​Co robić w Macedonii?

Położony na Bałkanach kraj, bez dostępu do morza, w którym litery zapisuje się cyrylicą, a nazwa kojarzy się bardziej ze wschodem, niż Europą... Jakie atrakcje znajdziemy w Macedonii i czy warto w ogóle decydować się na wakacje w tak niepopularnym miejscu? Jeżeli nie jesteś przekonany czy tego typu wyprawa ma sens, koniecznie przeczytaj cały nasz przewodnik - a na pewno wszystkie wątpliwości znikną!

Zdjęcie

Kościół św. Jana Teologa w Kaneo /123/RF PICSEL
Kościół św. Jana Teologa w Kaneo
/123/RF PICSEL

Kraj rakii i cyrylicy

Dlaczego warto wybrać się właśnie do Macedonii? Wbrew pozorom, ten jeden z najrzadziej odwiedzanych europejskich krajów zdecydowanie ma się czym pochwalić. Niepowtarzalne i unikatowe cuda natury, zabytki światowej klasy, wyjątkowe tradycje i obyczaje... Półwysep Bałkański obfituje w różnorodne atrakcje - trzeba jedynie mieć odwagę, by je odkryć! Macedonia to cel wycieczki idealny dla wszystkich miłośników długich pieszych wycieczek, wyśmienitego jedzenia i interesującej architektury. 

Zwiedzania nie utrudnią nam tutaj uciążliwe tłumy turystów i irytujące wycieczki - pięknem przyrody czy lokalnego budownictwa będziemy mogli zachwycać się w ciszy i spokoju. 

Reklama

Znajdziemy tu zarówno miejsca, w których zachcemy spędzić nawet parę dni (m.in. fantastyczny Kanion Matka), jak i niewielkie miasteczka, świetnie nadające się na kilkugodzinny odpoczynek. W Macedonii wreszcie odetchniesz, spędzisz urlop na łonie natury i pozbędziesz się codziennego stresu. Biała plama na mapie Europy czeka właśnie na ciebie!

Atrakcje macedońskich miast

Mimo iż stolicą Macedonii ustanowiono urokliwe Skopje, to pierwszym miastem, które polecimy będzie Ochryda. Jej niezwykły śródziemnomorski klimat i niezliczona ilość zabytków sprawiają, że warto zaplanować zwiedzanie nawet na kilka dni. Usytuowana malowniczo nad taflą lazurowego jeziora, przyciąga przede wszystkim miłośników historii - znajdziemy tutaj kilkadziesiąt świątyń wszelakich wyznań, rzymski amfiteatr, a także ogromną kolekcję średniowiecznych ikon (ok. 800 sztuk!). 

Gdy już odkryjemy wszystkie sekrety Ochrydy, możemy wybrać się do Skopje. Pomimo zniszczeń, jakie uczyniło w mieście trzęsienie ziemi, wciąż można podziwiać tam prześliczną starówkę z jej orientalnym charakterem i tureckimi wpływami. Koniecznie rzućmy okiem na zachowany w dobrym stanie akwedukt, nieco przypominający te rzymskie, oraz wybierzmy się do jednej z miejscowych cerkwi. 

Odwiedzając wschodnią Macedonię, zwiedź natomiast Tetovo z jego słynnym malowanym meczetem i monasterem św. Atanazego - to miasteczko o wyjątkowej atmosferze i bogatej historii, które na pewno ci się spodoba. Warto również zobaczyć położony w górach Prilep, z jego okolicznymi klasztorami, oraz Strumicę, znaną z powodu odbywającego się w niej co roku kolorowego karnawału.

Walory przyrodnicze kraju

Jeżeli jesteś miłośnikiem aktywne turystyki lub wypoczynku wśród pięknych krajobrazów, to Macedonia również cię nie zawiedzie! Do wyboru masz długie piesze wycieczki do któregoś z parków narodowych (polecamy Mavrovo i Pelister) oraz odkrywanie naprawdę wyjątkowych, kojarzonych z tym krajem pojedynczych miejsc. 

Świetną atrakcje stanowi Kanion Matka, położony kilkanaście kilometrów na zachód od Skopje, i obejmujący obszar prawie 5000 hektarów. To absolutnie niepowtarzalne formacje skalne położone nad taflą błękitnej wody - niezapomniane widoki gwarantowane! Okolicę możemy zwiedzać poprzez wędrowanie górskimi ścieżkami wydrążonymi w kamieniu, bądź płynąc łódką lub kajakiem. 

To właśnie tutaj dostaniemy również okazję zobaczenia wnętrz ogromnych jaskiń i zwiedzenia kilku niewielkich monastyrów. Z przepięknych krajobrazów słyną również jaskinia Velo, jezioro Berowo i jezioro Prespa - wszystkie podobnie godne zobaczenia.

A po zwiedzaniu chodziliśmy na... ajwar

Warto pamiętać, że Macedonia to nie tylko historyczne zabytki i walory przyrodnicze, ale także przesympatyczni mieszkańcy i wyśmienita kuchnia. Podobnie jak na całym półwyspie Bałkańskim, wyróżnić w niej można mocne wpływy tureckie - wypijemy tutaj mocną kawę, zjemy cevapi czy baklawę. Ciekawostką jest jednak, za najbardziej rozpowszechnioną potrawę uważa się (nie bez przyczyny) pitę. 

Zrobione z mąki, wody i oleju ciasto podaje się z farszem - przygotowanym ze słonego sera, warzyw, ziemniaków lub mięsa. Pycha! Jedną z narodowych potraw stanowi również ajwar, czyli coś w rodzaju zupy-przecieru z papryki, bakłażanów bądź innych jarzyn. Zjemy go pod koniec lata i jesienią - wtedy też smakuje najlepiej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również