Bułgaria. W największym na świecie zagłębiu róż!

Zdjęcie

Różana pole w Bułgarii /123/RF PICSEL
Różana pole w Bułgarii
/123/RF PICSEL


Różane pachnidła i specjały

Dobroczynne właściwości róż znane były już w starożytności. Lekarze zalecali chorym na płuca wdychanie ich aromatu z kadzidełek, a na uspokojenie podawano różaną wodę. Legendarny perski lekarz Avicenna zalecał nawet spożywanie tych kwiatów!

Reklama

Ich płatki zawierają witaminę C, karoten, witaminy z grupy B, witaminę K, wywar z róży pomaga na alergię i przeziębienie. W Kazanłyku dostaniemy róże w każdej postaci: perfumy, kosmetyki, soki i dżemy. Co tylko dusza zapragnie.

Ten gatunek róż rośnie tak obficie tylko w tym jednym miejscu, a na ich święto przybywają miłośnicy z całego globu. Co takiego mają w sobie damasceńskie róże z Kazanłyku w Bułgarii? Według legendy trafiły tu z Persji, przywiezione przez zakochaną w bułgarskim księciu księżniczkę. Kiedy zmarła, na jej grobie posadził róże damasceńskie. Ich oszałamiający zapach znajdziemy w perfumach Chanel i Diora.

Dlaczego miejscowy olejek nie ma sobie równych?

Ogromna różnica temperatur między dniem a nocą sprawia, że kwiaty stresując się, produkują duże jego ilości. Ale aby uzyskać jeden gram, trzeba zmacerować 3 tysiące róż! Nie dziwi zatem cena, która za litr sięga wielu tysięcy euro. Kwiaty zbiera się przez trzy tygodnie czerwca i jest to wielkie święto. Kulminacyjnym momentem obchodów jest festiwal, podczas którego występują zespoły folklorystyczne i wybierana jest Caryca Róża.

Po występach artystycznych można się udać ku straganom, by spróbować konfitur, nektaru, miodu i wina – rzecz jasna różanych. Następnego dnia jest parada, po której przybysze dostają flakoniki z esencją różaną – aromatyczną pamiątkę z wycieczki. Warto zobaczyć pola różane i muzeum poświęcone różom. Kazanłyk warto również odwiedzić dla wpisanych na listę UNESCO grobowców władców trackich.

Kto ma więcej czasu, powinien wejść na przełęcz Szipka, gdzie miała miejsce bohaterska obrona przed wojskami tureckimi. Dziś w tym miejscu jaśnieją złote kopuły cerkwi, przed którą rosną – jakże by inaczej – damasceńskie róże!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej