Co trzeba wiedzieć jadąc do Wenezueli

Wenezuela to doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników życia w bliskości z dziką przyrodą. Oszałamiająca flora i fauna w tym malowniczym kraju jest w niewielkim stopniu przetworzona przez człowieka, dzięki czemu będziesz miał niepowtarzalną okazję spędzić miłe chwile w otoczeniu samej natury. Wenezuela to także piękne miejscowości, które swoim egzotycznym klimatem przyciągają setki tysięcy turystów z całego świata.

Zdjęcie

Canaima National Park w Wenezueli /123/RF PICSEL
Canaima National Park w Wenezueli
/123/RF PICSEL

Przydatne informacje

Nie musisz się martwić o biurokratyczne problemy z wjazdem na teren kraju. W momencie przekraczania granicy należy jedynie wypełnić specjalny dokument, który upoważnia cię do pobytu w Wenezueli przez okres maksymalnie trzech miesięcy. Niestety konieczne jest też uiszczenie specjalnej opłaty, która nie należy do najniższych (jej kwota sięga około 40 dolarów amerykańskich). Mówiąc o pieniądzach pamiętaj także o obowiązującej na terenie całego kraju walucie - boliviar fuerte. Z pewnością zwrócisz uwagę na ogromną różnicę pomiędzy oficjalnymi kursami wymiany pieniędzy a cenami oferowanymi przez tak zwanych "cinkciarzy" - te mogą okazać się nawet o kilkanaście procent. 

Najlepszą walutą, którą powinieneś zabrać ze sobą w podróż są dolary amerykańskie - europejskie banknoty nie są dobrze postrzegane. Nie polecamy także częstego korzystania z bankomatów, które znajdziesz w każdym większym ośrodku miejskim. Ich automatyczny przelicznik jest zbieżny z oficjalnym, mało atrakcyjnym kursem. Jeżeli chcesz zobrazować sobie ceny w Wenezueli, najlepiej porównać je do tych obowiązujących w Polsce. Spośród krajów Ameryki Południowej ten konkretny kraj uchodzi za dosyć drogi, nawet w odniesieniu do turystów zagranicznych.

Reklama

Największe kurorty

Wenezuela to unikalne miejsce, gdzie będziesz miał okazję doświadczyć luksusów na miarę kurortów w basenie Morza Śródziemnego w połączeniu z dziką przyrodą. Doskonałym tego przykładem jest wyspa o nazwie zbieżnej z określeniem jednego z najpopularniejszych w tym regionie świata drinka. Margarita to malowniczo położona wysepka z górującym nad nią wciąż aktywnym wulkanem. Dzięki urokliwemu położeniu na Morzu Kaspijskim jej obszar zaskarbił sobie miano jednego z najlepszych kurortów Wenezueli. 

Oprócz dzikiej przyrody na wyspie czekają na ciebie liczne plaże z całą infrastrukturą niezbędną do błogiego wypoczynku na najwyższym poziomie. Kolejnym miejscem godnym polecenia jest  jeden z największych kurortów na terenie całej Wenezueli - miejscowość Puerto La Cruz. To prawdziwy raj na ziemi - możesz wyobrazić sobie krystalicznie czystą wodę, złocisty piasek i drinki z palemką - to najlepszy sposób na opisanie tego ośrodka. 

Na szczególną uwagę zasługuje przepiękna promenada Paseo Colan, która jest tradycyjnym miejscem spotkań towarzyskich i niezapomnianych zabaw do białego rana. Dzięki mocno rozwiniętej bazie hotelowej w Puerto La Cruz bez problemu nocleg znajdą turyści o różnym budżecie, który mogą przeznaczyć na wakacyjną kwaterę. Ten kurort warto polecić każdemu, kto planuje pobyt w Wenezueli!

Zagrożenia i kwestie bezpieczeństwa

Podczas wakacyjnych wojaży, zwłaszcza do tak egzotycznych krajów jakim jest Wenezuela, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wiedzieć czego unikać. Niestety w całym kraju wciąż dosyć powszechne są kradzieże bagaży z luku bagażowego. Żeby ustrzec się przed taką przykrością należy zainwestować i skorzystać z usług firmy transportowej, która zapewnia specjalne ubezpieczenie dla twojej torby lub plecaka. 

Często dochodzi także to drobnych kradzieży ulicznych - celem kieszonkowców najczęściej są właśnie turyści pochodzący z kontynentu europejskiego. W Wenezueli łupem przestępców może paść nawet twoje pranie, które pozostawisz bez opieki do wyschnięcia np. na terenie ogrodu przylegającego do hotelu. Warto zaznaczyć, że nie należy obawiać się jedynie lokalnych złodziei - często można przyłapać na gorącym uczynku innego turystę. 

Gorąco odradzamy także samotne spacery po zmroku. Szczególnie zagrożone są kobiety europejskiego pochodzenia. Wskaźnik przestępczości jest zdecydowanie wyższy w dużych miastach, które są szczególnie popularne wśród turystów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej