Co trzeba wiedzieć jadąc do Lwowa

Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże ci zorganizować niezapomnianą wycieczkę do Lwowa - dowiesz się, gdzie nocować, czym podróżować i czego koniecznie należy spróbować będąc na kresach.

Zdjęcie

Lwów nocą /123/RF PICSEL
Lwów nocą
/123/RF PICSEL

Jak dojechać do Lwowa?

Do wyboru mamy kilka wygodnych i szybkich środków transportu, dlatego przygotowaliśmy ich krótkie zestawienie. Miłośnicy czterech kółek mogą wybrać się na zwiedzanie Lwowa samochodem - polecamy wówczas przekroczenie granicy w Korczowej, a nie Medyce (stan dróg jest nieco lepszy). Pamiętaj jednak, że czas oczekiwania na przejazd jest długi i zajmie ci prawdopodobnie od godziny do nawet czterech czy pięciu - koniecznie uwzględnij to podczas planowania. 

Biorąc pod uwagę oczekiwanie, można również zdecydować się na nieco inne rozwiązanie - dojazd samochodem do Medyki i przekroczenie granicy pieszo. Tuż za bramkami znajduje się wielki przystanek marszutek, czyli żółtych ukraińskich autobusów. Korzystając z ich usług, dostaniemy się do Lwowa w ok. 2 godziny za 40 hrywien. 

Reklama

Można również zostawić cztery kółka w Przemyślu i przesiąść się na bezpośredni autobus do celu naszej wycieczki. Stosunkowo drogim, lecz wygodnym rozwiązaniem jest także przejazd pociągiem - bilet za przejazd między Rzeszowem a Lwowem kosztuje 130 zł, a sama podróż zajmie nam ok. 5 godzin.

Noclegi we Lwowie

Jeżeli zależy nam na tanich i komfortowych pokojach, możemy wynająć kwaterę prywatną u zamieszkujących Lwów Polaków. Dużo takich ofert znajdziemy na portalach turystycznych, a ich ceny wahają się od 15 do 60 złotych. Podobnym rozwiązaniem jest wizyta w Polskim Ośrodku Kulturalnym i załatwienie sobie noclegu właśnie u rodaków. Uważajmy natomiast na ulicznych naciągaczy, którzy proponują turystom wolne pokoje - czasem oczywiście są oni uczciwi, lecz nierzadko możemy spotkać się z oszustami. 

Jeśli nie załatwiliśmy sobie hostelu wcześniej, lepiej udać się do punktu informacji turystycznej przy rynku. Na jakie ceny należy się nastawić? Za łóżko w sali wieloosobowej zapłacimy ok. 25 zł, natomiast nocleg w słynnym Hotelu Żorż czy Hotelu Niezależnist to koszt od 100-120 złotych za dwuosobowy pokój. Ogólnie rzecz biorąc, w Lwowie jest taniej niż w jakimkolwiek polskim mieście, co zauważymy zarówno podczas wynajmowania pokoju, jak i obiadu w restauracji.

Lokalne przysmaki

Bułka ze słoniną i kieliszek wódki na śniadanie? Takie rarytasy tylko we Lwowie! Na śniadanie zjemy tutaj najczęściej kanapki z pasztetem i wypijemy przepyszną kawę, ale przedziwne połączenia alkoholowe również się zdarzają. Ukraina to w końcu kraj znany ze swoich wyrobów procentowych: jeżeli spróbujemy piwa Biała Noc i brzozówki Nemiroff, na pewno pożałujemy restrykcyjnych przepisów celnych, które nie pozwolą nam zabrać za dużo napitków ze sobą. 

Na obiad koniecznie zjedzmy jedną z lokalnych zup oraz potrawę regionalną z kaszą. Do wyboru mamy także przepyszne pierogi i dania mięsne. Jeśli nie interesuje cie kuchnia ukraińska, przespaceruj się do restauracji gruzińskiej lub rosyjskiej - ich rarytasy również są bardzo ciekawe. Przepadasz za deserami? Po posiłku skosztuj przepysznej czekolady lub kawy z cynamonem, przegryzając ją strudlem. Niezapomniane wrażenia kulinarne gwarantowane!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej