Brugia - Wenecja północy

Daj się urzec średniowiecznej architekturze, brukowanym, romantycznym uliczkom i krętym kanałom.

Zdjęcie

Klimatyczna Brugia /123/RF PICSEL
Klimatyczna Brugia
/123/RF PICSEL

Brugia zachwyca o każdej porze roku. Pierwsze fortyfikacje powstały tu za czasów Juliusza Cezara! Ale bogata historia to nie jedyny atut tego belgijskiego miasta. Brugia jest kolebką malarstwa flamandzkiego, znajdziesz tu pracę Jana van Eycka, Hansa Memlinga i Jacoba van Oosta.

Stare miasto w Brugii stanowi wyjątkowy przykład średniowiecznej zabudowy, która zachowała swoją historyczną strukturę, rozwijającą się przez stulecia. Rzadko kiedy można spotkać tak wiele budynków pamiętających czasy gotyku. Nic więc dziwnego, że historyczne centrum miasta znajduje się od 2000 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Reklama

Pierwsze kroki skieruj w stronę placu Burg. Przy nim mieści się wspaniale zdobiony ratusz miejski (Stadhuis). Jeśli masz czas, koniecznie zajrzyj do środka. Tuż obok mieści się Bazylika Świętej Krwi (Heilig-Bloed Basiliek). Niepozorna elewacja skrywa prawdziwe skarby. Wewnątrz znajdują się dwie kaplice z XII w., a w nich relikwie Krwi Świętej, czyli fragment tkaniny ponoć zabarwionej krwią Chrystusa.

Teraz przespaceruj się na rynek – Grote Markt. Późną jesienią i w czasie zimy jest tu spore lodowisko. W centrum stoi pomnik Jana Breydela i Pietera de Coninca, przywódców powstania przeciwko Francuzom w 1302 r. Zwróć też uwagę na duży, ozdobny budynek z wieżyczkami.

To Provinciaal Hof, czyli dawna siedziba sądu

Wybierz się również na platformę widokową umieszczoną na średniowiecznej dzwonnicy (Belfort). 366 krętych i wąskich schodków pozwoli Ci zobaczyć panoramę miasta z wysokości 83 m.

Następnie, elegancką ulicą Steenstraat, pełną ekskluzywnych sklepów, przejdź do katedry św. Zbawiciela.

Zbudowana w XII w. świątynia dopiero pięć wieków później została katedrą. Kilka kroków dalej stoi Onze-Lieve-Vrouwekerk – pochodzący z XIII w. kościół jest najwyższym budynkiem w Brugii. Jego wieża ma 122 m wysokości. W jego wnętrzu podziwiać można m.in. rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem dłuta Michała Anioła.

Tutaj też znajdują się grobowce Karola, ostatniego księcia Burgundii, i jego córki. Naprzeciwko kościoła zobaczysz budynek szpitala św. Jana (Sint Janshospitaal) ufundowany w 1188 r., był on jedną z najwcześniejszych placówek tego typu w Europie. Dziś znajduje się tu Muzeum Memlinge z cenną kolekcją mebli, naczyń, obrazów i posągów.

Teraz kieruj się wzdłuż kanału w stronę Rozenhoedkaai – najbardziej rozpoznawalnego zakątka Brugii. To właśnie tutaj przy kanale znajduje się malownicze drzewo, pochylające się nad wodą. Stąd też można wyruszyć na wycieczkę barkami po kanałach, mijając urocze, omszone kamienne mostki.

Najmłodszych zachwyci z pewnością Muzeum Czekolady „Choco Story” mieszczące się w budynku starej winiarni. Można tu poznać historię produkcji czekolady trwającą w mieście od 1480 r.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej