​Bari - co warto tam zobaczyć

To włoskie miasteczko jest pełne urokliwych miejsc i tajemniczych uliczek. Co najciekawsze, historyczna i zabytkowa część kontrastuje z bardzo rozwiniętą i nowoczesną.

Zdjęcie

Pałac w Bari /123/RF PICSEL
Pałac w Bari
/123/RF PICSEL

Bari jest miastem położonym w południowych Włoszech, stolicą Apulii. Zamieszkuje je 320 tysięcy stałych mieszkańców. Odgrywa ono bardzo ważną rolę w przemyśle, handlu i kulturze południowej Italii. Prężnie rozwijają się tutaj między innymi zakłady przemysłu samochodowego, maszynowego, włókienniczego i stalowego. Współpracuje z wieloma miastami w Europie, w tym ze Szczecinem i Słupskiem.

Znajduje się tutaj nowoczesne lotnisko, z którego można dotrzeć do każdej części świata. Niedawno lotnisko zostało odnowione i nadano mu imię Karola Wojtyły, ku czci papieża Jana Pawła II.

Reklama

Bari słynie również z bardzo dobrych uczelni. Uniwersytet w Bari - Università degli Studi di Bari jest jednym z najpopularniejszych we Włoszech. Na Politechnice natomiast ma swoją siedzibę wydawca słynnego dziennika południa Włoch, La Gazzetta del Mezzogiorno.

Miasto stara się realizować zadania miejsca, w którym koncentrują się najlepsze ośrodki kulturalne, turystyczne i handlowe. Swoje sklepy mają tutaj najwięksi i najbardziej znani projektanci z całego świata. Znaleźć tutaj można luksusowe hotele i restauracje serwujące wyśmienite potrawy.

Co trzeba zobaczyć w Bari?

Zwiedzając starszą część Bari nie można ominąć urokliwego, starego miasta la Citta’ Vecchia. Pełno w nim wąskich uliczek, przy których wyrastają małe, białe kamieniczki i domki. Obowiązkowym punktem wyprawy w miasto jest XIII-wieczny zamek cesarza Fryderyka II, który trzy stulecia później przebudowano według stylu renesansowego.

W okręgu Taranto znajduje się słynna dolina Valle dei Trulli z budowlami, zwanymi trulli. Powstały na planie koła ze skał wapiennych, zaś dachy mają kształt stożków. Najwięcej tego typu budowli znajduje się w miejscowości Alberobello. Trulli wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Chrześcijaństwo w mieście

Od zawsze wpisane było w historię i kulturę tego regionu. Lokalna tradycja mówi, że to święty Piotr konsekrował tutejszego, pierwszego biskupa. Potwierdzeniem, że religia odgrywa bardzo ważna rolę w życiu Włochów są liczne kościoły, świątynie i sanktuaria rozsiane po całym mieście.

W bazylice św. Mikołaja z XI wieku znajduje się nagrobek Królowej Polski Bony, pochodzący z 1593 roku. Pochodziła ona z dynastii Sforzów. Pokłóciła się ze swoim synem Zygmuntem Augustem i w rezultacie opuściła Polskę. Sarkofag królowej umieszczony jest za głównym ołtarzem i ozdobiony rzeźbą, przedstawiającą klęczącą Bonę, u schyłku swego życia. Obok królowej stoją św. Mikołaj i św. Stanisław.

Castel del Monte to połączenie elementów klasycznego antyku, cesarskiego gotyku oraz muzułmańskiego Wschodu.

Ważnym miejscem jest także katedra św. Sabina. Święty Sabin był pierwszym patronem miasta Bari. We wnętrzu świątyni znajduje się obraz Madonna Odegitria, przywieziony z Konstantynopola w VIII wieku. Zgodnie z legendą jego autorem jest św. Łukasz, który wiernie odwzorował urodę Matki Boskiej.

W księżycowym mieście Matera, a dokładniej w jego historycznej części Sassi, powstał film Mela Gibsona, zatytułowany "Pasja". Całe miasteczko Matera widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej