Co trzeba wiedzieć jadąc do Bangladeszu

Egzotyczny klimat, ciekawa kultura i tradycja, ale także liczne problemy gospodarcze, polityczne, czy społeczne - to wszystko dotyczy Bangladeszu, państwa w południowej Azji, które przyciąga turystów.

Zdjęcie

Aerial of Dhace - stolica Bangladeszu /123/RF PICSEL
Aerial of Dhace - stolica Bangladeszu
/123/RF PICSEL

Położenie i klimat

Jest to kraj położony nad Zatoką Bengalską, zaliczany do najbiedniejszych na świecie. Ludzie posługują się tutaj językiem bengalskim. Podzielony jest administracyjne na siedem prowincji, z których największą jest Barisal.

Panuje tutaj klimat zwrotnikowy, co skutkuje występowaniem charakterystycznych dla tego regionu świata deszczy monsunowych. Sprawiają one, że rosną tu lasy namorzynowe, lasy monsunowe, bambusy, drzewa tekowe, mahonie. Fauna jest również bardzo bogata. Spotkamy tutaj między innymi słonie, gaury, lamparty oraz mniej znane makaki i langury.

Reklama

Średnie temperatury wynoszą od +19 do ponad +30 stopni. Okres deszczowy obejmuje lato, aż do października, zaś suchszy czas występuje zimą.

Najważniejszymi rzekami Bangladeszu są Ganges, Brahmaputra oraz Surma. Rzeki są bardzo ważnym elementem gospodarki i życia ludzi. To wokół nich skupiają się miasteczka i mniejsze miejscowości.

Problemy Bangladeszu

Oprócz problemów ze stabilizacją ustroju politycznego i wszechobecnej biedy, Bangladesz zmaga się z wieloma problemami społecznymi, czy gospodarczymi. Klimat tutaj panujący sprzyja uprawom, ale również utrudnia życie ludziom zajmującym się rolnictwem. 

Wiele rodzin skazanych jest na pracę na terenach zalewowych rzek, czy nawet bagnach. Nie dość, że zyski z upraw są niskie, to wylewające rzeki powodują straty.

Na terenie państwa niewiele jest pewnych i niezakażonych źródeł wody pitnej. Skutkuje to rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych wśród mieszkańców. 

Kolejnym problemem jest przeludnienie. Skutkiem klimatu zwrotnikowego wilgotnego lub gorącego jest występowanie huraganów. W ostatnich dwudziestu latach ten rejon doświadczył minimum 17 huraganów. 

Komu spodoba się Bangladesz?

Jest krajem dla osób gotowych na wyrzeczenia i zrezygnowanie z luksusu. Jest wspaniałym miejscem dla osób, które pragną poznać inną kulturę, klimat. To kraj tłumu, upału, ścisku, ale i magicznych, zapierających dech w piersiach miejsc. 


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej