Brunei - po przygodę na Borneo

Brunei jest krajem, w którym panuje sułtan. To maleńkie państwo jest jednym z najbogatszych na świecie.

Zdjęcie

Pałac sułtana w Brunei /123/RF PICSEL
Pałac sułtana w Brunei
/123/RF PICSEL

Brunei leży w północnej części wyspy Borneo. Ma dostęp do Morza Południowochińskiego, a graniczy tylko z Malezją. Jest małym krajem, który zamieszkuje nieco ponad 300 tysięcy stałych mieszkańców. 

W 1521 roku Portugalczycy wraz Ferdynandem Magellanem odkryli te wyspy. Kolejno władze sprawowali tutaj Hiszpanie, Anglicy, Holendrzy. Po krwawym powstaniu, które zebrało mnóstwo ofiar Brunei uzyskało niepodległość od Anglii w 1984 roku.

Reklama

Atrakcje Brunei

Pałac Sułtana, albo oryginalnie Ista­na Nurul Iman jest największym na świecie budynkiem tego typu, o łącznej powierzchni 200 tysięcy metrów kwadratowych. Udostępniony dla zwiedzających jest tylko trzy raz w roku, pod koniec Ramadanu. Pałac ma 257 łazienek i 1788 pokoi. 

Monarcha mieszka w stolicy, Ban­dar Seri Be­ga­wan, która jest centrum gospodarczym, finansowym i handlowym Brunei.

Sympatycy wypoczynku na plaży mogą wybrać się na wybrzeże przy Morzu Południowochińskim. Tam tradycyjnie zażyć można kąpieli wodnych, słonecznych, czy zagrać w gry na plaży.

Drugim co do wielkości miastem w Brunei jest Kuala Belait. To stąd czerpie się najwięcej ropy naftowej, a miasto jest jednocześnie największym portem. Oprócz sfery gospodarczej Kuala Belait jest zabytkowym, historycznym miastem, w którym możne wiele zwiedzać. Znajduje się tutaj Park Srebrnego Jubileuszu, czy rynek Tu­dong Saji.

Największą miejscowością funkcjonującą na wodzie jest Kam­pung Ayer. Obszar ten składa się z czterdziestu dwóch wiosek, w których są przeważnie drewniane domki, wszystkie umieszczone na palach na rzece. 

Nie są to tylko domy mieszkalne, ale także meczety, restauracje, sklepy, szkoły i szpitale. Można się tutaj dostać i poruszać wyłącznie przy pomocy wodnej taksówki, czyli drewnianej łodzi z zamontowanych silnikiem spalinowym.

Jeśli wybieramy aktywny wypoczynek nie możemy pominąć najwyższego szczytu w Brunei, czyli Pagoprick, o wysokości 1850 m n. p. m. Oprócz wspinaczki, która dostarcza wiele radości można tutaj spotkać niezwykłe gatunki roślin, między innymi mięsożerne rośliny, dzwony.

Najmłodsi i najodważniejsi turyści muszą zajrzeć do największego i najdroższego niestety parku rozrywki w południowej Azji - Jerudong. Co bardzo dogodne, wejście na teren parku nie jest płatne, dopiero korzystanie z poszczególnych jego atrakcji wiąże się z opłatą. 

Oferuje się tutaj przejażdżki kolejkami górskimi, słuchanie zamawianych piosenek w Muzycznej Fontannie, albo oglądanie występów w  Mini Amfiteatrze.

Praktyczne informacje

Wyjazd na okres do czternastu dni nie jest obłożony obowiązkiem posiadania wizy. W przypadku dłuższego wyjazdu musimy posiadać wizę, którą wydadzą placówki dyplomatyczne Brunei. Najbliższe zlokalizowane są w Berlinie, Brukseli, Londynie, Paryżu i Genewie. 

Kiedy mamy już zorganizowane kwestie prawne związane z wyjazdem dobrze jest wybrać się tam w okresie od lutego do kwietnia.

Szczepienia przed wyjazdem nie są konieczne, ponieważ nie ma tutaj ryzyka zachorowania na tropikalne choroby.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej