Bratysława, Berlin i Praga

Planujecie wiosenny wypad za granicę? Najchętniej gdzieś blisko? Oto trzy miejsca warte odwiedzenia. Kuszą mnóstwem niespodzianek!

Bratysława, pięknie położona na obydwu brzegach Dunaju, od dawna fascynuje przyjezdnych. Z zainteresowaniem oglądają tutejszy zamek (siedziba muzeum narodowe) i katedrę św. Marcina (dawniej kościół koronacyjny królów). Nie omijają pałaców ani Starówki.

Dzieciaki wprost nie będą się mogły doczekać pójścia do Dinoparku. Stanowi on jeden kompleks z rozległym (96 ha powierzchni) ogrodem zoologicznym. W zoo żyje ok. 700 ga tunków ssaków, 200 ptaków i 40 gadów.

Reklama

W Dinoparku z kolei zamieszkały tyranozaury, stegozaury i diplodoki. Niektóre z modeli potrafią się poruszać i wydają dźwięki (każdy model sterowany jest przez komputer). Chodzenie wśród tych prehis torycznych olbrzymów robi niesamowite wrażenie. Kto bardziej będzie się ich bał: mama czy dzieci?

Praga: Najdłuższy kamienny most w Europie

W stolicy Czech wszystkie drogi prowadzą na Hradczany. To królewskie Stare Miasto. Jego widok z długiego na 500 m mostu Karola nie ma sobie równych. Sam most to staruszek, ma 700 lat. Dojdziecie nim do serca dzielnicy, z jej niezliczonymi knajpkami i bezcennymi zabytkami.

Gdy dotrzecie do Złotej Uliczki, zobaczycie małe domki. Podobno kiedyś mieszkali w nich alchemicy, którzy zgłębiali tajniki produkcji złota. Dziś prawie w każdym rozgościła się galeria.

Praga jest miastem bardzo przyjaznym dla dzieci. W Muzeum Zabawek będą one mogły sprawdzić, co bawiło i bawi maluchy w różnych częściach globu. W Morskim Świecie zobaczą 4,5 tys. wodnych stworzeń i stworzonek.

A po wjechaniu kolejką na Wzgórze Petrin będą mogły spojrzeć na miasto z Wieży Eiffla (ma 60 m i jest kopią paryskiej wieży), a potem zagubić się w Labiryncie Luster. Praga pożegna was kolorami, muzyką i wod nym tańcem. Bo takie atrakcje obiecuje Krizikova Fontanna.

Berlin: Świat pełen egzotyki

Turyści odwiedzający Ber lin zwykle zaczynają od rzucenia okiem na stolicę z lotu ptaka. I robią to, siedząc wygodnie przy filiżance kawy. Niemożliwe? Trzeba tylko wjechać windą na wieżę telewizyjną przy placu Aleksandra. U jej szczytu znajduje się ruchoma kawiarnia. Trzydzieści minut trwa pełen jej obrót dookoła osi. To wystarczy, by ujrzeć miasto w całej krasie. Z gó ry wszystko dokładnie widać.

Muzeum techniki, muzeum „Labirynt”, w którym dzieci będą się mogły wyszaleć, cyrk „Cabuwazi”, gdzie mali widzowie są aktorami. Także Wyspy Tropikalne. To zadaszony park wodny, a w nim: najprawdziwsza dżungla, równikowa wioska, gejzery, plaża, sauny, zjeżdżalnie dla dużych i małych.

Gdy już, syci wrażeń, stamtąd wyjdziecie, nie zapominajcie, że Berlin jest miastem zakupów. W domach handlowych: KaDeWe, Alexa, Europa Center każdy coś znajdzie...

Atrakcją Berlina jest też zoo. Jedno z bogatszych na świecie, jeśli chodzi o liczbę lokatorów. Miasto słynie ze 170 muzeów. Wśród nich są takie, w któ rych dzieci mogą dotykać wszystkich eksponatów.

Mały przewodnik

Dla wyjeżdżających do Pragi 3-dniowa wycieczka autokarowa kosztuje od 470 zł. Inf. www.indexpolska.com.pl. Bilet autokarowy w jedną stronę – 99 zł. 2-osobowy pokój na Starówce –135 zł.

Dla zwiedzających Berlin - 3-dniowa wycieczka autokarowa – od 240 zł. Inf. www.mega.travel.com. Bilet autokarowy w jedną stronę – 99 zł. Noc w hostelu – od 64 zł.

Dla gości Bratysławy - 3-dniowa wycieczka autokarowa Bratysława – Wiedeń – od 500 zł. Inf. www.travelbook.pl. Bilet autokarowy w jedną stronę – 120 zł. Noc w hotelu Ibis (3 gwiazdki) – od 205 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej