​City Passy - zwiedzanie za grosze Rzymu i Paryża

Tanie podróżowanie jest możliwe, ale nie warto rzucać się na każdą promocję. Podpowiadamy, w których miejscach City Passy, karnety turystyczne, naprawdę się opłacają. Gdzie na City Passie można jeździć komunikacją miejską? Ile wejść do muzeów jest faktycznie darmowych? Zanim na hurra wydasz kilkadziesiąt euro na karnet, przelicz!

Zdjęcie

Zwiedzanie Rzymu z City Passem opłaca się /123/RF PICSEL
Zwiedzanie Rzymu z City Passem opłaca się
/123/RF PICSEL

Rzym - tysiące atrakcji

Do Rzymu prowadzą wszystkie drogi i nie ma chyba ważniejszego miejsca na podróżniczej mapie nie tylko Europy, ale i świata. W związku z tym trzeba przygotować się na dość wysokie ceny usług i biletów do atrakcji turystycznych. Czy da się na tym zaoszczędzić?  

W ramach pakietu karty Roma Pass można za darmo wejść do dwóch pierwszych muzeów państwowych w Rzymie. Przez trzy kolejne dni pozostałe miejsca zwiedzisz ze zniżką. Zniżki będą obowiązywały także na określone wystawy i przedstawienia. 

Reklama

Jeśli natomiast chodzi o transport, będziecie mogli przez trzy dni za darmo korzystać ze środków transportu ATAC, czyli autobusów, tramwajów, metra A i B, linii naziemnych Roma-Lido, Pantano i Viterbo. Warto natomiast pamiętać, że karta nie obejmuje podróży koleją Trenitalia, liniami FR 1-2-3-4-5, ani przejazdu z lotnisk.

Karty można nabyć w Punktach Informacji Turystycznej, a także w muzeach. Do PIT Fumicini można wstąpić zaraz po przylocie - znajduje się bowiem na Lotnisku Leonarda da Vinci. PIT znajduje się także na dworcu Termini. Pierwszy punkt jest czynny w godzinach 9-18:30, drugi natomiast między 8 a 20.

Co trzeba zobaczyć, żeby Roma Pass się opłacał?

Trzydniowa karta Roma Pass kosztuje 36 euro, dostępna jest także karta 2-dniowa w cenie 28 euro (1 darmowy wstęp). Należy pamiętać, że karta jest imienna, a tożsamość jej posiadacza będzie sprawdzana. Do każdego Roma Pass dołączany jest informator o najważniejszych wydarzeniach w mieście i przewodnik po centrum. Roma Pass opłaca się tym, którzy podróżują komunikacją miejską.

Wstęp do Koloseum, do Palatynatu i na Forum Romanum kosztuje 12 euro. Wizyta w MAXXI, słynnym muzeum sztuki nowoczesnej to wydatek 10 euro. Bilet do Galerii Borghese to 11 euro, do Muzeów Kapitolińskich 15 euro, a do Museo Nazionale Romano 7 euro. Trzydniowy bilet na komunikację miejską na dwie strefy, w której znajdują się najważniejsze atrakcje i najwięcej hoteli kosztuje 16,5 euro. 

To znaczy, że Roma Pass zwraca się już przy zobaczeniu dwóch darmowych atrakcji i kilku przejazdach komunikacją miejską. Nie są to zawrotne oszczędności - Koloseum i Galeria Borghese kosztują łącznie 23 euro, do tego bilet na komunikację 16,5 - i zaoszczędza się raptem 3,5 euro. Jednak w ciągu trzech dni z pewnością da się zobaczyć znacznie więcej, a w niemal każdym kolejnym miejscu można korzystać ze zniżek. 

Minusem Roma Passu jest jednak fakt, że nie obejmuje Watykanu i słynnych Muzeów Watykańskich. Żeby na podróż nie wydać majątku, warto korzystać z tanich linii lotniczych lub ofert city break Rzym, weekendowych wycieczek łączących zalety tanich lotów i hoteli.

Paryż

Stolica Francji oferuje nie jedną, a kilka kart typu City Pass, odpowiadając tym samym na bardzo zróżnicowane oczekiwania zwiedzających. Jest to duże ułatwienie - Paryż to jedno z najdroższych europejskich miast, zatem wprowadzenie różnorodnych kart zniżkowych umożliwia odwiedzenie go prawie każdemu.

Dla tych, którym zależy na zwiedzaniu jak największej liczby muzeów, stworzona została karta Paris Museum Pass. Dzięki karcie wchodzi się za darmo do ponad 60 paryskich muzeów. Ponadto Paris Museum Pass umożliwia wejście do danego miejsca bez kolejki i dowolną liczbę razy. Karta dwudniowa to koszt wysokości 48 euro, czterodniowa - 62 euro, natomiast sześciodniowa 74 euro. 

Zasada jest prosta - im więcej zwiedzasz, tym więcej zyskujesz. Żeby koszt dwudniowej karty się zwrócił, trzeba jednak w dość krótkim czasie zwiedzić co najmniej 4 miejsca. Luwr kosztuje 15 euro, Wersal 18 euro, a Centrum Pompidou 14 euro. Do tego wypada jeszcze dodać wejście na Łuk Tryumfalny za 12 euro - i właśnie w tym momencie oszczędza się 10 euro.

Jak używać karty Paris Museum Pass? Zacznijcie od wpisania imienia, nazwiska i daty pierwszego użycia Paris Museum Pass. Od tego momentu karta będzie ważna przez 2, 4 lub 6 dni. Kartę Paris Museum Pass można zamówić w wielu miejscach. Najbardziej oczywistym jest Internet, choć Paris Passy są dostępne także w biurach turystycznych. Jeśli zamawiacie kartę przez Internet,  należy jednak przygotować się na koszty przesyłki.

Można kupić kartę na lotnisku Roissy Charles de Gaulle przy terminalach 1, 2C, 2D, 2E i 2F. Punkty sprzedaży działają także na lotnisku Orly (przy terminalu Orly-Sud). Karty są sprzedawane również w Punktach Informacji Turystycznej (na przykład na dworcu Gare de l’Est), a także w popularnych muzeach, takich jak Luwr i Museum d’Orsay.

Mamy więc ofertę odpowiednią dla wielbicieli sztuki, a co z tymi, którzy w ramach karty chcieliby także korzystać z komunikacji miejskiej? Do tych turystów skierowana jest karta Paris Visite Travelcard Pass. Karta występuje w wersji 1-, 2-, 3- lub 5-dniowej uprawnia do darmowego poruszania się środkami komunikacji miejskiej. 

Pozwala korzystać z autobusów, metra, pociągów RER, tramwajów i pojazdów SNCF. Co ważne - karta upoważnia także do darmowego przejazdu z lotniska. W cenie dostępne będą także takie atrakcje, jak kolejka liniowa w Montmartre. Razem z kartą otrzymuje się kieszonkowy przewodnik.

Karta 3-dniowa w opcji z transferem z lotnisk Charles de Gaulle i Orly kosztuje 50 euro i 5 centów. Pozwala na dojazd m.in. do Wersalu i Disneylandu. Normalnie koszt samego dojazdu z lotniska Charles de Gaulle wynosi 10 euro w jedną stronę w najtańszej opcji, a w przypadku Orly - 9 euro. Warto pamiętać o tym, że paryskie atrakcje nie znajdują się w jedynym miejscu

Inną opcją jest wybór karty Paris Pass - czyli karta typu "wszystko w jednym". Dzięki Paris Pass zwiedza się za darmo najpopularniejsze zabytki Paryża na zasadach obowiązujących w ramach Paris Museum Card. W ofertę Paris Pass włączona jest karta Paris Attractions Pass, która umożliwia skorzystanie z 8 dodatkowych atrakcji, wycieczek i doświadczeń: rejs Sekwaną czy podążanie śladami Upiora w Operze. Ale to nie koniec! 

Karta umożliwia także darmowe wycieczki autobusowe i poruszanie się najpopularniejszymi środkami transportu - metrem, RER i autobusami. Posiadanie Paris Pass oznacza zwiedzanie najważniejszych atrakcji bez konieczności stania w kolejce, a przy zakupie dodawany jest profesjonalny, 120-stronicowy przewodnik po mieście. Oprócz tego otrzymuje się zniżki w wybranych sklepach i restauracjach.

Karta Paris Pass naprawdę się opłaca. Zestaw popularnych atrakcji - takich jak 1-dniowa wycieczka objazdowa po mieście, degustacja wina, wstęp do Luwru, Opery Paryskiej, Muzeum Figur Woskowych i Pałacu Wersalskiego, a także rejs Bateaux Parisiens przy dodaniu kosztów komunikacji miejskiej wyniesie was 159 euro. 

Z kartą Paris Pass będziecie mogli doświadczyć tego wszystkiego za 139 euro, czyli o 20 euro mniej. Jak zwykle przy tego typu ofertach im więcej się zwiedza, tym więcej się oszczędza. Ceny kart bywają zmienne ze względu na rozmaite promocje, jednak dwudniowy Paris Pass dla osoby dorosłej można kupić już za 129 euro, 3-dniowy za 143,10 euro, 4-dniowy za 170 euro, a 6-dniowy za 206,10 euro. 

Warto jednak pamiętać, że ta karta nie obejmuje transferu z lotniska, a żeby się opłacała, trzeba narzucić sobie dość intensywny program zwiedzania.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej