Buenos Aires - tu warto przyjechać

Magiczna, niepowtarzalna, pełna sprzeczności... Tak o stolicy Argentyny mówią turyści, którzy mieli szczęście tam być. To tu, 17 grudnia 1936 roku, urodził się Jorge Mario Bergoglio, pierwszy od ponad tysiąca lat papież spoza Starego Kontynentu.

Buenos Aires, po hiszpańsku „Pomyślne Wiatry”, jest jednym z największych kompleksów miejskich na świecie. Liczy aż 48 dzielnic. Zostało zaprojektowane wzdłuż wielkich reprezentacyjnych alei. Największa z nich (i najszersza na świecie!) to Avenida 9 Julio. Ma prawie 200 m szerokości i aż 16 pasów ruchu!

Serce miasta

Serce miasta

Zdjęcie

/Arch. Bauer
/Arch. Bauer

Reklama

Sercem miasta jest La City, dzielnica banków i wielkich korporacji. Nowoczesna architektura miesza się tutaj z pozostałościami kolonialnych zabytków. Stąd niedaleko do Plaza de Mayo, głównego placu miejskiego, pośrodku którego znajduje się Pirámida de Mayo – obelisk upamiętniający pierwszą rocznicę uzyskania przez miasto niepodległości.

Całą wschodnią część dużego placu zajmuje okazały XVIII-wieczny gmach Casa Rosada (różowy dom). Jest to siedziba pani prezydent Cristiny Fernandez Kirchner i jeden z najciekawszych budynków w stolicy. Spacerując po mieście, warto zboczyć na promenadę nadmorską Puerto Madero.

Słynie z krętych uliczek

Można tam nie tylko podziwiać piękne widoki, ale i zwiedzić ciekawe, mieszczące się na starym okręcie wojennym muzeum – Museo Fregata Sarmiento. Lubisz barokowe kościoły i klimatyczne kamieniczki? Ruszaj do San Telmo. W centrum dzielnicy znajduje się Plaza Dorrego, plac pełen grajków, mimów i par tańczących ogniste tango. Równie kolorowym miejscem jest La Boca. Słynie z krętych uliczek z mnóstwem uroczych kawiarenek. Warto zapuścić się do dzielnicy Recoleta. Na tamtejszym cmentarzu, pośród wystawnych nagrobków generałów i arystokratów, jest i ten poświęcony Evie Peron, Evicie. Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej