​Belle-Île-en-Mer - jedno z najpiękniejszych miejsc Francji

Belle-Île-en-Mer to jedno z najpiękniejszych, a jednocześnie najmniej znanych miejsc we Francji. Przynależąca do Bretanii wyspa została nazwana w ten sposób nie bez powodu - niezwykle piękna, stanowi świetną alternatywę dla popularnych wybrzeży i kurortów.

Zdjęcie

Bretania słynie z pięknych wybrzeży /123/RF PICSEL
Bretania słynie z pięknych wybrzeży
/123/RF PICSEL

Perełka Bretanii

Belle-Île jest bardzo nieduża - mierzy jedynie 17 metrów długości i 9 szerokości, a i tak jest to największa z wysp Bretanii. Przynależność do akurat tej części Francji sama w sobie stanowi już doskonałą reklamę. Bretania znana jest bowiem z wyjątkowej kultury, niestety wciąż zagrożonej odejściem w niebyt. 

Wyspa to jeden z ważniejszych jej ośrodków. Jednocześnie Belle-Île, pomimo swoich rozmiarów, od wieków stanowiła bardzo strategiczny punkt, co potwierdziło się nie raz w jej burzliwej historii, pełnej podbojów i migracji. W poszukiwaniu niesamowitych krajobrazów, po śladach przeszłości, szlakiem znanych artystów czy po prostu na najpiękniejszych plażach - urlop tutaj można spędzić na setki sposobów!

Reklama

Jak i kiedy się wybrać?

Podróżnicy, którzy odwiedzili już Belle-Île-en-Mer podkreślają, że wyspę najwygodniej jest zwiedzić samochodem. Dzięki temu można mieć pewność, że dotrze się absolutnie wszędzie, gdzie tylko się zapragnie. Jeżeli jednak nie jesteście zmotoryzowani albo wolelibyście odpocząć od czterech kółek na czas wakacji, równie komfortowe będzie przemieszczanie się rowerem. 

Jest to zresztą sposób, który bardzo propaguje miejscowa izba turystyczna. Pojazdy z łatwością wypożyczycie na miejscu, a dzięki temu połączycie wspaniałe wakacje z zadbaniem o kondycję!

Najbliższe porty lotnicze - Brest i Nantes -  znajdują się w odległości 2-3 godzin drogi na wyspę. Najtańsze połączenia lotnicze, uwzględniające korzystne w tym przypadku przesiadki w Paryżu zarezerwujecie na Tanich lotach.

Wyspę najlepiej jest odwiedzić podczas miesięcy wakacyjnych. Panuje tam umiarkowany klimat - nie trzeba więc obawiać ani przesadnych upałów, ani zbyt niskich temperatur. Jeżeli chcielibyście jednak spędzić urlop przy przyjemnej pogodzie i cieszyć się słońcem, najlepsze będą lipiec i sierpień. Ze średnią temperaturą około 23 stopni i maksymalnymi około 30 stopni pozwoli Wam idealnie wykorzystać wszystkie atrakcje Belle-Île.

Rajskie wybrzeża

Belle-Île-en-Mer, podobnie jak cała Bretania, słynie przede wszystkim z pięknych wybrzeży. Jak na tak niewielką wyspę, ich różnorodność jest wprost niesamowita. Na tych kilkudziesięciu metrach kwadratowych znajdziecie zarówno monumentalne klify, surowe skalne brzegi, jak i piaszczyste plaże, które idealnie nadają się do pływania czy uprawiania innych sportów wodnych. 

Najbardziej imponująco prezentuje się Côte Sauvage, czyli Dzikie Wybrzeże. Jest to najwyższe i najbardziej surowe z nadmorskich urwisk, a w jego skalnych ścianach odnaleźć można wiele grot.

Najpiękniejsze wybrzeża na wyspie znajdziecie w gminie Le Palais. Piaszczystą plażą jest na przykład Plage Port Saint-Julien, znajdująca się nieopodal portu. Znacznie ciekawsze są skaliste brzegi, jak w Plage du Fort Fouquet. Tutejsze niezbyt wysokie klify nie tylko są piękne, ale też świetnie chronią przed wiatrem. Plage du Port Andro ma jeszcze inny charakter - morze graniczy tu z falującymi wzniesieniami, porośniętymi bujną morską trawą.

Nieco historii

W tej samej części wyspy znajduje się cytadela Vaubana, jedno z historycznych miejsc, które w przeszłości odgrywało bardzo ważną rolę. Twierdza została wybudowana w XVI wieku i przez stulecia broniła mieszkańców Belle-Île przed Anglikami, którzy próbowali zdobyć te tereny. Obecnie mieści się tutaj muzeum, które w interesujący sposób  przedstawia historię wyspy.

Letni festiwal

Belle-Île-en-Mer prezentuje się tak malowniczo, że każdego, który odwiedzi to miejsce, przestaje dziwić to, że wyspa od stuleci cieszyła się wielkim uznaniem wśród artystów. Jednym z nich był Aleksander Dumas, który na łamach swojej słynnej powieści właśnie tutaj zdecydował się uśmiercić jednego z muszkieterów. 

Genialni impresjoniści z Monetem na czele, czy Sara Bernhardt, XIX-wieczna aktorka, to tylko niektóre postacie, których ślady odnajdziecie na wyspie. Ten artystyczny klimat jest tutaj obecny do dziś. Można się o tym przekonać, odwiedzając Belle-Île-en-Mer pomiędzy końcem lipca a połową sierpnia. Wówczas odbywa się tutaj międzynarodowy festiwal sztuk audiowizualnych o nazwie Festival Lyrique International. 

Podczas tych dwóch tygodni wystawiane są opera, balet i sztuki teatralne, a także organizowane koncerty muzyki klasycznej. Każda kolejna edycja otrzymuje jakiś temat przewodni. Tegoroczna odbędzie się pod znakiem barokowych pasji - można się zatem spodziewać imponujących aranżacji.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej