Ciekawostki o Filadelfii

​Jest największym miastem w stanie Pensylwania pod względem liczby ludności, mieszczące się tam budynki należą do najnowocześniejszych i najwyższych w całych Stanach Zjednoczonych.

Zdjęcie

Wieżowce w Filadelfii /123/RF PICSEL
Wieżowce w Filadelfii
/123/RF PICSEL

W samym mieście mieszka ponad półtora miliona stałych mieszkańców, zaś w zespole miejskim Delaware Valley powyżej pięciu milionów. Duży rozwój miasta powiązany jest z postacią Benjamina Franklina. To również w Filadelfii zapoczątkowano wiele teorii rewolucji, czy niepodległości Stanów Zjednoczonych. 

Filadelfia swoją rolę w historii odegrała także jako pierwsza stolica USA, po której zaszczyt ten przypadł funkcjonującemu do dziś jako stolica - Waszyngtonowi. Miasto dzieli się na wiele dzielnic, z których najsłynniejszymi są North, Northeast, Northwest, West, South i Southwest. Każda dzielnica dzieli się na mniejsze osiedla. Pozostałe dzielnice i osiedla podzielone zostały między innymi według kryterium etnicznego, religijnego, kulturalnego, czy gospodarczego.

Reklama

Zgodnie z przekazami historycznymi zanim jeszcze na tereny Ameryki Północnej dotarli Europejczycy istniała tutaj wioska o nazwie Shackamaxon. Prawdopodobnie została utworzona przez Delawarów.  Delawarowie byli plemieniem Indian, posługiwali się językiem delaware. Nazwa ich języka i całego plemienia pochodzi o rzeki tam przepływającej - Delaware. Europejczycy zawitali na te obszary na początku wieku XVII. Pierwsi z pochodzenia byli Szwedami, Holendrami i Brytyjczykami.

W Filadelfii panuje klimat podzwrotnikowy, co przejawia się gorącymi i wyjątkowo dusznymi latami, łagodnymi wiosnami oraz chłodnymi zimami. Deszcz pada tutaj w ilościach równomiernie rozłożonych przez cały rok. W Filadelfii padł rekord ciepła, czyli zanotowano 41 stopni ciepła w 1918 roku. Była to najwyższa temperatura zanotowana dotychczas w Filadelfii od czasu, gdy prowadzone są takie badania.

Architektura Filadelfii

W Filadelfii bardzo wcześnie pojawili się osadnicy z innych regionów świata, co przejawia się między innymi w budynkach i historycznych obiektach. Są one mieszaniną wielu stylów, pokazują różne kultury i upodobania twórców, którzy przez wieki tworzyli i modyfikowali liczne obiekty. Najwcześniej powstawały tutaj drewniane domy, a ceglane obiekty powstawały w XVIII wieku. Wiele domów przejawia cechy stylu gregoriańskiego, czego przykładem może być Independence Hall.

W Filadelfii znajduje ponad czterdzieści mierzących przeszło sto metrów wysokości budynków i wieżowców. Wiele jest w trakcie budowy. Najwyższym jest Comcast Center, wybudowany w 2008 roku, mierzący blisko trzysta metrów wysokości. Składa się na niego pięćdziesiąt siedem pięter. Takie liczby sprawiają, że jest on obecnie największym budynkiem w całym stanie Pensylwania. Jego głównym użytkownikiem jest firma telekomunikacyjna, która na budowę obiektu przeznaczyła kwotę 550 milionów.

Jeszcze do niedawna największym drapaczem chmur był One Liberty Place, ale ustąpił pierwszego miejsca młodszemu Comcast Center. One Liberty Place mierzy 288 metrów wysokości, a wybudowany został w 1987 roku. Wykorzystuje się go obecnie głównie do celów biurowych, a część jego powierzchni zaadaptowana została na hotele i mieszkania.

Najniżej na liście i będąc najniższym w tej grupie wieżowców, chociaż jego rozmiary są również zapierające dech w piersiach jest Loews Philadelphia Hotel, powstały w 1932 roku. Ma sto pięćdziesiąt metrów wysokości i 36 pięter. Nie jest najwyższy pośród drapaczy chmur, ale jest najwyższym hotelem w mieście Filadelfia.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej