Bonn - co warto zobaczyć?

To niemieckie miasto znane jest głównie jako miejsce urodzenia Beethovena. Turystów przyciąga zabytkową architekturą, licznymi muzeami oraz ciekawymi festiwalami.

Zdjęcie

Panorama Bonn /123/RF PICSEL
Panorama Bonn
/123/RF PICSEL

Bonn położone jest w zachodnich Niemczech nad rzeką Ren. Od Kolonii dzieli je około 30 kilometrów. Stanowi jeden z głównych ośrodków kulturowo-naukowych. Po drugiej wojnie światowej aż do lat 90. XX wieku było stolicą RFN. Miasto, które może poszczycić się historią sięgającą 2000 lat, ma dziś nowoczesny i wielokulturowy charakter. Jest pełne życia, oferuje wiele atrakcji nie tylko turystom.

Stare miasto

W najstarszej części Bonn przeważają budowle w stylu barokowym i rokoko. Na szczególną uwagę zasługuje ratusz z końca XVIII wieku. Okazale prezentują się schody budynku, które podczas festiwali udostępniane są widzom. Innym charakterystycznym budynkiem jest romańska katedra św. Marcina, która góruje nad miastem.

Reklama

Miasto muzeów

Bonn miłośników sztuki i kultury zachwyci dzielnicą Muzeów, która rozciąga na długości około 3 kilometrów w północnej części miasta. Znajduje się tu między innymi jedno z najciekawszych -  Muzeum Sztuki (Kunstmuseum). W nowoczesnym, ciekawym architektonicznie budynku zgromadzono ogromną kolekcję dzieł. 

Warto zobaczyć również Halę Sztuki i Ekspozycji Republiki Federalnej Niemiec (Kunst- und Ausstellungshalle der Bundesrepublik Deutschland) oraz Dom Historii RFN (Haus der Geschichte der BRD). 

Ludwig van Beethoven

W 1770 roku w Bonn przyszedł na świat Ludwig van Beethoven. Dom, w którym się urodził stał się symbolem miasta. Stworzono w nim muzeum, w którym można podziwiać bogatą kolekcję pamiątek po kompozytorze: portrety, rękopisy, instrumenty, przedmioty codziennego użytku. 

Wiele wydarzeń, które odbywają się w Bonn ma związek z tym znamienitym, niemieckim artystą. Znana na cały świat jest orkiestra jego imienia.

Uniwersytet w Bonn

Uniwersytet w Bonn założono w 1818 roku, jego inicjatorem był król pruski Fryderyk Wilhelm III. Jest jedną z największych uczelni w Niemczech. Wśród jego absolwentów znalazło się sześciu noblistów oraz takie wybitne jednostki, jak Joseph Ratzinger (Benedykt XVI), Fryderyk Nietzsche, Karol Marks czy Konrad Adenauer. 

Część uniwersytetu mieści się w Zamku Poppelsdorf, za którym rozciąga się ogród botaniczny. Miejsce zachęca do spacerów, można tu podziwiać ponad 3 tysiące gatunków roślin.

Odpoczynek w parku

Turyści zmęczeni zwiedzaniem powinni udać się do parku rozrywki Rheinaue, który rozciąga się po obu stronach Renu. Obejmuje powierzchnię ponad 160 hektarów i stanowi zielone płuca Bonn. 

Można tutaj popływać łódką na jeziorze Auensee, pospacerować w ogrodzie japońskim, zobaczyć dom pszczół, a także nietypowy ogród dla niewidomych.

Festiwale w Bonn

Najbardziej znanym festiwalem, która odbywa się w Bonn wczesną jesienią jest Beethovenfest. Można wtedy posłuchać ponad 50 koncertów, wziąć udział w warsztatach, sympozjach i konkursach. 

Natomiast Bonner Sommer jest otwartym dla wszystkich festiwalem na świeżym powietrzu. Opiera się na idei dialogu między kulturami. W czasie jego trwania ma miejsce ponad sto wydarzeń.

Informacje praktyczne

Najbliższe lotnisko znajduje się w połowie drogi pomiędzy Bonn a Kolonią. Kilku przewoźników oferuje połączenia lotnicze z Polski. Przy odrobinie szczęścia uda się znaleźć bilety w bardzo atrakcyjnych cenach. Do Bonn można również pojechać autokarem - kilka firm utrzymuje połączenia z Polski. Z Warszawy do Bonn jest nieco ponad 1100 kilometrów - pokonanie tego dystansu samochodem zajmie ok. 11 godzin.

Na stronie miasta znajdziemy wiele praktycznych informacji, m.in. szczegółowy kalendarz ze wszystkimi wydarzeniami, które mają miejsce danego dnia (koncerty, wernisaże wykłady, wycieczki z przewodnikiem itd.).

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej