Co trzeba wiedzieć o Barcelonie

​Barcelona to stolica wspólnoty autonomicznej Hiszpanii - Katalonii. Jest domem dla blisko dwóch milionów mieszkańców, co czyni ją drugim co do wielkości miastem w Hiszpanii.

Zdjęcie

Park Guell w Barcelonie /123/RF PICSEL
Park Guell w Barcelonie
/123/RF PICSEL

Ruch turystyczny dochodzi tutaj do siedmiu milionów rocznie. Wiele z zabytków widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większość z nich jest autorstwa znanego twórcy Antoniego Gaudiego. Jego projekty były bardzo wyjątkowe, specyficzne i często kontrowersyjne. Tylko niektóre z nich zostały ukończone, pozostałe można podziwiać w postaci niedokończonej.

Symbolem współczesnej Barcelony jest Torre Diagonal Zero Zero, strzelista wieża, będąca siedzibą firmy Telefonica. Mierzy 110 metrów wysokości i jest centrum biurowym. Nie jest jednak największym budynkiem w mieście.

Reklama

Miasto znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, co skutkuje łagodnymi zimami i ciepłymi latami - czyli warunkami idealnymi dla turystów. Średnia, roczna temperatura wynosi +25 stopni latem i +14 zimą. Śnieg pada tutaj bardzo rzadko, zdarza się to kilka razy na dekadę. Rekordowe do tej pory temperatury zanotowano w 2010 roku. 

Mieszkańcy Barcelony są wiernymi kibicami klubu sportowego FC Barcelona, a sukcesy zespołu są dla nich wielką dumną i radością. Nie bez powodu, gdy mówi się o Barcelonie to najczęściej o piłce nożnej i klubie. Jednym z ważniejszych punktów w mieście jest właśnie stadion Camp Nou, na którym rozgrywane są mecze oraz Kompleks Olimpijski. 

Barcelońskie naj...

Miasto jest w czołówce miast turystycznych, najlepiej rozwiniętych gospodarczo. Znajdziemy tu wiele autostrad i dróg ekspresowych, linii kolejowych dużych prędkości, a porty morskie są największe na kontynencie. Miasto zajmuje 21. miejsce na liście państw, w których żyje się najlepiej. 

W Barcelonie zlokalizowane jest centrum handlu światowego - World Trade Center Barcelona. W mieście działa największy producent samochodów w tym regionie -  fabryka Seata, a także Nissana.

Znajduje się tutaj ponad sześćdziesiąt wieżowców, które osiągają wysokości od 70 do nawet 154 metrów. Najwyższym jest Hotel Arts w dzielnicy Ciutata Vella.

National Geographic oraz Discovery Channel sklasyfikowały plaże w Barcelonie, jako najlepsze na świecie. Najpopularniejszą plażą jest Barceloneta, o długości 400m. Ruch  turystyczny oraz miliony mieszkańców wpłynęły na proces niszczenia i zanieczyszczania tego miejsca. Jest tutaj bardzo tłoczno, dlatego gdy zależy nam na spokojniejszym plażowaniu, warto wybrać inne miejsca. 

Tajemnicza dzielnica miasta

Mowa o dzielnicy Barri Gotic. Do niedawna była kojarzona ze złodziejami, ciemnymi zaułkami, zaniedbaniem i opuszczonymi budynkami. Dziś zupełnie inaczej mówi się o tej dzielnicy. 

Znajdziemy tu brukowane uliczki, w stylu średniowiecznym. Można odnieść wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał. Nie brakuje tutaj restauracji, barów tapas, a także cukierni, które serwują wyjątkowe desery. Fani zabytków i historii mogą zajrzeć do kościoła św. Eulalii, czy bazyliki La Merce.

Klasztor Montsserat

Słynny klasztor benedyktyński, na temat którego krąży wiele ciekawych legend. Znajduje się na wzgórzu, oddalonym od miasta o 40 km, a słynie z figurki Matki Boskiej, tzw. Czarnulki. Ze szczytu można podziwiać całą Katalonię. Legenda głosi, ze figurę Matki Boskiej wraz z wyrzeźbionym w drewnie przez św. Łukasza Dzieciątkiem pozostawił św. Piotr w grocie skalnej. 

Podczas najazdu muzułmańskiego święty przedmiot zaginął. Gdy po wielu latach udało się go odnaleźć znalezisku towarzyszyły cuda. Mówi się także, że to tutaj Parsifal odnalazł św. Graala.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również