Co trzeba wiedzieć jadąc do Macedonii

Organizacja wyjazdu jeszcze nigdy nie była taka prosta! Sprawdź, na kiedy najlepiej zaplanować wymarzoną podróż do Macedonii, dowiedz się wszystkiego o potrzebnych dokumentach i wybierz najlepszy sposób poruszania się po tym wyjątkowym kraju. Z naszym krótkim przewodnikiem pojedziesz na wakacje bez komplikacji i problemów.

Zdjęcie

Skopje, Macedonia /123/RF PICSEL
Skopje, Macedonia
/123/RF PICSEL

Kiedy najlepiej wybrać się w podróż do Macedonii?

Prawdę mówiąc, rzadko kiedy natrafimy tam na tłumy podróżników. Macedonia nie należy do krajów popularnych turystycznie i na uciążliwe tłoki nie będziemy  narzekać nawet w stolicy w środku lata. Klimat jest bardzo przyjemny, podobny do bułgarskiego lub greckiego. Raczej łagodne zimy sprzyjają wyjazdom również w innych okresach niż wakacyjny - chociaż miesiące letnie są polecane przede wszystkim ze względu na dostępność atrakcji. 

Lipiec i sierpień charakteryzują się temperaturami w okolicy 31°C, lecz ze względu na wysoką suchość powietrza, zazwyczaj wydają się być wyższe. Pamiętajmy wobec tego, by koniecznie spakować do walizki chroniące przed słońcem nakrycie głowy i dobry krem z filtrem - nikt nie lubi zepsuć sobie wymarzonego urlopu oparzeniami bądź groźnym dla zdrowia udarem.

Reklama

Dokumenty, ceny i waluta

Planując wyjazd do Macedonii, możemy odetchnąć z ulgą - nie potrzebujemy wyrabiać wizy ani innych dodatkowych dokumentów. Wystarczy, że będziemy mieć ze sobą ważny paszport i zameldujemy się w miejscu, w którym zamieszkamy. Jeżeli jest to hotel lub wynajmowany apartament, recepcja powinna zrobić to za nas. 

Obowiązującą w kraju walutą jest denar macedoński. 1 zł to około 15 denarów, a ceny większości produktów są nieco niższe niż w Polsce. Inaczej sprawa ma się w przypadku noclegów - za pokój zapłacimy niestety więcej niż w typowym polskim hostelu. Warto wiedzieć, że w większych miastach nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem bankomatu bądź banku, w którym wypłacimy pieniądze w dolarach lub denarach. 

W niektórych sklepach natrafimy również na terminale kart płatniczych - należy jednak liczyć się z dość wysokimi prowizjami. W związku z tym, warto mieć ze sobą więcej gotówki (nawet euro). Ile wobec tego zapłacimy za podstawowe produkty? Chleb będzie kosztował nas ok. 30 DEN, kawa 50 DEN, a woda 20 DEN. Noclegi możemy znaleźć już od 20-40 euro za osobę za noc.

Komunikacja w Macedonii

Wbrew pozorom, infrastruktura transportowa kraju jest stosunkowo dobrze rozwinięta. Jeżeli planujemy wyprawę na swoich czterech kółkach, starajmy się trzymać głównych dróg i autostrad - są najlepiej oświetlone i w stanie nadającym się do wygodnej jazdy. Uważajmy natomiast na lokalnych kierowców. Niestety nie respektują oni przepisów i nierzadko przekraczają prędkość, nie bacząc na bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników szosy. 

Niestety ciężko nam będzie dostać się do Macedonii samolotem - obecnie znajdują się tam tylko dwa lotniska (w Skopje i Ochrydzie), z którymi nie posiadamy połączeń bezpośrednich. Dobrym pomysłem jest natomiast zabranie ze sobą roweru lub motoroweru, oczywiście, jeśli niestraszne nam jest jeżdżenie pod górkę.

Macedonia jest raczej górzystym krajem, więc poruszanie się głównymi drogami jednośladem może być niekiedy utrudnione, ale nie niemożliwe. W podróż możemy również wybrać się autobusem lub pociągiem. Ten drugi jest zazwyczaj tańszy, lecz i standard jest niższy. Dodatkowo, spóźnienia są czymś normalnym - nawet w przypadku połączeń międzynarodowych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej