Ciekawe miejsca w Wilnie

Jeżeli nigdy nie zasypiałeś z nudów na lekcjach historii, a poznawanie zabytków przyprawia cię o dreszczyk emocji, to podróż do Wilna jest przygodą wręcz stworzoną dla ciebie! Znajdziesz tutaj niezliczone obiekty renesansowe, barokowe i gotyckie - dostaniesz niepowtarzalną szansę zwiedzenia kościołów, pałaców i muzeów, jakich nie spotkasz nigdzie indziej.

Zdjęcie

Kościół św. Anny w Wilnie /123/RF PICSEL
Kościół św. Anny w Wilnie
/123/RF PICSEL

Miejsca na Starym Mieście, których nie można przeoczyć

Pierwszą rzecz, którą powinniśmy zrobić zaraz po przyjeździe do litewskiej stolicy, to oczywiście spacer w centrum. Atmosfera starówki jest wyjątkowa, a zabytki, które tutaj zobaczymy słynne na cały świat. Nie ma Polaka, który nie słyszałby o Ostrej Bramie z kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej, dlatego od tego symbolicznego obiektu warto zacząć odkrywanie miasta. 

Cudowny obraz w dawnej Rzeczypospolitej stanowił cel pielgrzymek i miejsce kultu porównywalne do Jasnej Góry w Częstochowie. Wędrując wąskimi uliczkami Wilna zajrzyjmy też na sąsiadujące z uniwersytetem zakątki i odwiedźmy jeden z miejscowych kościołów. Do wyboru mamy świątynię św. Anny ze strzelistą fasadą, 600-letni kościół św. Mikołaja lub barokową katedrę św. Piotra i Pawła z bogatą kolekcją rzeźb sakralnych (ponad 2000 egzemplarzy!).

Reklama

Zamek Dolny i Górny

Uliczki, którymi idziemy doprowadzą nas m.in. do Wzgórza Zamkowego. To właśnie tutaj mieści się wileński kompleks obronny, składający się niegdyś z Zamku Górnego, Dolnego i Krzywego. Ostatni z nich został niestety spalony przez Krzyżaków w XIV wieku i nigdy go nie odbudowano. Z pierwszego pozostała tylko baszta - tzw. Wieża Giedymina, do dziś stanowiąca symbol miasta. 

Warto wspiąć się na jej szczyt, by móc podziwiać prześliczną panoramę okolicy - widoki są naprawdę niesamowite! Odkryjemy wtedy, że Wilno to nie tylko dawne mury i stare zabytki, ale także nowoczesność, szkło wieżowców i szybki rozwój technologii. Jeżeli bardziej niż współczesnością interesujemy się renesansem i nieobce nam nazwisko Bartolomea Berecciego, koniecznie przyglądnijmy się wyjątkowej fasadzie Zamku Dolnego. 

To, co widzimy obecnie, to tylko rekonstrukcja monumentalnego pałacu, lecz mimo to i tak robi wrażenie! W odbudowanej z przeznaczeniem na siedzibę prezydenta twierdzy znajduje się Muzeum Narodowe, w którym ze szczegółami poznamy zarówno historię obiektu, jak i całego kraju.

Co, oprócz zwiedzania, można robić w Wilnie?

Ciekawą propozycją na spędzenie wolnej chwili w litewskiej stolicy jest spacer na... targ. Stałą halą znajdziemy przy ul. Pylimo, i to właśnie tam będziemy mogli zaopatrzyć się w interesujące, a nawet nieco egzotyczne pamiątki. Tak naprawdę, mniejsze butiki z suwenirami znajdziemy niemal w każdej uliczce Starego Miasta, ale jarmarki budują pewien specyficzny wileński klimat, który na pewno zapamiętamy na długo. 

Jedną z największych imprez tego typu są Kaziuki, czyli wielki cykl wydarzeń, rozpoczynający się 4 marca. Na ul. Zamkowej rozkłada się wówczas gigantyczny targ, na którym nabyć można ludowe rękodzieło, gliniane dzbanki i oczywiście litewskie palmy wielkanocne. Jeżeli obejdziemy już wszystkie możliwe atrakcje, koniecznie zajrzyjmy też do miejscowej restauracji, by spróbować kołdunów i cepelinów - pycha! 

Miłośnikom alkoholu polecamy również wizytę w lokalnym browarze: nie tylko piwo, ale też kwas chlebowy i miody pitne to tutejsza specjalność.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej