Co trzeba wiedzieć jadąc do Namibii

Namibia jest państwem pełnym kontrastów i pięknych dzikich, niezadeptanych przez turystów, pejzaży. Pustynne przestrzenie tego kraju są cenione przez amatorów bezpośredniego kontaktu z naturą oraz... offroadu. Nie zawiedzie też miłośników pięknej pogody - średnio 300 dni w roku jest tu słonecznych!

Zdjęcie

Namibia to kraj pustynny /123/RF PICSEL
Namibia to kraj pustynny
/123/RF PICSEL

Od Buszmenów do długiej walki o niepodległość - historia Namibii

Pierwszymi mieszkańcami terenów obecnej Namibii (południowo-zachodnia Afryka, nad  Oceanem Atlantyckim) byli najprawdopodobniej Buszmeni, a następnie - Hotentoci. Od XVIII wieku ziemie te stały się obiektem ekspansji kolonialnej Europejczyków i przechodziły kolejno przez ręce Holendrów, Brytyjczyków i Niemców. 

Od 1920 roku tereny te stały się terytorium podległym władzy Związku Południowej Afryki (późniejsze RPA), spod której wyswobodziły się dopiero pod koniec lat 80. XX wieku. W 1990 roku Namibia ostatecznie uzyskała niepodległość.

Reklama

Republika Namibii ma powierzchnię 825 418 km² i prawie 2 200 000 mieszkańców (ze względu na tereny pustynne, gęstość zaludnienia wynosi tu zaledwie 2 mieszkańców na km²). To sporych rozmiarów afrykańskie państwo ze stolicą w Windhuk graniczy z Angolą, Botswaną, RPA i Zambią. Językiem oficjalnym Namibii jest angielski (do 1990 roku - niemiecki i afrikaans), a walutą - dolar namibijski (NAB). Wśród ludności dominuje protestantyzm.

Namibia - kraina piasku i diamentów

Większość powierzchni Namibii zajmuje rozległy płaskowyż o średniej wysokości około 1 500 m n.p.m. z najwyższym szczytem Brandberg (2574 m n.p.m.). Jedynie część wybrzeża ma charakter nizinny. Jak na kraj o klimacie zwrotnikowym suchym, jest tu mało opadów (deszcz pada zaledwie kilka razy w roku) oraz rzek (wyjątek stanowi niewielka północna część terytorium). Namibia dysponuje za to sporymi zasobami wód podziemnych.

Namibia swoją nazwę zawdzięcza znajdującej się na nadmorskiej nizinie pustyni Namib, słynnej ze znajdujących się na niej klejnotów. Około stu lat temu powstawały tu liczne osady poszukiwaczy szczęścia, którzy w początkach "gorączki diamentowej" zbierali cenne kamienie garściami z piasku pustyni. 

Dziś w częściowo pochłoniętych przez piasek pustych domach hula wiatr, a żeby trafić na klejnot potrzeba naprawdę wiele szczęścia. Dziś diamenty eksploatuje się w Lüderitz.

Ale pustynia Namib to nie tylko diamentowa legenda, lecz także ostoja wielu rzadkich roślin, jak ponoć najstarsza na świecie (około 2 000 lat), uchodząca za niezwykle brzydką Welwitschia mirabilit, oraz sukulent osiągający do 7 metrów wysokości Aloe dichotomia. Ikoną pustyni jest natomiast doskonale przystosowany do pustynnych warunków oryks południowy (Oryx gazella).

Na turystach ogromne wrażenie robią także majestatyczne czerwonawe wydmy w okolicach Sossusvlei oraz kanion Sesriem o długości ponad kilometra i głębokości 30 metrów. Przyrodę pustyni Namib chroni Park Narodowy Namib Naukluft.

Pustynia z żabami - Kalahari

Drugim bardzo ciekawym rejonem Namibii jest pustynia Kalahari, leżąca przy granicy z Botswaną (i obejmująca aż 70% powierzchni tego sąsiedniego państwa). Jej oryginalny charakter płynie z tego, że gleby mają większą zdolność do zatrzymywania wody niż w przypadku innych pustyń. Stąd w niektórych częściach Kalahari spotkamy nawet lasy. Żyją tu także wielkie drapieżniki - lwy i lamparty, a gdzieniegdzie - nawet żaby!

Na Kalahari znajduje się także bardzo oryginalna góra Brukkaros - z ogromnym kraterem na szczycie, o średnicy 3 kilometrów i głębokości 350 metrów.

Pośród afrykańskich bagien - Park Narodowy Bwabwata

Nie pustynne, a bagienne tereny chroni natomiast Park Narodowy Bwabwata, znajdujący się w północnej części kraju, na wąskim skrawku między Angolą i Botswaną. Żyje tutaj wiele gatunków zwierząt, a bawoły, antylopy i słonie można zobaczyć nawet z przechodzącej przez środek parku autostrady.

Ostoja dzikich zwierząt - Park Etosha

Park Etosha to jedno z liczniejszych skupisk dzikich zwierząt w Afryce, świetne miejsce, by spotkać ich znaczną liczbę w naturze. Wyjątkowym miejscem jest wodopój niedaleko Okaukuejo, który odwiedzają o świcie liczne lwy, nosorożce, słonie i inne zwierzęta.

Księżycowe pejzaże w nieludzkiej temperaturze - Park Ai-Ais Richtersveld

Transgraniczny, obejmujący terytoria RPA i Namibii, Park Ai-Ais Richtersveld jest miejscem niezwykłym. Znajdziemy tu pejzaże rodem z księżyca, a półpustynnej skalistej scenerii - całkiem jak na te warunki bogatą roślinność świetnie przystosowaną do warunków terenowych oraz wysokich temperatur, latem dochodzących do 45 stopni Celsjusza. Atrakcją parku są gejzery.

Windhuk - metropolia na pustkowiu

Stolica Namibii, Windhuk, to nowoczesne miasto tętniące życiem usytuowane pośrodku pustkowia, co nadaje mu niezwykły charakter. Przebywając tam, warto zwiedzić Pałac Atramentowy z "Fontanną Meteorytu Gibeon", gdzie wystawiona na widok publiczny jest niemal połowa meteorytów ze słynnego ich "deszczu" w 1838 roku. Ciekawymi budynkami są także parlament oraz XIX-wieczna forteca.

Namibia - informacje praktyczne

Przy wjeździe do Namibii wymagana jest wiza - nie kupimy jej na granicy, tylko w ambasadzie (najbliższa z Polski - w Berlinie) lub jednym z urzędów Namibia Tourist Board. W Namibii nie ma polskiej ambasady - najbliższa znajduje się w RPA.

Namibia to nie jest tani kraj do zwiedzania: ze względu na pustynny charakter, najlepiej zwiedzać go wynajętym terenowym samochodem; dość drogie są też bilety wstępów do parków oraz noclegi - najtańszą opcją są kempingi i pola namiotowe.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej