Bruksela - konkurentka Wiednia o miano stolicy secesji

Wyobraźmy sobie olbrzymi prostokąt, 25 na 75 metrów, niemal cały pokryty barwnymi kwiatami. Majestatyczny Grand Place, czyli Wielki Plac w sercu stolicy Belgii, to jeden z najpiękniejszych rynków w Europie.

Zdjęcie

Grand Place w Brukseli /123/RF PICSEL
Grand Place w Brukseli
/123/RF PICSEL

Co dwa lata w sierpniu rozkwita tu zapierający dech w piersiach dywan z begonii. Do jego przygotowania potrzeba nawet miliona sadzonek! Za każdym razem wzór kwietnego kobierca jest inny. I za każdym razem do ostatniej chwili utrzymywany w tajemnicy. Begoniowe wzory przyciągają tłumy oglądających, podobnie jak okalające plac urokliwe kamienice cechowe i budynek ratusza.

Elewację budowli zdobi 150 figur świętych i książąt. Ratusz pełni funkcję administracyjnego centrum Brukseli, a w soboty i niedziele odbywają się tu śluby. W większości tych pięknych budowli na parterze ulokowały się kawiarenki i restauracje.

Reklama

Szczególnym obiektem, wartym obejrzenia, jest Dom Króla

W tym XVI-wiecznym pałacu mieści się Muzeum Miejskie z kolekcją ceramiki oraz wyrobów ze srebra. Wieczorami nad pałacem odbywają się fantastyczne pokazy świetlne. Bruksela konkuruje z Wiedniem o tytuł europejskiej stolicy secesji.

Pamiętając że słynie również z najlepszej na świecie czekolady, koniecznie trzeba zwiedzić kameralne Muzeum Kakao i Czekolady przy Rue de la Tete d’Or. Bilet wstępu dla osób 60+ kosztuje około 20 zł (4,50 euro).

Coś słodkiego na pamiątkę

Sieć sklepów La Belgique Gourmande to raj dla smakoszy słodyczy. Kraina nadziewanych czekoladek, również robionych ręcznie – od trufli, soczystych cuberdons, wykwintnych babeluttes, po łakocie z marcepanu.

Nie sposób się im oprzeć, tym bardziej, że często sklepikarze organizują dla klientów bezpłatne degustacje. Turyści nie tylko chętnie z nich korzystają, ale też wydają ostatnie euro na czekoladowe prezenty z Brukseli.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej