół śródmieścia Wiednia reprezentacyjna ulica – słynna Ringstraße.

Znajduje się na niej wiele zabytkowych budynków, takich jak Ratusz, Parlament, Hofburg, Opera Wiedeńska czy uniwersytet. Żelaznym punktem na mapie atrakcji Wiednia jest Hofburg – cesarski pałac Habsburgów. Różnorodność muzeów i ciekawych miejsc na terenach pałacowych jest tak ogromna, że trzeba na jego zwiedzanie zarezerwować przynajmniej jeden dzień.

Od stycznia do marca Plac oraz Park Ratuszowy zmieniają się w najpiękniejszy na świecie tor do jazdy na lodzie.

Ślizgawka wygląda naprawdę bajkowo. Podobnie jak neogotycki ratusz, który swoim wyglądem przypomina raczej katedrę niż siedzibę władz miejskich.

Atrakcje w karnawale

Atmosferę Wiednia tworzą nie tylko dawne cesarskie rezydencje, liczne kawiarnie, dorożki… W karnawale w mieście odbywają się wystawne bale i słynne koncerty noworoczne filharmo- ników wiedeńskich. Ale nieważne, kiedy tu przyjedziesz, to miasto na pewno Cię oczaruje.

Wiedeń na słodko

Będąc tu, na pewno trzeba spró bować tortu Sachera. Jego twórca Franz Sacher na czekoladowym deserze zbił fortunę i za zarobione pieniądze zbudował słynny hotel.

Deser, który okazał się takim sukcesem, to delikatne i puszyste ciasto czekoladowe przełożone dżemem morelowym i pokryte czekoladową glazurą.

Niestety w żadnej książce kucharskiej oraz w sieci nie znajdziemy receptury, która jest pilnie strzeżoną tajemnicą hotelu. Innym pysznym austriackim deserem, któ ry jak się okazuje ma tureckie korzenie, jest strudel jabłkowy. Apfelstrudel zwykle jest podawany na gorąco i z bitą śmietaną.

Park rozrywki, muzeum i obserwatorium

Jeśli cesarski Wiedeń nieco Cię przytłoczył, pora na odkrycie kolejnych uroków tego miasta. Zmiana planu i wkraczamy na teren Parku Rozrywki – Prater (niegdyś tereny łowieckie położone tuż nad Dunajem, ale od XVIII w. miejsce roz- rywki wiedeńczyków). Jego symbolem jest diabelski młyn, wybudowany w 1897 roku. Ale spokojnie, ten staruszek działa bez zarzutu.

Nie znudziły Ci się jeszcze muzea? W takim razie zapraszamy do podróży w czasie. Muzeum Historii Naturalnej to duża dawka wiedzy o naszej planecie. Ale jeśli wolisz oglądać zwierzęta na żywo, Ogród Zoologiczny Schönbrunn czeka na Ciebie.

Ostatnim punktem na naszej trasie jest Obserwatorium Astronomiczne Urania. Niech Cię nie dziwi, że w tym budynku znajduje się m.in. kino, teatr marionetkowy i urocza kawiarnia. Z gwiazd możesz szybko zejść na ziemię.

Wiedeńska Opera Narodowa

Czy wiesz, że jedna z najlepszych scen operowych na świecie raz w roku zamienia się w olbrzymią salę taneczną – z okazji balu w wiedeńskiej operze? Otwarcie uroczystości odbywa się w obecności prezydenta republiki.

Ponad sto par debiutantów – panny i kawalerowie inaugurują bal – to absolutnie niepowtarzalne przeżycie. A w kwietniu, maju, czerwcu i wrześniu występy operowe i baletowe można obejrzeć na żywo na wolnym powietrzu. Są one wyświetlane na ekranie na leżącym przed operą placu – za darmo!

Katedra św. Szczepana

Wznosi się na Stephansplatz w najstarszej części miasta. Imponująca ka tedra św. Szczepana, częściej nazywana imieniem św. Stefana, ma cztery wieże.

Najwyższą z nich jest wieża południowa o wysokości 136,44 m. Aby wejść na wspaniały punkt widokowy rozciągający się na cały Wiedeń, trzeba wspiąć się aż po 343 stopniach.

Tu też znajduje się drugi co do wielkości bijący dzwon w Europie. A jeśli spojrzysz w górę, zobaczysz kolorowy układ dachówek, który tworzy cesarskiego orła Habsburgów oraz herby Wiednia i Austrii.

Równie imponujące jest wnętrze katedry, np. barokowe ołtarze obok gotyckiego – koniecznie trzeba to zobaczyć.

Informator

Wiedeń jest stolicą Republiki Austrii. Położony jest w północno-wschodniej części Austrii, na prawym brzegu Dunaju, w Kotlinie Wiedeńskiej.

Samolotem i autobusem bezpośrednio z Warszawy, Krakowa i Katowic.

Ceny noclegów w hostelach zaczynają się od ok. 15 euro.

✱ Poruszanie się po Wiedniu ułatwia dobrze rozwinięta sieć wiedeńskiego metra (U-Bahn). Warto rozważyć zakup Wien Karte, która ważna jest przez 72 godziny. Karta ta upoważnia też do zniżek do nie- których muzeów.

✱ W Wiedniu można pić wodę z kranu, woda bieżąca pochodzi ze źródła Kaiserbrunn, położonego w pobliskich Alpach.

✱ Mariahilfer Strasse to najdroższy bulwar handlowy – nie na kieszeń turysty. Typowe wiedeńskie zakupy możesz zrobić na kolorowych targowiskach.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tele Tydzień

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej