Budapeszt. Niezwykła stolica kraju naszych bratanków

Żeby dobrze go poznać, nie wystarczy dzień, dwa, ani nawet trzy. Budapeszt to jeden z największych skarbów Europy. A jednocześnie miasto tętniące życiem, magnetyczne.

Reklama

Będąc tu trzeba wybrać się na Wzgórze Zamkowe, by zobaczyć Stare Miasto. Znajduje się ono po prawej stronie Dunaju, w dawnej Budzie. W trakcie spaceru trafimy na plac św. Trójcy z neogotyckim kościołem św. Macieja. Więcej uwagi warto poświęcić Zamkowi Królewskiemu i Galerii Narodowej oraz Muzeum Historii Budapesztu.

Sposobem na najszybsze zejście ze Wzgórza Zamkowego jest zjazd wagonikiem kolejki linowej Siklo wprost na plac Clark’a Adama. Ale nim to zrobimy, warto z Baszty Rybackiej obejrzeć wspaniałą panoramę przeciwległego, peszteńskiego brzegu Dunaju. Oko przykuwa na nim gmach Parlamentu. Niedaleko stąd do Bazyliki św. Stefana.

Tu przechowywana jest relikwia pierwszego króla Węgier. Po wyjściu z niej najlepiej skierować się w stronę Dunaju. Po drodze miniemy Most Łańcuchowy a stamtąd już krok na Váciutca, słynny deptak, pełen sklepów i restauracji, który nigdy nie zasypia.

Kuchnia. To jedna z najbogatszych kuchni na świecie. Do jej najsłynniejszych dań należy bogracz, czyli zupa gulaszowa. Jest gęsta, z kawałkami mięsa wołowego, ziemniakami, zacierkami, przyprawiona obficie papryką, jedzona jako samodzielne danie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Rewia
Więcej na temat:

Zobacz również