Co trzeba wiedzieć jadąc do Ekwadoru

​Historia Ekwadoru to kolonializm, walka o niepodległość, oddzielnie się od Wielkiej Kolumbii i czas rozkwitu. Obecnie Ekwador jest doskonałym punktem turystycznym, a Wyspy Galapagos do niego należące są największą atrakcją Oceanu Spokojnego.

Zdjęcie

Miasteczko Lloa w Ekwadorze /123/RF PICSEL
Miasteczko Lloa w Ekwadorze
/123/RF PICSEL

Ekwador to państwo w Ameryce Południowej, tuż nad Oceanem Spokojnym. Niegdyś należało do Wielkiej Kolumbii, a po jej rozpadzie w 1830 roku jest osobnym krajem. W skład Ekwadoru wchodzą również Wyspy Galapagos, położone na Oceanie Spokojnym.

Teren poprzecinany jest dolinami rzek, będących dopływami Amazonki - między innymi Napo, Pastaza, czy Morona. Panuje tutaj klimat równikowy, co skutkuje jednakowymi temperaturami przez cały rok. Wahają się od 15 stopni w stolicy do 26 stopni w największych miastach. Państwo administracyjnie dzieli się na dwadzieścia dwie prowincje.

Reklama

Ludność Ekwadoru

Blisko osiemdziesiąt procent ludności to Metysi, czyli potomkowie małżeństw białych i Indian. W mniejszości są Indianie Keczua i Murzyni. Wyznaje się w większości katolicyzm, ale także protestantyzm, a spotykani są również mormoni i Świadkowie Jehowy. Religie plemienne to nieznaczny procent. Językiem urzędowym jest język hiszpański. Ponadto populacja Indian posługuje się językiem keczua, chibcha.

Aleja wulkanów

Ekwador przecinany jest pasmem wulkanów, które tworzą niepowtarzalną panoramę. Szczyty można podziwiać podczas podróży na dachu pociągu El Nariz del Diablo, chociaż rdzenni mieszkańcy odradzają tę atrakcję, ponieważ kolej przejeżdża wąskimi przełęczami i tuż obok wielu przepaści.

Kontrowersyjne świnki morskie

To właśnie w Ekwadorze jada się te małe zwierzątka. Nazywane są cuy. W domach przygotowywane są bardzo prosto, natomiast te z kart menu w restauracjach dla turystów są bardzo wymyślnie przyprawiane, ekskluzywne i drogie.

Wyspy Galapagos

Chociaż oddalone są od lądowego terytorium Ekwadoru około tysiąc kilometrów należą do tego państwa. W ich skład wchodzi dziewiętnaście dużych rozmiarów wysp i kilkadziesiąt mniejszych, w sumie jest ich około setka. Uważane są za jedno z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania. 

Wyspy często nazywa się Wyspami Żółwimi za sprawą hiszpańskiej nazwy, która w tłumaczeniu kojarzona jest z siodłem, ale także nazywa się je tak za sprawą zamieszkujących te wody żółwi słoniowych. Żółwie słoniowe są jednymi z największych żółwi na świecie. Na wyspie występują licznie endemity. W związku z tym stworzono tam Park Narodowy Galapagos.

Praktycznie o Ekwadorze

Wybierając się do Ekwadoru na okres trzydziestodniowy w celach biznesowych, turystycznych, naukowych i kulturowych turysta zwolniony jest z obowiązku posiadania wizy na pobyt. Wyjeżdżając, trzeba mieć jeszcze ważny paszport minimum przez sześć miesięcy. Okres pobytu można przedłużyć do 90 dni, nadal bez obowiązku posiadania wizy. 

Zaplanowanie wyjazdu do Ekwadoru jest dosyć proste, bo najlepszy czas na wypoczynek przypada tam między czerwcem, a listopadem. Wtedy pogoda jest najlepsza. Jeśli wybierzemy Wyspy Galapagos, warto tam jechać od stycznia do czerwca. Lotnisko na terenie tego państwa znajduje się oczywiście w stolicy Quito oraz w największym mieście, czyli Guayaguil. Lot samolotem bezpośrednio do Ekwadoru możliwy jest między innymi z Londynu, Madrytu, czy Paryża.

Obowiązującą walutą jest dolar amerykański. Na terenie całego kraju istnieje bezproblemowy dostęp do bankomatów i banków, gdzie można wymieniać walutę. Tak samo wygląda sprawa z dostępem do sieci - nie ma kłopotu z korzystaniem z Internetu.

Będąc w Ekwadorze warto przywieźć stamtąd wartościowe przedmioty, związane z tamtymi terenami. Wśród nich wymienić trzeba srebrną biżuterię, ręcznie wykonane przedmioty z drewna, dywany, poncho, wyroby z lnu.

   

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej