Bawaria - zamki, ogrody i piękne krajobrazy

Reklama

Szlak Romantyczny w Niemczech to wielka atrakcja turystyczna. Trasa przecina Bawarię z północy na południe aż po Alpy. Samochodem trzeba będzie jechać ok. 350 km, rowerem, jadąc bocznymi drogami (bardzo ładne widoki!), ok. 400 km.

Bogactwo nagromadzonych tu przez wieki zabytków oszałamia. Co kilkanaście kilometrów odkrywa się skarby sztuki. Położony nad Menem Würzburg, niegdyś siedziba biskupów-książąt, słynie ze średniowiecznej twierdzy, barokowego pałacu biskupów, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury, gotyckich kościołów i średniowiecznych kamienic.

Pobliski Rothenburg nad rzeką Tauber jest jednym z trzech niemieckich miast, które zachowały kompletne fortyfikacje miejskie (pozostałe dwa: Dinkelsbuhl i Nordlingen też leżą na Szlaku Romantycznym). Jadąc dalej na południe, miniemy magnacką rezydencję Schillingsfurst z hodowlą sokołów, miasto Nordlingen, zbudowane w idealnie okrągłym kraterze, który powstał po uderzeniu meteorytu, oraz potężną twierdzę Harburg.

A kiedy już ze wzgórz na Landsberg am Lech zobaczymy po raz pierwszy Alpy, czekają nas jeszcze dwie atrakcje: kościół pielgrzymkowy Wieskirche, kryjący bogactwo rokokowych zdobień, oraz zamek Neuschwanstein, zaklęty w kamieniu romantyczny sen bawarskiego władcy, króla Ludwika II.

Sceneria tego miejsca z widokiem na alpejskie turnie, lasy i jeziora na zawsze zostaje w pamięci.

MP

Podróż

Najłatwiej tu dotrzeć pociągiem lub samochodem. W soboty i niedziele można kupić tanie kolejowe bilety weekendowe.

Noclegi:

Najtańsze znajdziemy na kempingach (dwie osoby, namiot i samochód za ok. 80 zł). Informacje: www. www.germany.travel/pl

Dobre pomysły na czas wolny

Wspaniałe barokowe ogrody

Parki i ogrody z XVII w. i z pierwszej połowy XVIII w. pełne są geometrycznych rabat kwiatowych, strzyżonych żywopłotów i rzeźb. Do najsłynniejszych należą tarasowe ogrody przy rezydencji biskupów Würzburga, jednego z najważniejszych miast tego regionu. Odwiedza je wielu turystów.

Wieskirche – iluzje optyczne

Zdobienia świątyni tworzą wrażenie rozrzutności. W rzeczywistości stosowano raczej tanie materiały (gips zamiast marmuru, drewniany sufit), gdyż inwestycję finansował tylko jeden klasztor oraz okoliczni chłopi.

Podróż rowerem

Szlak Romantyczny przecina całą Bawarię z północy, od winnic w dolinie Menu, na południe, po alpejskie szczyty. Wersja samochodowa ma ok. 350 km, rowerowa jest nieco dłuższa.

Rowerową wersją Szlaku Romantycznego podróżują turyści od 5 do 85 lat, często całe rodziny. Trasę można podzielić na etapy dostępne dla każdego. Jazdę łączy się ze zwiedzaniem, a na południu także z plażowaniem nad malowniczymi jeziorami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej