Buenos Aires - ciekawostki o mieście

Buenos Aires jest największą aglomeracją miejską w całej Ameryce Południowej, ale to nie tylko w tym kryterium jest naj. Stolica Argentyny jest miastem pełnym kontrastów kulturowych i społecznych.

Zdjęcie

Plac Kongresowy w centrum Buenos Aires /123/RF PICSEL
Plac Kongresowy w centrum Buenos Aires
/123/RF PICSEL

"Pomyślne wiatry", bo tak w tłumaczeniu z języka hiszpańskiego brzmi nazwa stolicy Argentyny zamieszkiwane jest przez blisko trzy miliony stałych mieszkańców, nie wspominając o tysiącach turystów, które rocznie odwiedzają aglomerację.

Największą siłą napędową miasta są usługi, na drugim miejscu jest przemysł. W mieście skupia się bardzo ważna cześć krajowych centrów finansowych, handlowych, naukowych i kulturalnych całej Argentyny. Kultura i nauka skupia się w licznych bibliotekach, teatrach, kinach i trzech najważniejszych uniwersytetach. Ludność posługuje się językiem hiszpańskim i w większości jest wyznania rzymskokatolickiego. Buenos Aires to największe skupisko polskiej ludności w całej Ameryce Południowej.

Reklama

W XVI wieku Hiszpanie założyli tutaj osadę. Pojawili się w celu poszukiwania złota, a wyprawie dowodził Pedro de Mendoza. Był to okres bardzo przykry dla tubylców, ponieważ ze względu na represje i częste ataki rdzenna ludność musiała przenieść się na inne tereny. Dopiero w wieku XIX Buenos Aires stało się stolicą Republiki Argentyny.

Miasto kontrastów

Buenos Aires wyraźnie dzieli się na dwie części. Północ i zachód zamieszkują ludzie z niższych sfer, których zarobki są minimalne. Dzielnice te nazywa się w języku hiszpańskim villas miserias. 

Stare i zabytkowe centrum to skupisko najważniejszych, historycznych obiektów. Centrum otaczają nowoczesne zabudowania, a także luksusowe osiedla. Zorganizowano tam także duży obszar parków i lasów.

Znani z Bunos Aires

Aglomeracja wydała na świat wielu ludzi sukcesu. Chociaż nie o wszystkich piszą przewodniki i wspomina historia, należy wymienić przede wszystkim postać ważną w dziejach kościoła katolickiego. To właśnie z Buenos Aires pochodzi papież Franciszek. Do roku 2013 Jorge Mario Bergoglio był arcybiskupem Buenos Aires.

Także stąd pochodzi zyskująca sławę aktorka i piosenkarka, odtwarzająca główną rolę w serialu młodzieżowym "Violetta" - Martina Stoessel.

Pogoda w Buenos Aires

Średnia roczna temperatura oscyluje w okolicach dwudziestu stopni. Najwięcej opadów występuje w okresie lata. Pojawiają się wtedy bardzo intensywne burze. 

Zimy są bardzo łagodne, z temperaturami około jedenaście stopni. Śnieg jest anomalią i zaskoczeniem. Pierwszy od 89 lat śnieg pojawił się w Buenos Aires w roku 2007. Padał kilka godzin, ale był informacją nie tylko dnia, ale roku.         

Kuchnia i kultura

Buenos Aires to miasto, w którym wiele wydarzeń kulturalnych nie wiąże się z opłatą za wstęp. Mieszkańcy lubią festiwale i koncerty na świeżym powietrzu, co niewątpliwie związane jest także z warunkami pogodowymi. Na każdej ulicy można spotkać pokazy tanga.

Jada się tutaj dużo mięs, chociaż ryby też są wyśmienicie przygotowywane. Jeśli natomiast chcemy zjeść coś tradycyjnego, warto poprosić o befsztyk argentyński, czy ciastko przekładane dulce de leche, na deser. Nie można być w Buenos Aires i nie spróbować yerba mate. Jest to napar, przygotowywany z wysuszonych i zmielonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. To produkt bogaty w duże ilości kofeiny. Indianie zwykli nazywać ten napój caá.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej