Braga (Portugalia). Schodami do nieba

Reklama

Ok. 5 km od Bragi na zalesionym szczycie Monte Espinho (400 metrów n.p.m.) znajduje się Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry (Igreja Bom Jesus do Monte). I zapewne byłoby jednym z wielu tego typu miejsc na Ziemi, gdyby nie monumentalne schody, uznawane za najpiękniejsze w Europie, a będące jednym z symboli Portugalii.

Zbudowano je z ciemnego granitu, z którym wspaniale kontrastuje biel dekoracji. Wraz z kościołem na szczycie mają symbolizować duchową wędrówkę do nieba. Ich dolna część, z dziesięcioma kaplicami i fontanną tworzy Drogę Krzyżową, zaś środkowa część obrazuje pięć zmysłów człowieka (Escadaria dos Cinco Sentidos).

To tu znajduje się pierwsza z fontann, nazywana Rany Chrystusa. Ostatnia, najwyższa część to symbole trzech cnót: Wiary, Nadziei i Miłości (Escadaria das Tres Virtudes). Kościół na Monte Espinho wzniesiono w XV w. w miejscu, gdzie wcześniej stał krzyż – cel pielgrzymek okolicznej ludności.

Schody (w sumie ok. 500 stopni) powstały w XVII wieku. Wielu pielgrzymów ostatnią ich część przebywa na kolanach. Choć na szczyt można wjechać kolejką (patrz „Ściągawka” na dole), wejście stanowi wielką atrakcję. I to nie tylko z powodu odgadywania licznych symboli religijnych, ale także dzięki wspaniałym widokom miasta, jakie rozpościerają się z każdego tarasu. Wędrówce zaś towarzyszy melodia dzwonów.

JOG

Ściągawka

Braga leży 48 km od Porto. Jest prawdziwą skarbnicą sztuki religijnej w Portugalii – tylko w centrum znajduje się 35 kościołów.

Z Porto do Bragi najlepiej dojechać koleją. Podróż trwa ok. godziny. Bilet w jedną stronę kosztuje 3,50 euro.

Do sanktuarium dojedziemy z centrum autobusem nr 2. Bilet w jedną stronę kosztuje 1,10 euro.

Na szczyt wzgórza jeździ uruchomiona w 1882 r. kolejka. Za bilet zapłacimy 1,20 euro.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej