Co trzeba wiedzieć jadąc do Kanady

Sprawdź informacje nie tylko o kanadyjskiej pogodzie i dokumentach, które musisz posiadać, ale także o poruszaniu się po tym ogromnym państwie i kruczkach podczas wynajmowania samochodu.

Zdjęcie

Vancouver w Kanadzie /123/RF PICSEL
Vancouver w Kanadzie
/123/RF PICSEL

Kiedy najlepiej wybrać się do Kanady?

Biorąc pod uwagę panującą w kraju pogodę, możemy wybrać się do Kanady zarówno latem, jak i zimą. Z powodu olbrzymiego obszaru, podróżując po kraju zahaczymy o strefy klimatu zarówno umiarkowanego, jak i subpolarnego - przed wyjazdem trzeba więc koniecznie zaplanować przejazdy i spakować się odpowiednio do panujących na odwiedzanych przez nas terenach warunków. 

Kanada to świetny cel dla miłośników białego szaleństwa - w większości północnych miast znajdziemy infrastrukturę doskonale dopasowaną do potrzeb narciarzy i łyżwiarzy. Jeżeli należysz do amatorów wysokich temperatur, również nie rozpaczaj, bo na pewno znajdziesz tu miejsca dla siebie! Szczególnie piękna jest kolorowa jesień w Jukonie oraz cieplutkie lato w Kolumbii Brytyjskiej i nad Pacyfikiem. Można również wybrać się na wyprawę na prerię - w lipcu i sierpniu panuje tam upalne 30 stopni C, podczas gdy zimą natrafimy nawet na... -20.

Reklama

Parę słów o dokumentach, ubezpieczeniu i walucie

Od 2008 roku Polacy mogą przekraczać granicę w celach turystycznych bez obowiązku posiadania wizy. Warto jednak podkreślić, że brak tego wymogu nie oznacza, że każda osoba zostanie wpuszczona na teren Kanady. Ostateczna decyzja należy do urzędnika - może on poprosić podróżnika o wypełnienie specjalnego formularza, upewnić się, że mamy dostęp do odpowiednich środków finansowych, a nawet zapytać o potwierdzenie z hotelu bądź osób, u których się zatrzymujemy. 

Bagaż często jest dokładnie kontrolowany. Przed wyjazdem koniecznie wykupmy ubezpieczenie zdrowotne - opieka medyczna w kraju jest niestety bardzo droga. Obowiązującą w Kanadzie walutą jest dolar kanadyjski, który możemy zakupić za euro, funty lub dolary na dowolnym lotnisku lub dworcu. Pamiętajmy jednak, że kurs wymiany w takim miejscu może być bardzo wysoki, dlatego najlepiej zatroszczyć się o pieniądze jeszcze w Polsce. 

Koniecznie weźmy ze sobą również karty płatnicze bądź kredytowe - płatności bezgotówkowe są powszechne na terenie całego kraju. Przed podróżą upewnijmy się tylko, że będziemy mogli wypłacić gotówkę za granicą i nie zostanie pobrana za to duża prowizja.

Praktyczne wskazówki dla kierowców

Jeżeli zastanawiasz się, czy lepiej podróżować po Kanadzie autobusem czy raczej opłaca się wynająć samochód, to druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza. Ciężko jest w pełni poznawać tak ogromny kraj, korzystając jedynie z oferowanych przez przewoźników tras - a wybierając się na wakacje w kilka osób, koszt wynajmu i paliwa może okazać się nawet niższy niż biletów. 

Polskie prawo jazdy umożliwia nam poruszanie się po drogach przez pierwsze 3 miesiące pobytu. Ruch w Kanadzie jest prawostronny, a odległości i prędkość podawane w kilometrach. Jako ciekawostkę warto dodać, że większość kanadyjskich samochodów posiada automatyczną skrzynię biegów - pracownicy wynajmujących auta firm chętnie pokażą, jak z niej korzystać. Nie jeździjcie po alkoholu: w wielu przypadkach złapani na takim postępowaniu obcokrajowcy są deportowani z Kanady.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej