Bakczysaraj, o którym pisał Mickiewicz

Adam Mickiewicz pisał sonety o Bakczysaraju i zachwycał się dawną stolicą chanów. Jak jednak wygląda i czym zachwyca to miasto dzisiaj? Znajduje się na Półwyspie Krymskim, w Górach Krymskich. Znany jest za sprawą wysoko rozwiniętego przemysłu spożywczego.

Zdjęcie

Wielki Meczet Chan-Dżami /123/RF PICSEL
Wielki Meczet Chan-Dżami
/123/RF PICSEL

Nazwa w tłumaczeniu z języka tureckiego oznacza "Miasto Ogrodów". Miasto leży między Symferopolem a Sewastopolem, nad rzeką Czuruk-Su, co oznacza "Zgniłą wodę". Jest niewielkim miasteczkiem, bo zamieszkuje go nieco ponad 30 tysięcy mieszkańców. 

Rzeka dzieli miasto na dwie części - pierwsza to znakomicie zachowane liczne zabytki i budowle, a druga to nowoczesna zabudowa, w której prężenie rozwija się przemysł.

Reklama

Pałac chanów krymskich

Adam Mickiewicz doskonale wiedział, co jest najcenniejszą i największą ozdobą tego miasteczka. W przeszłości Bakczysaraj był stolicą Chanatu Krymskiego, czyli feudalnego miasta historycznego pod panowaniem tatarów. Istniało ono przez trzy wieki - od XV do XVIII. To za ich czasów powstał zachowany do dzisiaj kompleks pałaców muzułmańskich - pałac chanów krymskich. 

W skład kompleksu wchodzą dwie bramy, najważniejszy na całym półwyspie meczet - Wielki Meczet Chan-Dżami, usytuowany na lewym brzegu rzeki Churuk-Su, a także plac główny, wieża Sokoła, cmentarz, harem oraz ogrody perskie. To tutaj było centrum Chanatu Krymskiego i tutaj zamieszkiwali kolejni jego władcy.

Cmentarz sąsiadujący z meczetem, nieco zarośnięty jest miejscem pochówku szesnastu władców z dynastii Chanów. Spoczywają w pięknie zdobionych sarkofagach. Na terenie całego cmentarza rosną charakterystyczne dla tamtych rejonów drzewa cyprysowe. Postumenty zapisano cytatami z samego Koranu. Grobowce różnią się nieco od siebie w zależności, czy pochowana jest tam kobieta, czy mężczyzna. 

Nagrobki kobiet zdobione są specjalnymi pojemnikami, w których gromadzi się woda z deszczu. Według wierzeń, ptaki, które piją tą wodę mają pomóc w modlitwach do Allaha, który ma zapewnić zmarłej spokój duszy i zbawienie. Każda z nagrobków łączy w sobie elementy wielu stylów. Spotkać można tu dzieła perskie, arabskie, tureckie i z okresu rokoko.

Cały pałac chanów krymskich wraz z sąsiadującymi mu elementami stanowi tylko 25% oryginalnej powierzchni, mimo to jest przygotowywany do wpisania na Listę Światową Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Inne zabytki Bakczysaraju

Oprócz najsłynniejszego zabytku, warto wymienić całkowicie wydrążony w skale Monaster Usipieński - Klasztor Zaśnięcia Matki Bożej na Krymie, w pobliżu Czufut Kale. Został wydrążony w zboczu wąwozu w Górach Krymskich.  

Wizytę złożył tutaj sam car Aleksander I. Po rewolucji październikowej ograbili go bolszewicy i zamknęli. Podczas II wojny światowej zamieniono go na szpital wojskowy.

Współcześnie funkcjonuje jako klasztor męski, a od roku 1993 jest ponownie własnością Cerkwi prawosławnej. Dla prawosławnych jest bardzo ważnym punktem kultu i pielgrzymek.

Równie ciekawą atrakcją turystyczną może być Czufut Kale, czyli kompleks mieszkalnych pieczar, w odległości około dwóch i pół kilometra od samego miasta. Według zachowanych ruin ustalono, że miasteczko naprawdę funkcjonowało i było miejscem życia dla wielu ludzi. Otaczały je mury obronne. 

Od XVI wieku pieczary zamieszkiwali Karaimi, stąd wiele świątyń, tzw. kenesów oraz dom Abrahama, ważnej postaci dla ówczesnych mieszkańców można podziwiać do dzisiaj.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej