Co trzeba zobaczyć w Bostonie?

Boston jest jednym z najstarszych miast w Stanach Zjednoczonych. Leży w północno-wschodniej części kraju i jest stolicą stanu Massachusetts. Stanowi jedno z jego ważniejszych centrów kulturowo-edukacyjnych, ale także biznesowych.

Zdjęcie

Boston z lotu ptaka /123/RF PICSEL
Boston z lotu ptaka
/123/RF PICSEL

Historia Bostonu

Pierwsza osada kolonialistów w tym rejonie została założona w 1630 roku. Rozwijała się wokół zatoki, gdzie latach trzydziestych XVII wieku wybudowano port. Przez długi czas rybołóstwo i budowa łodzi był głównym źródłem dochodu mieszkańców. 

Z czasem miasto przeobrażało się, aby w drugiej połowie XX wieku stać się nowoczesnym centrum biznesowo-naukowym. W tym okresie rozebrano lub wyburzono wiele zabytkowych budowli.

Reklama

Co zwiedzać w Bostonie?

Warto skorzystać z komunikacji publicznej, ponieważ bostońskie metro było pierwszym w Stanach Zjednoczonych i wybudowano je w 1897 roku. To 3 lata wcześniej niż paryski, choć roku później niż budapesztańskie. Najstarsza dzielnica Bostonu to Beacon Hill - stare kamieniczki, luksusowe restauracje, kamienny bruk. Tutaj znajduje się również najstarszy budynek w mieście, czyli Dom Stanowy z 1713 roku.

Feneuil Hall jest miejscem, które rok rocznie odwiedza 20 tysięcy turystów! Niewiele Wam mówi ta nazwa? Kiedyś było miejscem przemówień amerykańskich buntowników. Dziś przyciąga gości ze względu na swoją historię i architekturę.

Boston to połączenie historii z nowoczesnością, dlatego koniecznie trzeba wybrać się na spacer wśród imponujących drapaczy chmur.

Pobyt w Bostonie powinien dopełnić udział w koncercie Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej. Została ona założona w 1881 roku przez Henry'ego Lee Higginsona. Budynek, w którym znajduje się siedziba orkiestry, sam w sobie również jest wart obejrzenia.

Ośrodek naukowy

W 1636 roku na obrzeżach miasta założono dziś najsłynniejszy w kraju Uniwersytet Harvardzki. W mieście swoją siedzibę ma również Massachusetts Institute of Technology oraz kilkadziesiąt innych uczelni, collegów i ośrodków badawczych. Boston specjalizuje się w naukach informatycznych i technologicznych.

Herbaciana ciekawostka

W całym Bostonie nie sposób napić się herbaty. Jej picie jest tutaj zakazane! Ale tylko na gorąco. Dlaczego? Gdyż kojarzyła się z brytyjską dominacją. W 1773 roku Bostończycy zatopili statek pełen herbaty w akcie protestu przeciwko cłu. Turystom nie mogącym obejść się bez tego naparu zaleca się zabranie zapasów z domu (lub innego stanu).

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej