Co trzeba wiedzieć jadąc do Salwadoru

​Przyroda, jeziora, wybrzeże, malownicze położenie, zabytkowe centra miast to tylko kilka z cech, która składają się na Salwador.

Zdjęcie

Wulkan Izalco w Salwadorze /123/RF PICSEL
Wulkan Izalco w Salwadorze
/123/RF PICSEL

Salwador jest państwem w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest najmniejszy pod względem powierzchni wśród krajów międzymorza środkowoamerykańskiego.  Największymi miastami są: stolica San Salvador oraz Soyapango, Santa Ana, San Miguel. 

Salwador to państwo otoczone ogromnymi pasmami górskimi. Na północy biegną Sierra Madre z wysokościami ponad dwóch tysięcy metrów, a na południu Cadena Costero. Dodatkowym, bardzo charakterystycznym elementem ukształtowania terenu są występujące tutaj wulkany. Znajduje się ich w sumie 61.

Reklama

Obszar obecnego Salwadoru objęty był wpływami kultury Majów, a później Tolteków. W wieku XVI dotarli tutaj piersi konkwistadorzy, obszar zajęły oddziały hiszpańskie. Po upadku Wicekrólestwa Nowej Hiszpanii Salwador był pod wpływami kolejno Cesarstwa Meksyku, a po jego rozpadzie Federacji Ameryki Środkowej.

Izalco - jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów świata

Na terenie Salwadoru znajduje się wulkan Izalco, który od czasu powstania w 1770 roku był ciągle aktywny. Znajduje się na południowym stoku wulkanu Santa Ana. 

Nazywany jest "Latarnią Pacyfiku" ze względu na charakterystyczne erupcje, określane mianem strombolijskich. Ostatnia erupcja Izalco miała miejsce w 1966 roku.

Ciekawe miejsca

Jezioro Coatepeque to największe jezioro wulkaniczne w Salwadorze. Powstało w kraterze czynnego wulkanu, stąd w niektórych miejscach jego woda jest stale podgrzewana przez wulkan. Jezioro ulokowane jest na wysokości 740 metrów.

Największym jednak zbiornikiem sztucznym jest jezioro Suchitlan. Powstało w 1973 roku, a zajmuje powierzchnię 135 metrów kwadratowych. Powstało po rozbudowie tamy La Presa Hidroelectrica del Cerron Grande na rzece Lempa. Jezioro jest ulubionym miejscem i jednocześnie domem dla niezliczonych ilości ptactwa wodnego. Często przebywają tutaj wędkarze, wodniacy i miłośnicy ornitologii.

Linia brzegowa Salwadoru jest bardzo długa, bo ciągnie się przez ponad 320 kilometrów. Nad oceanem zlokalizowanych jest wiele ośrodków wypoczynkowych, hoteli, restauracji. 

Puerta del Diablo to formacja skalna, należąca do wzgórza El Chulo. Jest doskonałym punktem widokowym. Widać z niej wulkan Chinchontepec, miasteczko Panchimalco, czy jezioro Ilopango.

Młodzi turyści, którzy chcą spędzić czas w klubach i na imprezach powinni udać się do stolicy kraju. Alternatywą może być nadmorska La Libertad, ale należy pamiętać, że kurort organizuje liczne imprezy i atrakcje szczególnie w porze suchej, czyli od listopada do kwietnia, czasem maja.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również